GREATER PHILADELPHIA TRACK CLUB
THE LATEST CLUB NEWS FROM THE TRACK, ROADS AND TRAILS

6-17-18:  Phila Fathers Day Run 5K: Laura Steel 19:49 (Winner)
6-16-18  5K for Aidan Run – Downingtown: Mike Padilla 16:13 (Winner)...USATF- NJ T&F Championship – Hightstown, NJ, Ross O’Neill –
100 – 13.10

6-15/16-18: Mid Atlantic USATF T&F Championships – Widener University, Chester
GPTC Masters Men place 2nd – Gene Dykes and Dave Mayer set new club records
Top scorers with 15 points each were Gene Dykes and Dave Mayer.
Dave Mayer – SP – 28’01”, Jav - 106’02” , #5 Lb WT – 31’07.25”
(new club Masters record)
Gene Dykes – TJ - 26’4.50”, 800 – 2:47.07, 2000 steeple – 8:41.04
(new club Masters record)
Nolan Green – 400, 51.92 – 200, 23.25
Donovan Rebecchi – 5000 – 19:52.17, 1500 – 5:32.83
John Patterson – PV – 8’5.25”, 400 – 1:07.72
Erin MacMinn – HJ – 4’2.75”
Brett MacMinn – SP – 20’9.75”
Anthony Pugliese – Jav – 92’01”
Bob Reynolds – 1500 – 5:06.75
Bruce Rash – 400 – 58.25
Chuck Shields – 400 – 1:09.05
Delvin Dinkins – 400 – 55.54, 100 – 12.59
John Curtis – 400 – 55.70
Chuck Kruelle – 400 – 1:01.43
Wayne Foulke – 100 – 12.35
Dan Esposito – 100 – 12.13

6-15-18: Saucony Mile – Pottstown Airport:  Mike Padilla 4:31, Mike Dechnik 5:09, Scott Armstrong 5:14, Terry Permar 5:51
6-14-18: Midsummer Nights 5K Series – Ardmore: Dan Mazo 18:36

6-9-18: Potomac Valley Series - Alexandria, VA: John Curtis - 200 - 24.64, 400 - 55.07...  Half Sauer Half Kraut Trail Marathon -
Pennypack Park, Phila:
Gene Dykes 3:58:05 - 1st M70

6-3-18: USATF Masters Half Marathon Championship – Ann Arbor, MI: Gene Dykes – 1:26:34 – M70 National Champion

6-8-18: Dub C 4 Miler (5K), West Chester: Mike Padilla – 16:06 (Winner)

6-5-18: Jenkintown Sunset 5K: Paul Montini 20:30, Sheila Regan 22:15, Louise Clooney 22:25, Jen Snyder 23:39, Diann Doelp 24:33

6-3-18: USATF Masters Half marathon Championship – Ann Arbor, MI: Gene Dykes wins M70 National title – 1:26:34

6-2-18: Wissahickon 10K Trail Classic – Forbidden Drive, Phila:
GPTC places 2nd but holds lead in Overall Off Road Series
Overall scores – GPTC 1322.23, Rosemont 1304.85, Pike Creek 1293.44, Pineland 1058.18
Wissahickon scores – Rosemont 323.11, GPTC 302.61, Pike Creek 296.48, Pineland 254.50, Phila Masters 212.27
Rachel Wise, Sheila Regan, Gene Dykes and Nick Simonetti lead their respective age groups in the Series
Julie Deery 53:45, 65.30%, 1st W50
Nick Simonetti 53:17, 61.56%, 1st M60
Susan Delfidio 51:46, 60.33%, 3rd Overall
Sheila Regan 56:37, 58.46%, 2nd W40
Chris Moore 50:37, 56.96%
Rachel Wise 55:42, 54.52%, 2nd W30
Mike Kaucher 57:59, 48.17%
Nick Verna 1:03:36, 44.97%
Tom Wise 1:18:11, 44.83%

6-2-18: Moorestown Rotary 8K, Moorestown:
GPTC places 2nd but holds lead in Grand Prix Series
Overall scores – GPTC 2091.176, Phila Runner 2074.445, Pike Creek 2027.604, Athena 1882.062, Pineland 1687.935, South Jersey
1633.439, Phila Masters 1532.268, 15 other clubs
Moorestown scores – Pike Creek 409.422, GPTC 394.206, Phila Runner 391.481, Athena 391.264, South Jersey 382.672, Pineland
327.977, 4 others
Sandra Folzer 48:02, 84.733%
Linda Boyer 38:04, 80.385%
Tom Jennings 38:38, 78.257%
Amy Snyder 38:41, 78.070%
Mike Dechnik 32:37, 72.764%
Louise Clooney 36:04, 72.551%
Rod Sandmeyer 36:33, 71.956%
Jen Snyder 36:04, 68.993%
Diann Doelp 41:55, 66.879%
Steve Sawyer 41:48, 66.467%

6-2-18: Southeast Masters Region – Birmingham, AL: Bill Yelverton – 400, 56.65 - 200, 25.30, Mark Carver – 1500, 4:52.45...  Chalfont
Challenge 5K:
John Patterson 24:32

6-1-8: John Hay Distance Festival – West Chester: Mike Padilla – Mile 4:42.04, Delvin Dinkins – 400, 57.40 – 200, 26:13, Chuck Kruelle –
400, 1:00.55 – 200, 27.13...  
Glow in the Park 5K – Quakertown: Mike Dechnik – 18:29 (Winner)

5-31-18: Healthy Living Meet – Haddon Twp, NJ: Bruce Rash – 400, 1:00.10, Bob Reynolds – Mile, 5:36.60, Anthony Pugliese – Mile, 6:
19.70

5-29-18: North Penn 5K, Lansdale: Gene Tung 20:36, Rachel Wise 23:27

5-27-18: Atlanta Georgia Relays: John Curtis – 400, 54.38, Bill Yelverton – 400, 57.30

5-20-18: Coventry Woods 10K, Pottstown:
GPTC places 3rd at Coventry Woods but maintains overall MA USATF Off Road Series lead
Overall: GPTC 1019.62, Pike Creek 996.96, Rosemont 981.74, Pineland 803.68
Coventry scores: Pike Creek 335.35, Rosemont 334.48, GPTC 330.75, Pineland 247.10
In individual standings, Rachel Wise, Sheila Regan, Julie Deery, Tim Harte, Gene Dykes all lead their respective age divisions
Gene Dykes 48:44, 74.18%
Stanley Hatch  46:57, 67.38%  new member, first race
Keith Davies 49:10, 66.10%
Chris Moore 46:44, 61.70%
Sheila Regan 53:55, 61.39%
Ken Hite 44:52, 59.66%
Linda Boyer 1:05:27, 59.41%
Rachel Wise 51:08, 59.39%
Mary Pat McFarland 1:07:50, 53.05%
Nick Verna 57:21, 49.87%

5-19-18: PJ Whelihan's 10K – Oaks: Scott Armstrong 41:34 (Winner)...  Brad Schoener Memorial 5K – Drexel Hill: Anthony Wojciechowski
18:39, Paul Patterson 18:57

5-14-18: Swarthmore Swat Last Chance Meet: Nolan Green – 400-52.16, LJ 20’2.5”, Demurri Gaines-Ratliff – 400,1:00.67

5-13-18: Dawn to Dusk Track Ultra  - Sharon Hill: Gene Dykes – 69.0963 miles in 24 hours...  Run for the Cure 5K – Philadelphia: Laura
Steel 18:41.5
(winner)

5-12-18: Trail Creek Outfitters Trail 10K – Kennett Square:  Tim Harte 44:27  (Winner)

5-6-18: Broad Street Run 10M – Philadelphia:
GPTC squeeks out a tight win over Philly Runner and Athena
BSR scores: GPTC 436.314, Phila Runner 435.817, Athena 434.921, Pike Creek 415.828, Ambler 379.250, South Jersey 374.967,
Downingtown 367.277, Phila Masters 358.102, Pineland 351.594, Bucks County 311.077, Moorestown 308.783
Overall scores: GPTC 1696.966, Phila Runner 1682.964, Pike Creek 1618.182, Athena 1490.798, Pineland 1359.639, Phila Masters
1329.962, South Jersey 1250.767
Gene Dykes 1:03:01, 94.340%
Sandra Folzer 1:35:12, 88.813%
Tim Harte 57:43, 85.331%
Linda Boyer 1:15:29, 84.434%
Dan Mazo 1:01:08, 83.397%
Julie Deery 1:09:17, 82.993%
Bob Reynolds 1:05:49, 82.603%
Dennis O’Connor 53:55, 81.607%
Dante Zappala 56:30, 81.563%
Tom Jennings 1:17:04, 81.250%
Jim Assal 1:21:28, 78.110%
Maddy Davis-Hayes 1:03:26, 77.877%
Lee Woolley 1:06:22, 77.524%
Scott Armstrong 1:06:24, 77.485%
Paul Montini 1:04:36, 76.238%
Rod Sandmeyer 1:12:57, 74.526%
Sheila Regan 1:15:46,  71.535%
Anthony Wojciechowski  1:04:30,  70.879%
Nick Simonetti  1:16:02, 70.846%
Rachel Wise  1:12:27, 68.277%
Paul Patterson  1:09:03,  67.825%
Steve Sawyer 1:25:10,  67.710%
Andrew Van Kleunen  1:15:44, 66.747%
Russ Carstens 1:19:38,  64.023%
Rebecca Montini 1:26:38,  63.274%
Nick Verna  1:16:27, 61.260%
Sean Stevens  1:24:47,  58.581%
Kevin Tofel  1:28:17, 54.842%
Vince Aloyo 1:50:12, 54.567%
Mike Leonard 1:21:30, 54.519%
Diane McManus 2:19:30, 50.478%
Craig Strimel 1:37:01,  49.906%
Kevin Forde 1:06:24
Laura Steel 1:03:28

5-5-18: 500 Festival Mini Marathon (Half) – Indianapolis: Kevin Forde 1:30:13...  Cinco De Mayo 5K: Chris Simpson 18:45

5-2-18: Sly Fox Wed Evening Series 5K – Pottstown: Scott Armstrong 19:18

4-29-18: Run Wild for the Zoo – Phila: Phil Reilly Sr 21:07, Rod Sandmeyer 22:21

4-21-18: ESU All American Meet – East Stroudsburg: Wayne Foulke – 100, 12.16

4-19-18: Third Thursty 5K- Reading: Jim Rinker 20:14

4-28-18: USATF Masters 10K Championship – Dedham, MA: Gene Dykes 39:04 – M70 Champion
GENE DYKES BETTERS US AGE GROUP MARK FOR ROAD 10K

4-28-18: Penn Relays – Franklin Field
M40 4x400 – 3:45.45 – John Curtis 54.34, Delvin Dinkins 54.56, Phil Reilly 57.24, Rob Schwartz 59.32

4-27-18: Penn Relays – Franklin Field
WAYNE FOULKE is 100m PENN RELAY CHAMPION !
M55 100 – Wayne Foulke 12.33  GOLD
GREATER PHILLY WINS FIRST RELAY TITLE AT PENN !!!
M50 4x400 3:52.11 – JOHN CURTIS 55.57, BRUCE RASH 58:47, RAY PARKER 58.46, CHUCK KRUELLE 59.63
M60 4x400 5:25.00 – Bob Reynolds 1:09.57, Glenn Westerlund 1:18.15, Bob Lund 1:23.23, Steve Sawyer 1:34.08
Olympic Dev 4x400  3:45.69 – Nolan Green 52.26, Dennis O’Connor 1:00.28, Demurri Gaines-Ratliffe 58.80, Chris Simpson 54.37
M40 4x100  48.46 – Rob Schwartz, Wayne Foulke, Delvin Dinkins, Chad Levitt  

4-22-18: Valley Forge Revolutionary Run 5 Miler
GPTC wins Rev Run to hold onto Grand Prix lead
Cumulative: GPTC 1260.652, Phila Runner 1247.147, Pike Creek 1202.354, Athena 1055.877, Pineland 1008.045, Phila Masters 971.860,
South Jersey 875.800
Race: GPTC 422.760, Phila Runner 415.598, Athena 391.926, Pike Creek 384.234, Phila Masters 316.746, Pineland 309.838
Sandra Folzer 46:26  86.755% 1st W75
Gene Dykes 33:29  86.013%  1st M70
Tim Harte 28:26  84.642%  1st M50
Mike Padilla 27:24  83.090%  2nd M40
Dan Mazo 30:15  82.259%  2nd M50
Julie Deery 34:37  80.597%  1st W50
Amy Snyder 38:12  79.625%  1st W55
Scott Armstrong 32:53  76.280%  3rd M55
Don Morrison  37:07  75.977%  1st M65
Sheila Regan  35:46  73.672%  
Rod Sandmeyer 37:17  70.899%  1st M60
Jen Snyder 37:33  66.711%  
Diann Doelp 43:26   65.004%  3rd W50
Diane McManus 56:53  59.625%  2nd W65
Nick Verna  38:33  59.40%

4-4-18: Sly Fox 5K, Pottstown: Scott Armstrong  19:20

4-16-18:  BAA Marathon, Boston, MA: Dante Zappala 2:55:34, John Regan 2:59:18, Mike Dechnik 3:04:01, Gene Dykes 3:16:20  1st M70

4-14-18:  Cherry Blossom 5K – Phila: Nick Verna 23:49…  Stockton Track Meet: John Curtis – 200, 24.36 – 400, 54.94, Wally Hernandez
– 200, 28.84 – 400, 1:06.55, Ross O’Neill – 200, 25.65

4-8-18:  NN Rotterdam Marathon, Rotterdam, Netherlands:
GENE DYKES CRUSHES SUB 3 and bests American M70 Age Group Record
Gene Dykes 2:57:43
Link to
podcast interview with Gene:

4-7-18:  Hot Chocolate 15K – Phila: Kevin Forde 1:00:39, Lee Woolley 1:02:50, Jackie Dunn 1:02:56

4-7-18: Tyler Arboretum 10K Trail – Media
GPTC places first at Tyler to maintain Off Road Series lead.
Overall- GPTC 688.87, Pike Creek 661.61, Rosemont 647.26, Pineland 556.58, Phila Masters 221.39
Tyler – GPTC 346.03, Pike Creek 341.40, Rosemont 324.23, Pineland 288.33, Phila Masters 221.39
Julie Deery 49:17, 71.22%, 1st W50
Dan Mazo 44:16, 70.22%, 3rd M50
Keith Davies 46:36, 69.74%
Barbara Gorka 53:19, 68.33%, 3rd W50
Christine Kelley 56:12, 66.52%
Brian Driscoll 49:00, 66.33%
Nick Simonetti 49:30, 66.26%, 2nd M60
Linda Boyer 59:03, 65.81%, 2nd W60
Sheila Regan 50:52, 65.07%, 1st W40
Mary Pat McFarland 57:38, 62.43%
Rachel Wise 49:02, 61.93%, 2nd W30
Ken Hite 44:57, 59.55%, 3rd M30
Mike Kaucher 50:24, 55.42%
Nick Verna 55:55, 51.15%
Mary Lund Fanelli 1:05:22

3-31-18:  Ramapo: Carl Stocking – 400, 1:04.77…  Widener Track Meet, Chester: Ross O’Neill – 100, 12.98

3-25-18: Love Run Half Marathon – Phila: John Regan 1:25:55, Paul Montini 1:28:45, Kevin Forde 1:29:04, Jackie Dunn 1:29:32, Sheila
Regan 1:38:20, Rod Sandmeyer 1:40:25

3-23-18: Front Runners Meet – Armory, NYC
Wally Hernandez – 200, 29.06 – 400, 1:06.69
Delvin Dinkins – 200, 24.96 – 60, 7.97 – 400, 54.73
Ross O’Neill – 200, 26.26 – 60, 8.01
John Curtis – 400, 54.38
Bruce Rash – 400, 58.90
Daryl Johnson – 400, 1:06.55

3-18-18:  Shamrock Marathon – Virginia Beach, VA: GENE DYKES competes in 3 races in 3 days !  (3000m track Friday, 8K road
Saturday): 3:25:03  1st M65

3-16,17,18-18: USATF Masters Indoor Championship – Landover, MD
Greater Philadelphia Track Club places in Top 10 with 119 points
DAY 1:  37 points
400 meters
M45 – Delvin Dinkins 55.63, Bronze – 4 pts
M50 – John Curtis 55.18, Gold – 8 pts  NATIONAL CHAMPION
M55 – Bill Yelverton 58.57, Silver – 6 pts
  Ray Parker 59.44, Bronze – 4 pts
  Duncan Smith 1:07.50
3000 meters
M50 – Dan Mazo 10:15.02, 4th – 3 pts
 Gene Tung 10:52.18
M65 – Gene Dykes 11:21.21, Gold – 8 pts  NATIONAL CHAMPION
 Fred Dedrick 14:08.65
M70 – Tom Jennings 13:07.96, Bronze – 4 pts
DAY 2:  41 points
M50 Pole Vault – John Patterson 7’6.5”
M30
Long Jump – Nolan Green 20’6.25” , Silver – 6 pts
60 meters
M45 – Ross O’Neill 8.11q, 8.10, 6th – 1 pt
M50 – Wayne Foulke 7.78q, 7.82, Bronze – 4 pts
1500 meters
M45 -  Kevin Cooke 4:34.75, Bronze – 4 pts
M50 – Andy Shearer 4:54.87
  Dan Mazo 4:49.50
M60 – Bob Reynolds 5:06.21, 4th – 3 pts
M65 – Fred Dedrick 6:29.14
M70 – Tom Jennings 6:10.18, 4th – 3 pts
4x800 Relay
M40 – 9:38, Silver – 6 pts – Andy Shearer, Chuck Kruelle, Dan Mazo, Kevin Cooke
M50 – 11:35.79 – Bob Reynolds, Duncan Smith, Scott Armstrong, Fred Dedrick
4x200 Relay
M30 – 1:50.77, Silver – 6 pts – Nolan Green, Daryl Johnson, Wally Hernandez, Duncan Smith
M45 – 1:43.25, Gold – 8 pts – John Curtis, Delvin Dinkins, Wayne Foulke, Ross O’Neill – NATIONAL CHAMPIONS
DAY 3 – 41 points
W35 High Jump – Erin MacMinn 4’5.5”, Silver – 6 pts
200 meters
M30 – Nolan Green 23.97q, 23.98, 5th – 2 pts
M55 – Bill Yelverton 26.17q, 26.30, 4th – 3 pts
800 meters
M40 – Phil Reilly 2:11.92, 4th – 3 pts
M45 – Delvin Dinkins 2:11.67, 4th – 3 pts
  Kevin Cooke 2:19.46
M50 – Scott Landis 2:14.58, 5th – 2 pts
  Chuck Kruelle 2:20.67
M55 – Bruce Rash 2:21.68, Gold – 8 pts  NATIONAL CHAMPION
 John Patterson 2:41.94
M65 – Fred Dedrick 3:16.31
4x400 Relay
M40 – 3:55.19, Silver – 6 pts – Phil Reilly, Kevin Cooke, Delvin Dinkins, Chuck Kruelle
M50 – 3:57.36, Gold – 8 pts – Bruce Rash, John Curtis, Scott Landis, Ray Parker – NATIONAL CHAMPIONS

3-17-18: USATF 8K Road Championship – Virginia Beach, VA: Gene Dykes – 30:48, 2nd M65

3-17-18: Adrenaline 5k, Haddonfield, NJ: GPTC places 2nd, hold slim overall lead in GP Series after two races
Cumulative – GPTC 837.892, Phila Runner 831.549, Pike Creek 818.120, South Jersey 773.884, Pineland 693.259, Athena 411.540 (1
race)
Adrenaline – Phila Runner 426.011, GPTC 416.197, Pike Creek 411.732, South Jersey 393.360, Pineland 359.181, Moorestown 332.846
Mike Padilla 16:11, 86.509%
Sandy Folzer 27:36, 86.051%
Linda Boyer 22:28, 82.493%
Julie Deery 20:39, 81.759%
Mike Dechnik 18:26, 79.385%
Amy Snyder 23:06, 79.293%
Don Morrison 21:27, 79.021%
Sheila Regan 20:39, 77.482%
Paul Montini 19:25, 75.966%
Jackie Dunn 19:50, 74.622%
Rod Sandmeyer 22:14, 72.414%
Rebecca Montini 24:17, 66.575%
Diann Doelp 25:44, 66.386%
Diane McManus 34:44, 58.349%

3-17-18: Blaze of Glory 5K – Plumsteadville: Johnny King-Marino  20:49

2-22-18: Miles Mania – Ocean Breeze, Staten Island, NY: Phil Reilly 2:07.50

2-18-18: Ugly Mudder 13K Trail Run , Reading: Nick Simonetti 1:18:11 – 1st M50-59, Rob Torchia 1:38:24

2-18-18: Development Meet – Widener: Nolan Green – 55, 6.94 – 200, 24.64 – 400, 57.94, LJ 18’5.75”, Ross O’Neill – 55, 7.45 – LJ, 13’
8.25”, John Curtis – 55, 7.56, Anthony Pugliese – 200, 32.80 – 12’2.25 – HJ, 4’1.25”, Andy Shearer – 800, 2:26.16 – mile, 5:24.18, Denny
Mellish – 800, 2:59.47 – mile, 6:21.61, Fred Dedrick – 800, 3:16.73 – mile, 7:05.82, Erin MacMinn – HJ, 4’3.25”, Brett MacMinn – SP, 20’0.25”

2-17-18: Frostbite 5 Mile, Ambler: Defending Champion GPTC grabs early lead in MAUSATF Grand Prix Series Opener
Greater Philadelphia 421.695
Athena TC 411.540
Pike Creek Valley 406.388
Philadelphia Runner 405.538
South Jersey AC 380.524
Philadelphia Masters 362.783
Ambler Area RC 357.096
Downingtown RC 343.284
Pineland Striders 334.078

Gene Dykes 32:44, 87.016%, Ken Barbee 28:49, 85.599%, Sandra Folzer 47:08, 85.467%, Linda Boyer 37:16, 82.692%, Dan Mazo 30:45,
80.921%, Julie Deery 34:34, 80.714%, Sheila Regan 33:38, 78.345%, Tom Jennings 39:13, 77.518%, Don Morrison 36:20, 76.881%, Sue
Delfidio 32:24, 76.852%, Scott Armstrong 32:56, 76.164%, Paul Montini 32:07, 74.935%, Louise Clooney 35:16, 74.716%, Johnny King-
Marino 35:06, 72.697%, Rod Sandmeyer 36:35, 72.255%, Vince Aloyo 40:42, 71.622%, Jen Snyder 35:47, 70.005%, Jim Assal 44:14,
68.726%, Steve Sawyer 41:00, 67.520%, Nick Verna 38:33, 59.490%, Diane McManus 58:21, 58.126%, Rebecca Montini 40:58

2-14-18: Monmouth Showcase: Phil Reilly – 800, 2:12.28

2-4-18:  Super Bowl 5K – Pottstown:
Scott Armstrong 18:39...  Phila Masters Development Meet – Albright, Reading: Bob Reynolds –
800, 2:34.68 – Mile, 5:33.24

2-3-18:  Millrose Games – Armory, NYC
Greater Philadelphia TC successfully defends M50 4x400 relay title.
Club wins 4th Millrose title, 3 times in M50, once in M40
Greater Philadelphia M50 – 3:51.21
(
John Curtis 55.75 – Bill Yelverton 57.87 – Bruce Rash 58.76 – Ray Parker 58.84)
Mass Velocity M40 – 3:53.09
TNT Intl M40 – 3:54.95
Garmin Runners M40 – 3:56.68
Greater Philadelphia M40 – 3:57.02
(Delvin Dinkins 55.58 – Chuck Kruelle 60.22 – Kevin Cooke 59.70 – Andrew Albright 61.54)
Mass Velocity M50 – 3:58.63
Central Park TC M50 – 4:07.43
Northport RC M50 – 4:27.43
Shore AC M50 – 4:34.63

2-3-18: Frank Colden Meet – Ursinus:  John Patterson – PV, 8’0.5” – 800, 2:46.75, Ross O’Neill – 60, 8.10, Dan Mazo – 5000, 17:58.67

2-3-18: DeSchriver Invitational – East Stroudsburg: Wally Hernandez – 200, 29.04…  19154 5K – Philadelphia, PA: Paul Montini 19:06

1-31-18: Monmouth Showcase: Ross O’Neill – 55, 7.51

1-28-18: Prince George meet - Landover, MD: Andy Shearer - 1600, 5:22
1-27-18: Monmouth Winter Invitational: Wally Hernandez – 200, 29.39...  KMS Invitational, Birmingham, AL:  Bill Yelverton – 400, 57.71

1-25-18: Thursday Night Races – Armory, NYC:   Delvin Dinkins – 800, 2:11.11

1-21-18: JDL meet – Winston-Salem, NC: John Curtis – 200, 24.86 – 400, 55.08...  Development Meet #2 – Widener University:   Phil
Reilly – 800, 2:12.73, Chuck Kruelle – 800, 2:26.51 – Mile , 5:47.57 – HJ, 4’3.25” – LJ, 13’0.25” – SP, 28’4.5”, Andy Shearer – 800, 2:31.26 –
Mile, 5:33.81, Denny Mellish – 800, 2:56.29 – Mile, 6:28.09 – 3000, 13:25.28...  
Chester County Winter Series 5K – Downingtown: Tim
Harte 17:21

1-20-18: USATF Mid-Atlantic Award Luncheon
GREATER PHILADELPHIA TRACK CLUB - 2017
Jack Milne Award for Outstanding Masters Club
Mid Atlantic Grand Prix Series Champions
Mid Atlantic Off Road Series – 3rd place
Mid Atlantic Cross Country Masters Men Champions
LDR Master Male Athlete of the Year – Gene Dykes
Track master Male Athlete of the Year – Bill Yelverton

Cross Country – Belmont Plateau – First 3 – Chuck Shields, Chuck Kruelle, Bob Reynolds

LDR Grand Prix Standings – 2017
1st – Sandy Folzer
3rd – Linda Boyer
7th – Kyra McGrath
1st – Gene Dykes
5th – Dan Mazo
6th – Tom Jennings – completed ALL 9 GP races

Grand Prix Age Group Awards
Mike Padilla – 2nd M40
Tim Harte – 1st M45
Mike Dechnik – 3rd M45
Dan Mazo – 1st M50
Gene Dykes – 1st M65
Tom Jennings – 1st M70
Vince Aloyo – 2nd M70
Julie Deery – 3rd W50
Linda Boyer – 1st W55
Kyra McGrath – 1st W60
Diane McManus – 1st W65
Sandy Folzer – 1st W75

Off Road Series Awards
Rachel Wise – 2nd Open Female – completed all 8 races
Sheila Regan – 1st Master Female
Barb Gorka – 1st Grandmaster Female
Jule Deery – 2nd Grandmaster
Linda Boyer – 3rd Grandmaster
Tim Harte – 1st Master Male
Nick Simonetti – 3rd Grandmaster Male
Gene Dykes – 1st Senior Male

1-20-18: Hartshorne Masters Mile – Cornell, Ithaca, NY: Mike Padilla 4:39.67, Scott Armstrong 5:19.57...  Collegeville Classic, Ursinus
College:
Ross O’Neill – 60, 8.12, Wayne Foulke – 60, 8.00, Bob Reynolds – Mile, 5:27.03, Chuck Kruelle – 400, 1:01.16, John Patterson –
800, 2:49.56
1-19-18: Susquehanna Univ: Chuck Brooking – 400, 1:13.75...  Gotham Cup, Ocean Breeze, Staten Island: Wally Hernandez – 400, 1:06.03

1-18-18: GPTC Annual Meeting
Elections:
Bill Kampf – President
Craig Strimel – 1st Vice President
Tom Jennings – 2nd Vice President
Chuck Shields – Treasurer
Diane McManus – Secretary
The Club thanks Kyle Mecklenborg for his term served as VP and board member.
Appointments:
Track committee – no changes
Off Road – Paul Hines will continue to Captain
Grand Prix – Sheila Regan and Linda Boyer will share Captain duties
The Club thanks Tom Jennings for his years of serving as GP Captain
Decided: The Club will continue to send runners to Broad Street Run as part of the Grand Prix but will NOT field club teams.  Members
interested in this race will need to register themselves and be aware of entry deadline.

1-14-18: Shiver by the River 5K – Reading:  Jim Rinker 21:11
1-13-18: Commodore Invitational – Vanderbilt: Bill Yelverton – 400, 57.02...  NVRC Indoor Mile – Penn State:  Keith Davies 5:42.80...  Bella
Vista 5K XC – Gilbertsville:
Scott Armstrong 32:27 (Winner)

1-11-18: NYRR Thursday – Armory, NYC: Chuck Kruelle – 1000, 3:32.04, Delvin Dinkins – 600, 1:32.29, 4x400 relay – 4:07.13 (John Curtis
54.22, Chuck Kruelle 61.57, Wally Hernandez 65.81, Delvin Dinkins 65.53)
1-10-18: Monmouth Showcase #3: Ross O’Neill – 55, 7.54    - 200, 26.78

1-8-18: Chilly Cheeks 11K Trail – Reading: Sheila Regan 1:11:31
1-7-18: Development Meet #1 – Widener:  Diane McManus – 200, 59.98  - 800, 5:01.17, Bob Reynolds – 400, 1:10.63  - Mile 5:36.02,
Chuck Kruelle – 800, 2:29.37  - Mile 6:12.14  - 3000, 13:38.09, Gene Tung – 800, 2:36.31 – Mile 5:34.41, Denny Mellish – 800, 3:00.86 –
Mile 6:38.72, Fred Dedrick – 800, 3:17.00 – Mile 6:59.57 – 3000, 14:16.24, Mike Padilla – Mile 4:52.56  - 3000, 9:42.18, Dan Mazo – Mile 5:
25.11  - 3000, 10:38.72, Erin MacMinn – HJ, 4’3.75”, John Patterson – 800, 2:52.82 – PV, 8’0”

1-3-18: Monmouth Showcase #2: Ross O’Neill – 55, 7.49, Wally Hernandez – 400, 1:06.64

1-1-18: Pottstown Hangover 5K: Scott Armstrong 19:53 (Winner)

12-30-18: Sprint Night – Armory, NYC: Ross O’Neill – 60, 8:19 – 200, 26.70, Delvin Dinkins – 200, 25.96 – 400, 56.21, Bruce Rash – 200,
27.15 – 400, 59.97, Ray Parker – 400, 1:00.00

12-20-17: Monmouth Showcase #1: Ross O’Neill – 55, 7.54 – 200, 27.71, Wally Hernandez – 200, 29.51

12-10-17: Shiver by the River 5K – Reading: Jim Rinker 20:12...  Freezer 5K, Horsham: Sheila Regan 21:30,  Jen Snyder 21:45, Diann
Doelp 23:51...  
Reindeer Romp, Havertown: Mike Padilla – 16:15 (Winner)... Florida Senior Games: John Curtis – 200, 25.25 Gold – 400,
55.91 Silver

12-8-17: Lehigh: Ross O’Neill – 60, 8.20, Wayne Foulke – 60, 7.92, Delvin Dinkins – 500, 1:14.60 (masters club record) – 200, 25.97, Wally
Hernandez – 200, 29.60...  
Ocean Breeze – Staten Island: Chuck Kruelle – 300, 43.66 – 600, 1:42.35

12-3-17: Loop Race 8.4M – Phila: Sean Harbison 59:35, Colleen Tozer 1:06:30, Scott Lash 1:18:54...  Brian's Run 5M, West Chester: Tim
Harte 27:55
12-2-17: Monmouth Collegiate Classic – Monmouth Univ: Chuck Kruelle – 400 1:02.20, Kevin Tofel – 400, 1:11.07...  Jingle Elf 2M, West
Chester:
 Mike Padilla 9:58...  Rehoboth Marathon: Paul Montini 3:07:07

12-1-17: Monmouth Collegiate Classic – Monmouth Univ: Phil Reilly – Mile 4:59, Chuck Kruelle – Mile 5:25...  Metro Season Opener,
Ocean Breeze, Staten Island:
Wally Hernandez – 400, 1:06.50 – 200, 29.90

11-25-17: Delaware XC Championship – Brandywine Creek SP, Wilmington, DE
GPTC wins Off Road Finale, finishes 3rd Overall
Race scores: GPTC 384.02, Pike Creek 375.29, Rosemont 351.69, Pineland 317.94, Phila Masters 313.52
Overall scores; Pike Creek 2717.62, Rosemont 2677.08, GPTC 2644.28, Pineland 2266.93
Individual Off Road 2017 Series Places:
Rachel Wise and Maddy Davis-Hayes: 2nd and 3rd in Open Women
Sheila Regan wins W40,  Barb Gorka, Julie Deery and Linda Boyer sweep W50
Tim Harte wins M40, Gene Dykes wins M60 and Nick Simonetti 3rd in M50
Tim Harte 18:17, 80.04%
Gene Dykes 22:24, 77.16%
Keith Davies 20:26, 76.92%
Bob Reynolds 20:59, 76.09%
Linda Boyer 24:49, 73.81%
Chuck Kruelle 20:55, 69.96%
Sheila Regan 24:31, 65.26%
Rachel Wise 23:21, 63.24%
Tom Wise 29:06, 57.73%
Diane McManus 42:09, 48.08%

11-23-17: Face to Face 5M – Forbidden Drive: Tyson Smith 30:39, Maddy Davis-Hayes 31:58...  Chester County Turkey Trot –
Downingtown:
Mike Padilla 15:48...  Gobble Wobble – Abington: Paul Montini 20:13...  FS Investments Turkey Trot – Wayne: Matt
DiPretore 18:16...  
Run for the Diamonds 9M– Berwick, PA: Scott Armstrong 1:00:19, Terry Permar 1:03:12

11-18-17: JDL Nov Tune Up – Winston-Salem, NC: John Curtis – 400 – 56.10, 200 – 24.86

11/18-19/17: Phila Marathon / Half / Rothman 8K
GREATER PHILADELPHIA WINS FIRST GRAND PRIX CHAMPIONSHIP !!!
Weekend scores:  GPTC 436.666, Athena 430.251, Phila Runner 420.422, Pike Creek 414.133, Bryn Mawr 413.619, South Jersey 386.277,
Phila Masters 360.755, Ambler 349.503, Pineland 348.562, Rosemont 338.129, Moorestown 241.219
OVERALL SCORES:
GREATER PHILADELPHIA 3365.938
Athena 3295.296
Philadelphia Runner 3295.100
Pike Creek 3262.749
South Jersey 3038.677
Phila Masters 2828.333
Pineland 2774.900
Gene Dykes and Sandy Folzer win Individual Grand Prix titles!  Linda Boyer places 3rd.
Rothman 8K
Gene Dykes 31:13, 90.763%
Sandra Folzer 44:51, 89.186%
Mike Padilla 26:01, 86.996%
Tim Harte 27:20, 86.829%
Bob Reynolds 31:32 82.664%
Linda Boyer 36:26, 82.891%
Tom Jennings 37:01, 80.459%
Chuck Shields 31:55, 80.209%
Don Morrison 34:53, 79.646%
Julie Deery 34:52, 79.493%
Kyra McGrath 40:39, 78.352%
Phil Reilly Sr 35:17, 73.878%
Fred Dedrick 38:35, 73.434%
Diann Doelp 38:16, 73.258%
Vince Aloyo 39:39, 72.257%
Jim Rinker 33:42, 72.206%
Paul Patterson 31:50, 71.675%
Rachel Wise 35:43, 67.289%
Sheila Regan 39:03, 67.008%
Colleen Tozer 37:34, 63.975%
Diane McManus 53:12, 63.315%
Anthony Wojciechowski 1:07:36, 32.988%
Jackie Dunn 33:38
Marathon
Dan Mazo 3:45:15, 63.10%
Ken Hite 3:25:52, 59.723%
Colleen Tozer 4:06:29, 54.939%

11-11-17: Rocky Run – Philadelphia: 5K – Kevin Forde 18:28, Jackie Dunn 20:28...  10M – Kevin Forde 1:07:00...  Royal Run 5K – Wyncote:
Chuck Shields 20:07

11-5-17: Bridge Run 10K – Camden: GPTC wins Bridge Run
Race scores – GPTC 422.845, Athena 416.106, Pike Creek 399.508, South Jersey 385.374, Phila Masters 361.644, Pineland 351.587,
Ambler 350.556
Overall AVERAGE Scores – Phila Runner 414.687, GPTC 414.230, Athena 408.575, Pike Creek 406.945, South Jersey 387.123, Phila
Masters 348.753, Pineland 346.620  (IT’s NOT OVER YET !)
Sandy Folzer   57:24, 89.431%
Gene Dykes 41:05, 87.059%
Linda Boyer 46:01, 83.376%
Tom Jennings 45:44, 82.143%
Chuck Shields 39:50, 80.837%
Dan Mazo  38:57, 79.803%
Kyra McGrath 51:09, 79.244%
Julie Deery 44:30, 78.876%
Anthony Pugliese 42:13, 76.273%
Fred Dedrick 48:23, 73.924%
Tyson Smith 38:52, 73.585%
Diann Doelp 49:25, 71.906%
Vince Aloyo 50:49, 71.138%
Sheila Regan 48:23, 68.412%
Russ Carstens 46:41, 66.012%
Andrew Van Kleunen 46:33, 65.628%
Diane McManus 1:08:36, 61.662%

10-28-17: Trenton 5K: John Curtis 22:54

10-22-17: Marine Corp Marathon – Fredericksburg, VA: Dante Zappala 2:39:37, Colleen Tozer  4:19:59...  Catholic League Alumni XC –
Belmont Plateau:
Chuck Shields 19:41, Keith Davies 20:28, Tim Jones 24:08, Tom Jennings 23:22, Diane McManus 42:15
10-21-17: Cheslen Chase for Open Space 10K – Coatesville: Tim Harte – 39:24 (Winner)...  BSA Troop 542 Trail Run – Flourtown: Hilary
Goodman 24:20

10-19-17: Thursty Thursday 5K – Reading: Jim Rinker 19:54

10-15-17: USATF Masters 5K XC Championships – Franklin Park, Boston, MA
GPTC’s M70 team debuts with a 3rd place finish at Nationals!  Tom Jennings, Vince Aloyo and Jim Assal earn Bronze medals.
M70 team scores (top 3 score)
1) New England 65+  11
2) Genesee Valley Harriers 14
3) Greater Philadelphia 28
3 Tom Jennings 23:17
11 Vince Aloyo 26:20
14 Jim Assal 26:48
4) Atlanta TC 30
5) Atlanta TC “B” 51
M60 team scores (top 3 score)
1) Shore AC  17
2) Atlanta TC 19
3) Greater Lowell 22
4) Dirigo RC  32
5) Greater Philadelphia 35
5 Bob Reynolds  20:01
12 Phil Reilly Sr 22:11
18 Don Morrison 22:44
(22) Denny Mellish 23:49
(27) Bob Lund 24:57
Fred Dedrick 24:48
6) Genesee Valley 53
7) Central Park TC 70
8) Greater Springfield 72
9) Shore AC “B” 81          
W50 team scores (top 3 score)
1) Athena 10
2) New Balance Tampa 16
3) Westchester 27
4) Western Mass 36
5) Liberty 42
6) Greater Derry 46
7) Genesee Valley 62
8) Greater Boston 79
9) Greater Philadelphia 80
25 Mary Pat McFarland 25:33
27 Mary Fanelli Lund 26:04
28 Michele Pollio  26:07
10) Liberty “B”
M50 team scores (top 5 score)
1) Greater Springfield 41
2) Central Park TC 67
3) Central Mass 76
4) Dirigo RC 112
5) Boston AA 116
6) Greater Philadelphia 117
10 Ken Barbee 18:12
22 Dan Mazo  18:52
26 Andy Shearer 19:09
28 Chuck Shields 19:13
31 Larry Rechtin 19:33
(32) Scott Armstrong 20:22
(37) Anthony Pugliese 21:14
(43) Carl Stocking 24:11
7) Genesee Valley   128
M40 team scores (top 5 score)
1) Boston AA 31
2) Central Mass 57
3) Dirigo RC 126
4) Willow Street 140
5) Atlanta TC 151
6) Garden State 155
7) Baltimore Washington 156
8) Greater Philadelphia 177
6 Dante Zappala 17:12
23  Paul Vandegrift 17:54
40 Phil Reilly Jr  18:37
53 Delvin Dinkins 19:54
55 Leo Kolshorn  20:14
(56) Chuck Kruelle 20:32
9) HFC Striders 208
10) Greater Boston 250
11) TNT International 278

10-15-17: Evansburg Challenge 10M Trail – Collegeville, PA
GPTC places 2nd  in Mid-Atlantic USATF Off-Road at Evansburg
Team scores: Pike Creek 354.38, GPTC 342.10, Rosemont 338.44, Pineland 283.25
Cumulative: Pike Creek 2342.33, Rosemont 2325.39, GPTC 2260.26, Pineland 1947.99
Maddy Davis-Hayes 1:11:41 (Winner), 68.91%
Jeff Hayes 1:12:02, 3rd M50,  73.39%
Nick Simonetti 1:19:43,  66.95%
Rachel Wise 1:22:06, 2nd W30, 60.17%
Julie Deery 1:23:52, 1st W50, 68.56%
Barb Gorka  1:31:40, 3rd W50, 64.29%
Colleen Tozer  1:37:25, 2nd W20, 50.66%
Diann Doelp 1:40:22,  58.00%

10-15-17: Simmons Elementary 5K – Horsham: Sue Delfidio 19:41 (Winner)...  Health Partners Plans 5K – Forbidden Drive: John
Fornace 24:09
New Member!

10-8-17: Delaware Distance Classic 15K – Delaware City, DE:
GPTC wins Mid-Atlantic USATF Grand Prix DDC 15K.
DDC Club scores: GPTC  413.123, Athena  398.985,  Pike Creek 392.096,  South Jersey 367.686,  Pineland 311.864, Phila Masters
288.594
Cumulative Scores:  GPTC 2890.594(7), Pike Creek 2449.109(6), Athena 2443.920(6), Phila Masters 2079.627(6), Pineland 2074.752(6),
Phila Runner 2073.433(5), South Jersey 1937.364(5)
Plus 4 more with 4 or less races
Tim Harte 55:43, 81.544%
Mike Dechnik 1:00:14, 75.429%
Sandra Folzer  1:33:01, 84.519%
Gene Dykes 1:00:44, 90.093%
Russ Carstens 1:12:37, 64.769%
Tom Jennings 1:14:28, 77.104%
Linda Boyer 1:13:15, 79.863%
Diann Doelp 1:16:27, 70.852%
Colleen Tozer 1:19:16, 57.927%
Kyra McGrath 1:21:58, 75.417%
Vince Aloyo 1:22:23, 67.125%
Diane McManus 2:07:05, 50.793%

10-8-17: Kimberton Farm to School Trail 5K – Phoenixville: Mike Padilla 17:54 (Winner)
10-7-17: Red Devil 5K XC – Avon Grove HS: Don Morrison…  Camp Innabah Fall Classic 5M XC – Spring City: Dante Zappala 28:29  
(Winner)
10-1-17: Springfield 5K, Erdenheim, Bob Reynolds 19:28...  Hatfield Oct Half Marathon, Colleen Tozer 1:49:55

9-30-17: Hands on House Half Marathon – Lancaster:
GPTC races uncontested to take HOH race scores 384.567 points
Standings: GPTC 2477.871, Phila Runner 2073.433, Pike Creek 2057.013, Athena 2044.935 followed by 7 more teams
Gene Dykes 1:32:48, 84.070%
Linda Boyer 1:45:49, 78.516%
Tom Jennings 1:46:42, 76.632%
Julie Deery 1:42:19, 74.247%
Susan Delfidio 1:34:22, 71.053%
Diann Doelp  1:50:11, 69.793%
Vince Aloyo 1:55:39, 68.180%
Sheila Regan 1:46:59, 66.942%

9-29-17: Paul Short 8K XC – Lehigh University, Chuck Shields 31:36

9-24-17: Down the Shore 5K XC – Cape May, Gene Tung 19:02...  Shore AC/CBA Field Meet – Lincroft, Erin MacMinn – HJ 4’0”...  Running
for Answers 5K – Phila
, Scott Armstrong 20:08, Colleen Tozer 23:06...  Rescue Run 5K – Phila, Gene Dykes 20:06
9-23-17: Aggies 8K XC – Del Valley University, Paul Vandegrift 32:00

9-17-17: Rock N Roll Half Marathon – Phila: Mike Dechnik 1:26:36, Paul Monitor 1:29:30

9-16-17: Montco SAAC Meals on Wheels 5K – Blue Bell: Sandra Folzer 27:04...  Thos J Frericks 5K – Dayton University, Larry Rechtin 19:
53

9-14-17: Sled Snipers 5K – Wilmington: Don Morrison 22:11

9-12-17: Fork & Ale Evening 5k – Birdsboro: Scott Armstrong 19:48 (Winner)... Tahoe 200 – California: Gene Dykes completes 2nd  200
mile trail Ultra in 98:10:22
9-11-17: Heroes 5K – Philadelphia: Anthony Wojciechowski 17:53, Paul Patterson 18:34

9-9-17: Quad X 5K – Belmont Plateau
GPTC Masters teams run uncontested, Men Open place 2nd , Women Open 3rd
Team scores – Men – Bryn Mawr 6, GPTC 16, Stone Harbour 27
Women – Bryn Mawr 8, Jems 14, GPTC 23
Age group winners included Julie Deery, Dan Mazo, Diane McManus and Phil Reilly Sr
Matt DiPretore 18:46
Dan Mazo 19:24
Scott Armstrong 19:59
Chuck Shields 20:02
Larry Rechtin 20:06
Maria Winters 20:29
Anthony Pugliese 22:04
Phil Reilly Sr. 22:40
Julie Deery 22:56
Don Morrison 23:42
Barb Gorka 24:01
Colleen Tozer 24:52
Bob Lund 25:44
Michele Pollio 27:21
Diane McManus 40:30   

9-9-17: VIA 5K – Allentown: Ross Ellis 20:40... VIA Marathon – Allentown: Dante Zappala 2:42:38

9-6-17: Sly Fox 5K – Pottstown: Scott Armstrong 21:14

9-3-17:Tim Kerr 7M island Run – Avalon: Paul Patterson 45:14​... Tim Kerr 5K: Rod Sandmeyer 23:18... Run the Loop Half Marathon –
Downingtown
: Scott Armstrong 1:31:17, Tim Jones 2:02:05... Millersville Alumni XC: Joel Hoffsmith 23:49
9-2-17: Del Val Invitational 5K XC – Del Val University, Doylestown: Chuck Shields 20:21... Balboa Park 4M XC, San Diego, CA: Chuck
Kruelle 27:36

8/27/17: Philly 10K:Tyson Smith 38:36, Andrew Wojciechowski 38:46, Paul Patterson 40:23...  Quebec Marathon: Mike Gross 3:31:18

8/26 – Belmont Plateau Hall of Fame Classic 5K:
GPTC men won both the Masters and Open divisions
Chuck Shields 20:10
Chuck Kruelle 20:13
Sue Delfidio 20:52
Bob Reynolds 20:54
Anthony Pugliese 21:45
Dermot Anderson 21:51
Gene Dykes 21:53
Sheila Regan 22:33
Julie Deery 22:48
Don Morrison 22:57
Duncan Smith 23:47
Tom Jennings 23:55
Rob Torchia 24:24
Fred Dedrick 25:54
Diane McManus 39:19

8/20/17: Radnor Red Run Steeplechase – Malvern:
GPTC wins Radnor Red, remains in 3rd overall in Off Road Series
Race scores – GPTC 320.41, Pike Creek 319.63, Rosemont 306.80, Pineland 288.16
Cumulative – Pike Creek 1987.95, Rosemont 1986.95, GPTC 1918.16, Pineland 1664.74
Tim Harte 19:53, 73.60%
Rachel Wise 24:58, 59.19%
Julie Deery 25:07, 66.49%
Barb Gorka 27:18, 63.25%
Bob Lund 27:50, 57.88%
Paul Hines 33:10

8/20/17: Donegal Half Marathon, Ireland: Sheila Regan 1:37:59

8/19/17: Fred’s First Responders 5K, Eagle: Larry Rechtin 23:29, Duncan Smith 23:43...  Ivyland 5K: Kevin Cooke 18:35

8/16/17: West Chester XC Series, Oakbourne Park: Scott Armstrong 19:39, Chuck Kruelle 19:52...  Bigfoot 200M Endurance Run –
Washington State
: Gene Dykes traversed 206.5 miles in this Ultra trail run 103:27:15

8/11-13/17: NCCWMA Championship – Toronto, ON, Canada: Bill Yelverton – GOLD M55 400, 57.76 pre, 57.13 final,  200 – 25.63, Daryl
Johnson – M55 400 1:03.88
USA 4x100 3:58.04  
GOLD included Bill Yelverton and Daryl Johnson, Chuck Shields – 5000, 19:27.54

8/8-13/17: World Police & Fire Games – Los Angeles: John Curtis – GOLD 400, 54.53 – GOLD 200, 24.50 – SILVER 4x400

8/12/17: Philly Mayors Cup 5K XC, Belmont Plateau: Anthony Wojciechowski 20:27

8-10-17 – West Chester Mile, Henderson HS: Ken Barbee 4:49.22, Tim Harte 4:52.60, Chuck Kruelle 5:14.79, Dave Richard 6:02.88

8-5-17: 5K Harbor Run, Elk Rapids, MI: Chuck Kruelle 18:17, 1st M45

8-1-17: Greater Philadelphia 5K XC Challenge, Germantown Academy, Ft Washington:
The second edition of this race was another success!   Thanks to all the volunteers, participants and especially our partner, Germantown
Academy, Tom Taft and our sponsor, Advanced Sports Chiropractic, Johnny King-Marino.
GPTC Men placed a close 2nd.
Men’s scores: Warriors 14, Greater Phila TC 16, North Wales RC 18, PW XC 31, Johnson 3 41
Women’s scores: IHM XC 8, Philadelphia Masters 13
John Goldthorp 19:13, 2nd M35-39
Kevin Cooke 19:47, 1st M45-49
Chuck Shields 20:25, 1st M55-59
Chris Carroll 24:14, 2nd M45-49
Tom Jennings 24:40, 1st M70
Rob Torchia 26:16, 1st M65
Colleen Tozer  26:58, 1st W25-29

7/30/17: Keystone Games – York: Matt Zacharkow – 200, 25.22 – 400, 55.40

7/26/17: West Chester XC Series, Oakbourne Park: John Goldthorp 18:53,  Chuck Shields 20:21

7-23-17: Double Trouble 15K Trail Race, French Creek SP: Julie Deery  1:30:31,  1st W50

7-20-17: Third Thirsty Thursday – Reading: Jim Rinker  19:48

7/19/17: West Chester XC Mile – Oakbourne Park:: Chuck Kruelle 6:01

7/16/17: Sri Chimnoy 6 hour track run: Gene Dykes – 81 laps, 32.4 miles
Gene’s times for 15K(1:04:24), 10M(1:09:04),20K(1:26:05), 25K(1:48:05), 30K(2:09:54), 20M(2:19:49), 2hour(17.243miles) are new USATF
bests pending certification.

7-15-17: Phoenixville Summer Meets: John Goldthorp – 800, 2:05.55...  Vermont 100M – W Windsor, VT: Jeff Hayes 20:59:15

7/13-16/17: USATF Masters Track Championship – Baton Rouge, LA: GPTC members perform at Nationals, deal with multiple storms
and delays.   Some events were even contested on the indoor track.  
The team earned 42 points.
Ray Parker wins M55 Pentathlon title with 2,916 points.
LJ, 14’5.75” -200, 27.11 – Jav, 116’4” – Disc, 89’8” – 1500, 5:50.15
M45 4x400 relay of Anthony Pugliese, John Curtis, Rob Schwartz and Bill Yelverton capture
Gold in 3:55.13.
John Curtis – M50 400 pre 56.69, final 54.34 – 6th,  M50 200 pre 25.43, final 24.44
Anthony Pugliese – M55 3000 Steeplechase 12:52.46,  
4th place
Nick Damalas – M45 TJ, 39’5.25” SILVER – LJ, 17’10.25”  BRONZE
Bill Fisher – M50 800, 2:27.34
Bill Yelverton – M55 400, 56.78
SILVER – 200 pre, 25.86, final 25.75,  6th place
Rob Schwartz – M45 400, 56.80,  6th place – 200, 26.59

7/11/17: Germantown Academy All-Comers #3,  Fort Washington:
John Goldthorp 100, 12.51 – 800, 2:05.38
Ross O’Neill  100, 13.21 – 200, 26.68
Andrew Albright  100, 13.85 – 200, 27.68
Craig Strimel 100, 14.55
Kevin Cooke  Mile, 5:01.54 – 800, 2:16.58
Gene Tung  Mile, 5:21.10
Sheila Regan Mile, 6:29.20 – 800, 3:00.09
Scott Landis  400, 58.69
Bruce Rash  400, 59.78 – 200, 27.01
Andrew Albright  400, 1:01.48
Carl Stocking  400, 1:03.27
Sue Delfidio  400, 2:39.57
Ken Barbee 3000, 9:39.49
Chuck Shields  3000, 11:19.61
Tom Jennings  3000, 12:57.67
Jim Scesney  Disc  96’0”

7/9/17: Chobot Challenge 9M Trail – Birdsboro: GPTC places 3rd in Off Road Series race.
Cumulative team scores: Rosemont 1680.15, Pike Creek 1668.32, GPTC 1597.75, Pineland 1376.58
Race scores: Pike Creek 356.09, Rosemont 346.60, GPTC 326.89, Pineland 274.75
Tim Harte 1:00:06, 72.91%, 1st M40
Linda Boyer 1:27:39, 64.45%
Nick Simonetti 1:14:43, 64.09%
Barb Gorka 1:22:35, 63.87%, 2nd W50
Rachel Wise 1:12:02, 61.57%, 1st W30
Sheila Regan 1:21:49, 58.79%
Julie Deery 1:27:07, 58.48%, 3rd W50
Vince Aloyo 1:41:29, 52.54%, 1st M68

7/5/17: West Chester XC Series – Oakbourne Park: Chuck Kruelle 21:49

7/4/17: Patriotic 5K, Pottstown: Don Morrison 21:30...  Haddon Heights Firecracker 5k: Anthony Pugliese 20:33

7/1/17: Finger Lakes 50's, Hector, NY: 50 Mile: Chris Moore 9:25:54, 50K:  Barb Gorka 7:01:44 (1st W50)...  New Jersey International Meet
– Hightstown
: Phil Reilly – 800, 2:09.17, Jim Scesney -0 Disc, 93’10”

6/27/17: GA All Comers #2 – Germantown Academy, Ft Washington:
Kemuel Wright – 100, 11.62 – 200, 23.69
Carl Stocking – 100, 14.84 – 400, 1:04.14 – 200, 30.25
Kevin Cooke – 1500, 4:29.29 – 400, 1:00.08 – 800, 2:18.36
Ken Barbee – 1500, 4:31.20
Phil Reilly – 1500, 4:37.77
Bob Reynolds – 1500, 5:02.29
Bruce Rash – 1500, 5:10.20 – 800, 2:28.66
Gene Tung – 1500, 5:10.35
Paul Montini – 1500, 5:21.68 – 800, 2:42.28
John Regan – 1500, 5:22.43 – 5000, 17:52.90
Sue Delfidio – 1500, 5:24.52
Anthony Pugliese – 1500, 5:25.98 – 800, 2:45.88
Tom Jennings – 1500, 6:03.00 – 800, 3:04.00
Fred Dedrick – 1500, 6:36.30 – 800, 3:12.27
Phil Reilly – 400, 59.05
Diane McManus – 800, 4:39.33 – 400, 55.03
Chuck Shields – 5000, 19:29.55
Sue Delfidio – 5000, 19:38
Chris Carroll – 5000, 21:23.20
Glenn Westerlund – 5000, 22:27.56
Denny Mellish – 5000, 23:07.59
Jim Scesney – Disc, 88’8”

6/25/17: USA Masters Games, San Diego, CA:  Mark Carver – 1500, 4:46...  USATF Eastern Regions – Columbia, MD: Anthony Pugliese –
3000 Steeple. 14:16.41, John Curtis – 400, 53.99 – 200, 24.14, Rob Schwartz – 400, 57.08 – 200, 26.27, Chris Simpson – 400, 54.69

6/24/17: Skippack Lions Diabetes 5K: Mike Dechnik 18:57

6/22/17: East Stroudsburg All Comers: Ray Parker – 400, 58.5

6/21/17: Tex-Mex 5K, North Wales: Gene Tung 18:57

6/20/17: GA All Comers #1 – Germantown Academy, Ft Washington:
Kevin Cooke – Mile, 4:50.42 – 800, 2:13.88
Bob Reynolds – Mile, 5:28.83
John Regan – Mile, 5:47.84
Anthony Pugliese – Mile, 5:57.32 – 800, 2:40.35
Glenn Westerlund – Mile, 6:27.09
Tom Jennings – Mile, 6:30.79 – 3000, 13:17.61
Sheila Regan – Mile, 6:50.32 – 3000, 13:11.27
Delvin Dinkins – 100, 12.73 – 200, 25.30
Carl Stocking – 100, 15.07 – 400, 1:03.70 – 200, 29.52
Rob Schwartz – 400, 58.74 – 200, 25.94
Dave Richard – 400, 1:00.78 – 200, 26.80
Phil Reilly – 800, 2:09.68
Scott Landis – 800, 2:13.25
Diane McManus – 800, 4:29.07 – 200, 54.39
John Curtis – 200, 24.22
Paul Montini – 3000, 11:22.04
John Regan – 3000, 11:22.64
Chuck Shields – 3000, 11:25.01
Denny Mellish – 3000, 12:57.78
Nick Damalas – TJ, 40’6.25” – LJ, 19’0”

6/18/17: Humble but Hungry 5K – Newark: Chris Simpson 21:04...  Gary Papa 10K – Philadelphia: Rob Torchia 49:48, 5K – Laura Steel  
20:46...  
Race to Beat POTS 5k – Kennett Square: Don Morrison 24:20

6/17/17: USATF NJ Track Championship – Peddie School, Hightstown:
Ross O’Neill – 100, 12.88 – 200, 26.15
Carl Stocking – 400, 1:03.74 – 200, 29.86
Wally Hernandez – 200, 30.64
Jim Scesney – Disc 80’10”

6/17/17: Mid Atlantic USATF Championship – Widener Univ, Chester:
John Curtis – 400, 54.74 – 200, 24.65
Andy Shearer – 1500, 4:55.51
Anthony Pugliese – 3000 Steeple 13:21.58

6/17/17:River of No Return 108K Endurance Run – Challis, ID: Gene Dykes – 24:06:01...  Alabama State Games: Bill Yelverton – 400,
56.99 – 200, 25.69

6/16/17: National Senior Games – Birmingham, AL:  Mark Carver – 800, 2:17.57 – 1500, 4:42.67  Silver Medal...  Saucony Mile – Pottstown
Airport:
Mike Padilla 4:50, Mike Dechnik 5:12, Chuck Kruelle 5:25, Terry Permar 5:53, Glenn Westerlund 6:30

6/15/17: Millersville All Comers: Rob Schwartz – 800, 2:17.57...  Third Thirsty Thursday – Reading: Jim Rinker – 19:17

6/14/17: Mid Atlantic Multisport Twilight XC 5K – Exton: Don Morrison 22:29...  Fort Washington Rush Hour 5M: Sheila Regan 38:35

6/13/17: Distance Night – Germantown Academy, Fort Washington:
Kevin Cooke – mile, 4:59.25
Gene Tung – mile, 5:28.29
Bob Reynolds – mile, 5:35.14
Glenn Westerlund – mile, 6:38.71
John Goldthorp – 800, 2:05.85
Kevin Cooke – 800, 2:13.98
Scott Landis – 800, 2:14.29
Bill Fisher – 800, 2:24.72
Andrew Albright – 800, 2:33.22
Denny Mellish – 800, 2:56.90
Sue Delfidio – 3000, 11:45.03
Chris Carroll – 3000, 12:29.76
Sheila Regan – 3000, 13:35.54
Gene Dykes – 10000, 42:53.47
Chuck Shields – 10000, 43:20.76
A number of club members also participated in ad-hoc DMR relays.

6/11/17: ODDysey Half Marathon – Philadelphia: Mike Dechnik 1:30:26, Kevin Forde 1:50:21
6/10-11/17: USATF Club T&F Nationals – Icahn Stadium, NYC:
Jerome Holder – 400H, 58.59
Nolan Green – 200, 23.08 – LJ, 21’1.25” – 400, 51.95
Darrell Lockhart – 100, 11.61
Chris Simpson – 800, 2:09.36
Carl Stocking – 800, 2:32.52

6/10/17: Potomac Valley All Comers – Alexandria, VA: John Curtis – 400, 55.46.

6/9/17: Ursinus All Comers – Collegeville:
Nick Damalas – 400H, 1:05.40
Kevin Cooke – 800, 2:19.42 – 1500, 4:35.31
Andy Shearer – 800, 2:25.05 – 3000, 10:55.88
Anthony Pugliese – 3000, 11:52.63

6/8/17: Midsummer Night 5K, Ardmore: Russ Carstens 21:46

6/2-3/17:  Ragnar Relay – Lancaster to Mt Pocono 200 miles: Jeff Hayes, Maddy Davis-Hayes, John Goldthorp competed on a team of 12
that finished 4th overall.

6-3-17: Moorestown Rotary 8K  (preliminary scores):
GPTC places 2nd at Moorestown but extends overall Grand Prix lead
Cumulative scores:  GPTC 2093.304, Phila Runner 2073.432, Pike Creek 2057.014, Athena  2044.935, Phila Masters 1791.033,  Pineland  
1753.679,  South Jersey  1569.678,  Downingtown  1119.725,  Ambler Area  1057.700,  Bryn Mawr  386.715,  Bucks  297.015
M8K scores: Athena 415.303, GPTC  413.857, Phila Runner 405.271, Pike Creek 401.210, South Jersey  398.933, Phila Masters 379.649,
Pineland 345.868

Sandra Folzer 44:54,  89.087%
Linda Boyer  36:13,  83.387%
Tom Jennings  36:12, 82.274%
Kyra McGrath 39:17,  79.975%
Brian Driscoll  32:21,  79.134%
Mike Dechnik  31:17, 75.280%
Rob Torchia  36:42, 75.023%
Fred Dedrick  37:56, 73.946%
Steve Sawyer  38:17, 71.920%
Vince Aoloyo  40:29,  70.770%
Diann Doelp 39:10, 70.766%
Diane McManus  55:22, 59.964%

6-3-17: Wissahickon Trail Classic 10K – Philadelphia (preliminary scores):
GPTC places 3rd at Wissahickon
Cumulative scores: Rosemont 1333.55, Pike Creek 1312.23, GPTC 1270.86, Pineland 1101.83, Phila Masters 503.17
WTC scores: Rosemont 328.91, Pike Creek 320.61, GPTC 313.33, Pineland 271.68, Phila Masters 247.01

Bob Reynolds 47:44, 68.72%, 1st M60
Barb Gorka 56:46, 63.39%, 2nd W50
Nick Simonetti 51:36, 62.98%, 2nd M50
Rachel Wise 51:07, 59.34%, 1st W30
Sheila Regan  55:38, 58.90%, 2nd W40
Christine Kelley 1:03:02, 58.54%,  3rd W50
Colleen Tozer  1:12:06, 42.07%,

6-3-17: USATF 50M Trail National Championship – Cayuga 50M, Ithaca, NY: Gene Dykes  11:04:22, 1st M65, Julie Deery  11:58:42, 1st
W50
6-2-17: John Hay Distance Festival – Henderson HS, West Chester: Delvin Dinkins – 400, 58.54, Kevin Cooke – Mile, 4:53.68

5-30-17  North Penn 5K, Lansdale: Gene Tung  20:32

5-29-17: Doylestown 5K: Kevin Cooke 18:11, Terry Permar 20;12, Tom Webster 24:07, Karen Webster 25:55
5-28-17: Ridgewood Mile & 5K – Ridgewood, NJ: Leo Kolshorn 5:39,  18:45
5-27-17: Connecticut Senior Games, New Britain,CT: John Curtis  200, 24.80 – 400, 55.39

5-21-17: Coventry Woods Trail 10K – Pottstown: (USATF scores pending) Madeline Davis-Hayes  48:17  1st W30, Gene Dykes  49:05  1st
M60, Rachel Wise  50:58  2nd W30, Julie Deery  53:08  1st W50, Linda Boyer  1:01:01  2nd W50, Mary Pat McFarland  1:09:09   3rd W50

5-15-17: Swarthmore Final Qualifier: Nolan Green – 400, 51.56 – 200, 22.89 – LJ, 21’0.5”, Nick Damalas – 400H 1:03:34 (NEW MASTERS
CLUB RECORD) (36”inch hurdles
)

5-14-17: Delaware Marathon – Wilmington: John Regan  3:28:41.5
5-13-17: Dirty German Trail 50K – Pennypack Park:: Chris Moore 4:58:29, Barb Gorka  5:55:46

5-7-17: Orange County Half Marathon (USATF Masters Half Marathon Championship): Leo Kolshorn  1:26:40

5-7-17: Broad Street Run 10 Miler – Philadelphia:
GPTC extends overall Gran Prix Lead !!
Cumulative scores: GPTC 1679.447,  Phila Runner 1668.161, Pike Creek  1655.804,  Athena  1629.632,  Phila Masters 1411.384,  
Pineland  1407.811,  South Jersey  1170.745,  Downingtown  1119.725,  Ambler Area 1057.700,  Bryn Mawr  386.715,  Bucks County  
297.015

BSR USATF team scores: GPTC 431.986,  Phila Runner 421.866,  Pike Creek  420.009,  Athena  419.568,  South jersey 393.878,  
Downingtown  391.994,  Bryn Mawr 386.715,  Ambler Area 367.774,  Phila Masters  365.495,  Pineland 364.187,  Bucks County  297.015

BSR Club teams:
Female Masters – 2nd – Terwiesch, Boyer, Regan, McGrath, Folzer
Male Masters – 5th – Harte, Gross, Clark
Mixed Masters – 3rd – Reynolds, Dykes, McFarland, McManus
Mixed Open – 3rd – O’Connor, Dechnik, Montini, Delfidio, Steel

Gene Dykes  1:05:01,  90.490%
Sandy Folzer 1:32:50, 89.282%
Bob Reynolds 1:03:50, 84.386%
Linda Boyer 1:14:39, 84.238%
Tim Harte 58:24,  83.590%
Dennis O’Connor  53:57,  81.557%  (
NEW CLUB RECORD)
Viola Terwiesch  1:07:22, 81.371%
Tom Jennings 1:16:06,  81.099%
Kyra McGrath  1:21:28,  80.421%
Susan Delfidio  1:06:53,  75.878%
Mike Dechnik  1:04:17,  75.318%
Paul Montini  1:05:29,  74.548%
Laura Steel  1:07:17,  73.347%
Rod Sandmeyer  1:14:13,  72.580%
Vince Aloyo  1:22:54, 71.713%
Anthony Wojciechowski  1:03:35,  71.376%
Mike Gross 1:08:26,  71.335%
Nick Simonetti  1:15:02, 71.124%
Steve Sawyer 1:20:29,  70.926%
Mary Pat McFarland  1:23:13,  69.958%
Sheila Regan  1:18:06,  68.673%
Russ Carstens  1:13:37,  68.667%
Diann Doelp  1:24:38,  67.940%
Mike Kaucher  1:07:27,  67.284%
Neill Clark  1:12:04,  65.518%
Andy Van Kleunen  1:16:30,  65.490%
Rory McManus  1:30:14,  64.536%
Diane McManus  1:52:31,  61.665%
Colleen Tozer  1:34:00,  52.500%
Molly Reynolds  1:37:34,  50.581%

5-17-17: Prairie Fire Half Marathon: Jeff Hayes 1:25:48

4
/30/17: Hayward Classic – Eugene, OR, Derek Gaskins – 100m – 13.40...  NJIT Meet: Rob Schwartz – 400 – 57.81

4/28/17:  PENN RELAYS – Franklin Field
M45 100m – Ross O’Neill 13.00
M50 100m – Wayne Foulke  12.62
M55 100m – Bill Yelverton  12.25 –
SILVER Medal
M40 4x100 – Rob Schwartz, Ross O’Neill, Andrew Albright, Derek Guirand   50.20
M50 4x100 – Wayne Foulke, Bill Yelverton, Phil Luccarelli, Daryl Johnson   49.02  
(fastest GPTC mark in this age group)
Olympic Development 4x100 – Jerome Holder, Chris Simpson, Darrell Lockhart, Nolan Green    44.32
M50 4x400 – John Curtis, Bill Yelverton, Bruce Rash, Daryl Johnson     3:51.33  -
SILVER Medal
Olympic Development 4x400 – Chris Simpson, Nolan Green, John Goldthorp, Jerome Holder  3:33.19

4/29/17: PENN RELAYS – Franklin Field
Olympic Development 400m Hurdles – Jerome Holder 1:00.44  
M40 4x400 – John Curtis (54.72), Delvin Dinkins (54.19), Nick Damalas (56.82), Chuck Kruelle (57.02)  3:42.73 –
BRONZE Medal

4/23/17: Revolutionary Run 5M – Valley Forge:
GPTC leap frogs into 1st in the Grand Prix standings !!
Cumulative scores:
GPTC  1247.462
Phila Runner  1246.295
Pike Creek  1235.794
Athena  1210.063
Phila Masters 1045.889
Pineland  1043.624
South Jersey  776.867
Downingtown  727.731
Ambler Area  689.926

Rev Run scores:
GPTC 416.849
Athena 407.074
Phila Runner 401.144
Pike Creek  394.693
Downingtown 355.803
Ambler Area 330.108
Pineland 311.237
Phila Masters 307.873

Gene Dykes 32:31  87.596%  
Sandy Folzer  46:17, 85.596%
Tim Harte  28:49  82.822%
Tom Jennings 36:55  81.129%
Mike Padilla 28:20, 79.706%
Kyra McGrath  41:12,  76.820%
Brian Driscoll  33:36, 76.637%
Fred Dedrick  38:20,  73.565%
Anthony Pugliese 35:32,  72.467%
Mike Kaucher  34:01, 65.409%
Diane McManus  56:10, 59.525%
Jenn Snyder 57:13,  43.519%

4-22-17: Widener Invitational – Chester: Nick Damalas – 400H, 1:04.60  (Masters 39” hurdle club record subsequently broken)

4/17/17: Boston Marathon: John Regan 2:54:11, Mike Dechnik  3:06:51, Gene Dykes  3:09:35  M65-69 Age Group Champion !, Johnny
King-Marino  3:11:16

4/9/17: BCRR Break-Fast 5K – Doylestown: Johnny King-Marino 18:20, Terry Permar 20:31, Tom Webster 23:21

4/8/17: Tyler Arboretum 10K Trail Run – Media: GPTC places 3rd at Tyler 10K.
Rosemont 357.86, Pike Creek 349.74, GPTC 346.30, Pineland 284.95, Phila Masters 256.16
Cumulative Standings:  Rosemont 665.71, Pike Creek  654.13, GPTC 634.16, Pineland 562.20, Phila Masters 256.16
Time Harte 40:15, 74.00%, 2nd M40
Tyson Smith 43:03, 66.43%
Jeff Hayes  44:38, 72.14%
Maddy Davis-Hayes  46:14, 65.61%, 1st W30
Rachel Wise  50:00, 60.67%, 2nd W30
Barb Gorka 52:55, 68.00%, 2nd W50
Linda Boyer 58:22, 65.73%
Sheila Regan 53:58, 59.94%
Vince Aloyo 1:00:46, 59.49%
Mary Pat McFarland  1:00:01, 59.21%

4/8/17: West Chester: Delvin Dinkins 200 – 25.29,  400 – 55.56, Rob Schwartz  400 – 58.40, Chris Simpson  800 – 2:13.58,  1500 – 4:41.30

4/8/17: College of New Jersey: Wally Hernandez  200 – 30.54

4/2/17: Cherry Blossom 10M, Washington, DC: Mike Dechnik 1:01:48, Bob Reynolds 1:04:59

4/1/17: Manna on Main 5M – Lansdale: Denny Mellish 37:48, Glenn Westerlund 22:35...  Danny Curran Inv, Chester: John Curtis  400 –
55.93,  200 – 24.94, Delvin Dinkins  400 – 55.96, 200 – 25.06, Chuck Kruelle  400 – 59.58, Wayne Foulke  100 – 12.76

3/26/17: Cesar Rodney Half Marathon – Wilmington: Johnny King-Marino  1:27:58, Gene Dykes  1:32:12, Diane Doelp  1:51:53...  Love Run
Half Marathon – Philadelphia:
John Regan  1:25:49, Paul Monitor  1:28:07, Kevin Tofel  1:44:05
3/25/17: BOMF 5M – Philadelphia: Anthony Wojchiechowski  30:51...  Ursinus Track Meet, Collegeville: Chris Simpson – 1500, 4:45,  Wally
Hernandez – 200, 29.83, Rob Schwartz – 400, 59.01

3/21-23/25: World Masters T&F Championships – Daegu, Korea: Bill Yelvertown is M55 200m Champion, medals in 400 and 4x200.
400 – 55.17  Siver
M45 4x200 – 1:41.80  Bronze
200 – 24.82, 24.86, 25.05  Gold  

3/18/17: USATF Masters 8K Road Championship – Virginia Beach: Tom Webster  39:08, Karen Webster  42:38...  Adrenalin 5K,
Haddonfield:
GPTC finishes 3rd at Haddonfield
Pike Creek 428.807,  Phila Runner 426.899, GPTC 422.609, Athena 405.465, South Jersey 396.363, Phila Masters 374.031, Downingtown
371.928, Pineland 370.498
Cumulative: Phila Runner 845.151, Pike Creek 841.101, GPTC 830.613, Athena 802.990, South Jersey 776.867, Phila masters 738.017,
Pineland 732.387, Downingtown 371.928, Ambler 359.818
Gene Dykes 19:41, 86.876
Sandy Folzer  27:24, 85.341
Mike Padilla  16:23, 84.842
Linda Boyer  21:47, 84.086
Tom Jennings 22:18,  81.465
Kyra McGrath  23:47,  79.888
Brian Driscoll  19:52,  79.111
Mike Dechnik  18:24, 78.986
Anthony Pugliese  20:13, 77.082
Anthony Wojciechowski  18:18, 74.954
Fred Dedrick  22:51,  74.836
John Goldthorp  18:04, 74.815
Andy Van Kleunen  21:10, 70.787
Sheila Regan  22:25,  70.706
Steve Sawyer  23:33, 70.701
Russ Carstens  21:58,  68.741
Kevin Tofel  22:16,  64.746
Neill Clark  23:26,  60.669
Diane McManus   33:06,  60.423

3/18/17: Plumsteadville Blaze of Glory 5K: Kevin Cooke 19:49, Terry Permar 21:37
3/17/17: Front Runners Track Meet, Armory, NYC: Devin Dinkins – 400, 55.36 – 200, 25.43, Chuck Kruelle – 400, 58.41 – 200, 26.92, Rob
Schwartz – 400, 58.99, Bruce Rash – 400, 1:00.71 – 200, 27.40, John Curtis – 200, 25.09

3/11/17: St Paddy’s 5K – Conshohocken: Mike Padilla 17:15

3/2/17: NYRRC Races – Armory, NYC: John Goldthorp – Mile 4:51.37

2/26/17: Ugly Mudder Trail Run – Reading: GPTC places 3rd in 2017 Off Road Kick Off race
Rosemont 307.85,  Pike Creek  304.39, GPTC 287.86, Pineland 277.25
Brian Turdo 58:44
Gene Dykes 1:04:26,  65.08,  1st M68
Nick Simonetti  1:02:33,  61.50,  3rd M50
Joan Hunter  1:10.:57,  56.99, 1st W50
Rachel Wise  1:04:54,  55.14,  1st W30
Paul Hines  1:20:30,  49.15
Kevin Tofel  1:24:32,  40.99
2/25/17: Run for the Cookies 10K: Berwick: Leo Kolshorn  40:35

2/19/17: Chester County Winter Series 5K: Downingtown: Tim Harte  16:36

2-17/19-17: Masters USATF T&F Championship, Albuquerque, NM: John Curtis hits for the cycle in capturing Gold, Silver and Bronze in 3
events.  Yelverton wins Gold (400M) & Silver (200M).   Schwartz captures Bronze in 400.
John Curtis – M50 400, 54.37 Silver – M50 4x200 relay, 1:46.60  Gold -  M50 200, 24.17 prelim, 24.14 final,
Bronze Rob Schwartz – M45 400, 59.36  Bronze – M45 200, 26.76
Bill Yelverton - M55 400m 55.92 Gold.   200M 25.07 prelim, 25.22 final Silver

2-18-17: Frostbite 5M – Ambler: GPTC kicks off 2017 Grand Prix with 3rd place finish at Frostbite.
Phila Runner 418.253
Pike Creek  412.294
Greater Phila  408.004
Athena  397.524
South Jersey 380.504
Phila Masters  363.986
Pineland  361.889
Ambler Area 356.640
Dennis O’Connor 27:21, Mike Dechnik  30:50, Paul Montini  32:34, Bob Reynolds 32:37, Sue Delfidio  32:38, Mike Kaucher  32:42, Brian
Driscoll 33:09, Neill Clark  33:25, Gene Dykes  34:59, Linda Boyer  36:22, Kevin Tofel  37:17, Andy Van Kleunen 37:44, Tom Jennings  37:
58, Fred Dedrick  38:39, Kyra McGrath  40:19, Vince Aloyo  40:36, Steve Sawyer  41:38,  65.853%, Glenn Westerlund  42:31,  62.172%,
Sandy Folzer 46:28,   85.258%, Diane McManus  55:00
2-17-17: Artie O’Connell Invitational – Armory, NYC: Chris Simpson – 500meters – 1:11.07  (Club record)

2-12-17: USATF NYT&F Champs – Ocean Breeze, Staten Island: Kevin Tofel – 400, 1:04.84, Greg Green – 800, 2:29.89, Fred Dedrick –
Mile, 6:51.86 – 3000, 13:50.35, Anthony Pugliese – 3000, 11:50.86...  
Shiver by the River 5K, Muhlenberg Twp: Mike Dechnik 19:27
2-11-17: Millrose Games , Armory , NYC: GPTC claims 3rd Millrose title in club history as M50 foursome wins 4x400 relay
M50 4x400 – 3:55.17 – John Curtis (55.07) – Bruce Rash (59.34) – Ray Parker (58.87) – Daryl Johnson (1:01.90)
M50 4x400 (4th) – 3:50.27 – Nick Damalas (57.36) – Delvin Dinkins (55.00) – Chuck Kruelle (57.49) – Andrew Albright (1:00.44)
Open Club 4x200 – 1:35.28  - Darrell Lockhart – John Wilsman – Jerome Holder (23.57) – Nolan Green (23.01)...  
Cupids Chase 5K – Phila
Zoo:
Colleen Tozer  21:10...  

2-5-17: Super Bowl 5K – West Chester: Tim Harte 17:16

2-4-17: Frank Colden Meet – Ursinus: Ross O’Neill 60, 8.17, Delvin Dinkins – 200, 26.00  - 800, 2:11.59...  Rocky Raccoon USATF 100M
Trail Championships, Huntsville TX:
Gene Dykes   26:21:06

2-3-17 Penn State Mile Series: Leo Kolshorn  5:20.31,    3000 – 11:07.35

1-29-17: Development Meet – Widener: Ross O’Neill – 60, 8.11 - LJ  14’3”, Nolan Green – 200, 24.88, Darrell Lockhart – 200, 25.41,
Anthony Pugliese – 3000, 11:43.32, Andy Shearer – 800, 2:31.78 – Mile, 5:33.76, Denny Mellish – 800, 3:00.86 – Mile, 6:25.84, Fred Dedrick
– 800, 3:19.55 – Mile, 7:01.48 – 3000, 13:43.14, Chris Carroll – Mile, 5:58.62...  
NJ USATF Champs – Toms River, NJ: Kevin Tofel  200,
30.35 – 400, 1:06.62 – 800, 2:42.33, Chuck Kruelle  400, 59.56, Wally Hernandez  400, 1:08.34, Bill Fisher   800, 2:21.86
1-28-17: Penn State Mile: Greg Green  5:28.00
1-27-17: Widener Meet: Chris Simpson  800 – 2:14.18
1-26-17: Thursday Night Races – Armory, NYC: Bill Fisher  800M 2:22.47

1-21-17: Hartshorne Mile – Ithaca, NY: Chuck Shields  5:23.77, Leo Kolshorn  5:24.58...  Collegeville Classic – Ursinus College: Wayne
Foulke – 60, 7.96, Ross O’Neill – 60, 8.06, Delvin Dinkins – 200, 25.45 – 400, 56.49, Chuck Kruelle – 200, 27.37 – 400, 1:04.44, Ray Parker
– 400, 59.90, Scott Landis – 400, 1:00.19, Dave Richard – 400, 1:00.65, Andrew Albright – 400, 1:01.84, Phil Luccarrelli – 400, 1:02.57,
Chris Simpson – 800, 2:15.60, Neill Clark – 800, 2:24.48

1-22-17: Chilly Cheeks 11K trail – Reading: Nick Simonetti 1:03:48   3rd M50, Rachel Wise  1:05:45   4th W30...  Chester County Winter
Series #3 – Downingtown
, Mike Dechnik  5K 17:58
1-21-17: Vanderbilt Invitational: Bill Yelverton – 200, 25.65

1-19-17: Miles Mania – Ocean Breeze, Staten Island: Bill Fisher – 800, 2:21.92, Greg Green – Mile  5:31.53

1-15-17: Long Island USATF Champs: Chuck Shields – 1500, 5:10.13...  Naples Half Marathon – Naples, FL: Paul Montini – 1:30:09
1-14-17: Penn State Mile: Greg Green – 5:39.62

1-12-17: Thursday Night Races – Armory, NYC: Delvin Dinkins – 600, 1:31.49, John Goldthorp – 600, 1:31.52, Rob Schwartz – 600, 1:37.24

1-8-17: Phila Masters Development meet #1 – Widener: Denny Mellish – 800, 3:03.58 – Mile,  6:36.13, Mike Padilla – Mile, 4:51.09, Chris
Carroll – Mile, 6:03.75,  Jerome Holder – 400, 54.62...  
Shiver by the River 5K – Reading: Mike Dechnik 19:02

1-7-17: Rutgers Invitational: Ross O’Neill – 60, 8.11, Chuck Kruelle – 400, 59.81 – 200, 27.39, Wally Hernandez – 400, 1:05.64

1-5-17: Miles Mania – Ocean Breeze, Staten Island: Chuck Shields – Mile 5:33.74

1-1-17: Run for Jack 5K – Bryn Mawr: Neill Clark 18:25

12-30-16: Sprint Night – Armory NYC: Ross O’Neill – 60, 8.17 – 200, 26.29, Andrew Albright – 60, 8.84 – 400, 1:01.91, Nick Damalas –
400, 57.91 – TJ, 37’9.25”, Chuck Kruelle – 400, 59.14, Rob Schwartz – 400, 59.15, Delvin Dinkins – 400, 59.73 - 200,  25.23, Wally
Hernandez – 400, 1:09.00, John Curtis – 400, 56.11

12-28-16: Syracuse All Comers: Leo Kolshorn  1500, 5:05.78

12-15-16: NYRRC Night at the Races – Armory, NYC: Chuck Kruelle – Mile, 5:14.03, Delvin Dinkins – 800, 2:12.09, Chuck Shields – 800,
2:30.22, Greg Green – 800, 2:30.31

12-11-16: Shiver by the River Series 10K – Reading: Mike Dechnik 40:56...  Florida Senior Games: John Curtis – 400, 57.44...  Freezer 5K
–  Horsham:
Paul Montini 20:20, Sheila Regan 22:02

12-10-16: USATF Club 10K XC Nationals – Tallahassee: Leo Kolshorn 39:12
12-9-16: Wagner Shootout – Ocean Breeze, Staten Island: Wally Hernandez – 300, 46.51, Chuck Kruelle – 600, 1:41.20 – Mile, 5:15.49

12-3-16: Bow Tie Classic – Ursinus College: Ross O’Neill – 60, 8.18, Chuck Kruelle – 400, 1:00.82 – 800, 2:26.33 – 3000, 11:16.46,
Andrew
Albright – 60, 8.85 – 400, 1:01.68, Chris Simpson – 800, 2:12.71, Delvin Dinkins – 800, 2:14.60, Duncan Smith – 800, 2:35.67

11/24 Face to Face 5 Mile – Forbidden Drive: Jeff Hayes 31:46, Tyson Smith 30:25, Mike Dechnik 37:38

12/3/16: Bow-Tie Classic, Ursinus College: Chuck Kruelle – 400, 1:00.82 – 3000, 11:16:46 – 800, 2:26.33, Andrew Albright – 400, 1:01.68 –
60, 8.85, Chris Simpson – 800, 2:21.71, Delvin Dinkins – 800, 2:14.60, Duncan Smith – 800, 2:35.67, Ross O’Neill – 60, 8.18...  
Rehoboth
Marathon, DE:
Paul Montini 3:08:23

11/27/16: Dirty Bird 15K Trail, Reading: John Regan 1:11:45, 2nd M40

11/26 GPTC  wins Mid-Atlantic Off Road Series  !!
GPTC 2717.50, Pike Creek 2668.72, Rosemont 2637.38, Pineland 2359.01
Rachel Wise wins Series Open Division, Tim Harte is 2nd for Masters Men, Scott Brockett 2nd for Grand Masters, Gene Dykes wins Senior
Division
Brandywine 5K X-C results: Rosemont 373.61, Pike Creek 364.88, GPTC 363.98, Pineland 334.78, Phila Masters 321.69
Tim Harte 18:37, 77.96%, Keith Davies 20:54, 74.78%, Tom Jennings 25:05, 72.09%, Christine Kelley 24:59, 71.52%, Viola Terwiesch 21:
53, 67.63%, Sheila Regan 23:45, 67.45%, Duncan Smith 23:26, 67.31%, Rachel Wise 23:21, 63.36%, Paul Hines 26:17, 62.11%, Diane
Mcmanus 42:44, 48.89%

11/24 Gobble Wobble 5K, Abington: Paul Montini 20:05, Rob Schwartz 22:08...  Spartan Alumni 5K, Fort Washington: Bob Reynolds 20:
11...  
Chester County Turkey Trot 5K: Delvin Dinkins 18:02

11/19-20/16: GPTC finishes 4th in Grand Prix standings:
Athena 3282.999, Phila Runner 3243.782, Pike Creek 3236.647, GPTC 3210.917, South Jersey 2878.935,
Pineland 2750.167, Phila Masters 2639.643
Sandy Folzer wins Individual Grand Prix title !!  Linda Boyer finished 2nd, Kyra McGrath and Tom Jennings are 5th.
Mike Padilla (M40), Tom Jennings (M70), Linda Boyer (W55), Kyra McGrath (W60) and Sandy Folzer (W75) all win Series Age Group
divisions.  John Regan (M45) 2nd, Gene Dykes (M65) 2nd and Diane McManus (W65) 2nd.
Marathon weekend results:
Marathon
Ken Hite 3:15:01, 63.046%
John Regan 3:14:51, 68.625%
Steve Sawyer 4:10:10, 63.058%
Half Marathon
Mike Dechnik 1:39:40, 64.247%
Olivia Delia 1:42:16, 63.755%
Dennis Hagan 1:37:43, 59.765%
Jim Haugh 2:08:12, 47.907%
Paul Patterson 1:27:57, 69.831%
Rod Sandmeyer 1:39:38, 71.613%
Colleen Tozer  1:59:08, 54.729%
Rothman 8K
Vince Aloyo 40:35, 69.815%
Linda Boyer 35:55, 83.063%
Russ Carstens 35:47, 68.002%
Sandra Folzer 43:24, 90.591%
Dennis Hagan 37:24, 56.863%
Tom Jennings 36:13, 81.086%
Diane McManus 54:18, 61.142%
Mike Padilla 26:13, 85.696%
Sheila Regan 35:48, 72.393%
Laura Steel 32:44, 73.422%
Faye Hellman 31:12   

11/19 JDL All Comers – Winston-Salem, NC: John Curtis – 400, 56.07

11/13 Rachel’s Helping Hands 5K – Wayne: Mike Padilla 15:45  (Winner)
11/12 New York City Marathon: Sue Delfidio 3:26:59...  Rocky Run 5K and 10M – Phila: Paul Montini 19:56, 1:09:41, Ross Felice  19:57, 1:
10:29, Chris Simpson 21:52, 1:34:33

11/6 Run the Bridge 10K – Camden:
GPTC places 2nd at Bridge Run – Athena 416.282, GPTC 409.991, Pike Creek 403.713, Phila Runner 398.0179,  South Jersey 380.934,  
Bryn Mawr 379.513, Pineland 348.122, Phila Masters 337.803
Sandra Folzer 57:50, 87.205%
Linda Boyer 44:59, 84.179%
Tom Jennings 45:43, 81.043%
Johnny King-Marino 39:02, 80.359%
Kyra McGrath 51:46, 77.205%
Anthony Pugliese 41:47, 76.386%
Vince Aloyo 51:00, 70.131%
Diane McManus 1:10:37, 59.051%
Jackie Dunn 54:24, 55.821%

11/6 Phoenixville YMCA Fall 5K: Mike Padilla 17:44 (Winner)
11/5 Green Ribbon Trail Run – North Wales: Sheila Regan 39:50, Linda Boyer 43:04

10/26-11/6 World Masters Athletics Championship – Perth Australia: Derek Guirand – Decathlon M45 – 100m, 13.15, LJ – 4.53m, SP –
7.52m, HJ – 1.45m, DT – 20.15m, JT – 29.63, 1500 – 6:51.16...  Bill Yelverton – M55 – 200, 25.04 – 400, 56.24

10/30 – Radnor 5 Mile: GPTC wins Radnor !   
GPTC 390.578, Athena 385.810, Phila Runner 385.470, Pike Creek 323.084, Phila Masters 310.263
Sandra Folzer 46:06, 85.936%
Mike Padilla 27:22, 82.521%
Tom Jennings 36:58, 79.847%
Kyra McGrath 42:07, 75.148%
Vince Aloyo 42:26, 67.125%
Russ Carstens 39:08, 62.521%
Diane McManus 56:50, 58.006%

10/30 – Creek to River 30M Relay – Green Lane to Bridgeport:
Masters Men – 1st – 3:15:41 – Greg Green, Paul Vandegrift, Chuck Shields, Anthony Pugliese, Tim Harte, Donovan Rebecchi
Open Women – 2nd – 3:42:20 – Alicia Luba, Sue Delfidio, Linda Boyer, Sheila Regan, Traci Tempone, Rachel Wise  
Sea Witch Fall 5K, Rehoboth Beach, DE: Andy Shearer 19:14
10/29 – Trenton Marathon 5K: Johnny King-Marino 17:56 (Winner)

10/23 – Atlantic City 10K: Paul Patterson 38:22
10/22 – Phila Catholic League Alumni / Open 5K XC – Belmont Plateau: Keith Davies 20:21, Chuck Shields 20:30, Anthony Pugliese 21:
19, Tim Jones 22:50, Tom Jennings 24:07, Colleen Tozer 24:28, Diane McManus 36:42

10/22 – Marine Corp Marathon: Colleen Tozer  4:11.46

10/16 – Evansburg 9M Trail Challenge – Collegeville: GPTC wins Evansburg to maintain lead in Off Road Series
GPTC 340.79, Rosemont 339.70, Pike Creek 336.85, Pineland 282.54, Phila Masters 267.84
Scott Brockett 1:04:01, 72.09%, 2nd M50, Gene Dykes 1:17:44, 68.20%, 2nd M60, Nick Simonetti 1:11:32, 67.54%, 4th M50, Linda Boyer 1:
23:50, 66.79%, Julie Deery  1:17:13, 66.17%, 1st F50, Barb Gorka  1:19:12, 66.17%, 2nd F50, Christine Kelley  1:23:30, 64.41%, Sheila
Regan  1:18:40, 61.34%, 4th F40, Joanne Klempner 1:19:14, 60.34%, Rachel Wise  1:14:25, 59.88%, 1st F30, Ross Ellis  1:38:46, 47.24%

10/16 – Chattanooga District Meet: Bill Yelverton – 200, 24.92(h) – 400, 55.99(h)...  Oberod 5k XC – Wilmington, DE: Chuck Shields  20:50
(Winner)...  WEL Main Line 5K – Media: Mike Padilla 17:06
10/15 – Dress Up & Dash 5K – Exton: Mike Padilla 16:29

10/9 – Delaware Distance Classic 15K – Newark:
GPTC places 3rd to maintain Overall 4th position (4th best avg score)
Pike Creek 408.233, Athena 405.260, GPTC 396.702, Bryn Mawr 385.607, Downingtown 371.177, Pineland 332.011, Phila Masters 311.786
Sandy Folzer 1:25:59, 89.669%, Linda Boyer 1:11:48, 80.409%, Kyra Mcgrath 1:19:55, 76.267%, Tom Jennings 1:14:31, 76.001%, Rod
Sandmeyer  1:07:24, 74.357%, John Regan 1:00:27, 73.284%, Vince Aloyo 1:18:35, 69.629%, Sheila Regan  1:12:12, 69.114%, Diane
McManus  1:49:25, 58.142%
10/9 – YARDS 5000 yards – Philadelphia: Faye Hellman 17:02  (Winner), Colleen Forshee 19:29...  Twin Cities Marathon: Gene Dykes 3:
44:18

10/9 – Kimberton Waldorf 5K: Mike Padilla 17:31

10/8 Jack St Clair XC Champs – Belmont Plateau
Mid Atlantic Open XC Championship
GPTC Women finish 3rd club, 5th of 19 overall
Women 6K: Traci Tempone 25:22, Viola Terwiesch 26:04, Sue Delfidio 26:15, Colleen Tozer 29:17, Sheila Regan 29:18, Christine Kelley
30:09, Mary Pat McFarland 31:53,
Men 8K: Kevin Cooke 32:00, Chris Simpson 36:45, Tim Jones 38:10, Fred Dedrick 41:12, Steve Sawyer 47:19, Carl Stocking 48:18

10/8 – Doylestown Stomps Cancer 5K: Kevin Cooke 21:21

10/8  Bobtoberfest 4M – Philadelphia: Chuck Kruelle 25:45, Christine Kelley 33:06

10/2 – Blues Cruise 50K – Reading: Gene Dykes  4:52:51...  Breathing Room Fdn Valley Road 5K – Rydal: Paul Montini  19:49, Rob
Schwartz  21:17...  
USATF 5K Road Nationals – Syracuse Festival of Races: Leo Kolshorn  17:58, Bob Lund  22:47...  Michele’s Miles 5K –
Newtown Square: Delvin Dinkins  18:25, Duncan Smith  21:29, Christine Kelley  23:44

10/1 – Paul Short XC Invitational – Lehigh University: Mike Padilla 26:46 – (New 8K XC record), Kevin Cooke  30:51,  Chuck Shields  32:
23,  Greg Green  34:04,  Bob Harmon  39:29

10/1 – Baby’s Breath 5K – Newtown: Johnny King-Marino 19:19  (Winner)... BK5K for Child Life – West Chester: Tim Harte 17:45  
(Winner)...  Main Street Mile – Newark, DE: Chuck Kruelle  5:07.9

9-25-16:  Hoot Waddle & Stroll 5K Trail,  Medford, NJ: Keith Davies 19:51  1st M50…   Run for Answers 5K,  Phila: Gene Dykes 20:26  1st
M60, Colleen Tozer  23:18  2nd W20…  
Phoenixville Goes Gold 5K: Mike Padilla 17:22 (Winner)
9-24-16: Carnegie Center 5K,  Princeton NJ: Johnny King-Marino 18:00…  Roxborough YMCA Fit Family 5K: Phil Reilly  18:59

9-18-16: Rock N Roll Half Marathon, Philadelphia: Mike Padilla 1:18:05, Sue Delfidio 1:28:50, Paul Montini 1:30:21, Jackie Dunn 1:35:21,
Anthony Pugliese 1:38:14, Linda Boyer 1:43:54, Denny Mellish 2:11:12

9-11-16: VIA Marathon, Allentown: Johnny King-Marino 3:30:41
9-10-16: Quad X 5K XC – Belmont Plateau: GPTC take Mens and Womens Masters Team Titles, GPTC Open Women place 4th  Kevin
Cooke 19:21  1st M40, Dan Mazo  20:17  1st M50, Chuck Shields 20:37, John Evans 21:58, Greg Green 22:04, Chuck Kruelle 22:04,
Anthony Pugliese 22:24, Viola Terwiesch 22:30  1st W40, Traci Tempone 23:03, Tom Jennings 25:38  1st M60+, Bruce Rash 25:47, Fred
Dedrick 25:56, Maria Winters 25:58, Colleen Tozer 26:06, Christine Kelley 26:16, Tom Gavin 26:58, Michele Pollio 27:09…  
Mill Street Run
5K, Bristol:
Paul Vandegrift  18:39  (Winner), Keith Davies  19:40
9-9-16: Teri’s Run 5K – Downingtown: Mike Padilla 15:54, Chuck Kruelle 22:54

9-3-16:  Fifth Avenue Mile, NYC: Faye Hellman 5:24, (ties club record) Kevin Cooke 5:04, Leo Kolshorn 5:09... Wilmington Univ Invitational
8K, Carousel Park, Wilmington, DE:
Chuck Shields 33:36.8

8-28-16: Belmont Plateau Hall of Fame 5K XC, Mid Atlantic USATF Masters Championship
GPTC wins Masters Men and Women Association titles
Women: GPTC 6, Pineland 22, Philadelphia Masters 27
Viola Terwiesch 22:39
Julie Deery 23:26
Sheila Regan 24:49
Mary Pat McFarland 27:03
Michele Pollio 27:55
Men: GPTC 6, Raiders 20, Pineland 36, Philadelphia Masters 39
Mike Padilla 17:22
Kevin Cooke 18:55
Paul Vandegrift 20:03
Chuck Shields 20:15
Anthony Pugliese 22:15
Greg Green 22:28
Donovan Rebecchi 22:51
Gene Dykes 23:31
Jim Haugh 23:53
Tom Jennings 24:27
Fred Dedrick 25:40
Tom Gavin 27:27

8-28-16: Philly 10K: Faye Hellman 41:40, Paul Patterson 42:19...  VCA Dog Days of Summer 5K – Newark, DE: Chuck Kruelle 19:27
8-27/31-16: Americas Masters Games – Vancouver, British Columbia: Derek Guirand – 110HH, 20.27 – 400H, 1:16.17

8-24-16: Franks Wine Mile, Wilmington, DE: Chuck Kruelle 5:14

8-21-16: Radnor Red Steeplechase 5K XC  
GPTC wins Radnor Steeplechase to increase overall Off Road Series lead
Overall: GPTC 2012.73,  Pike Creek 1966.99, Rosemont 1924.07, Pineland 1741.69
Radnor: GPTC 355.06, Pike Creek 335.81, Rosemont 328.36, Pineland 307.07, Phila Masters 250.60, TNT 241.90
Mike Padilla 18:29  1st M40 – 75.03%, Tyson Smith 20:40   3rd M40 – 67.61%, Chuck Shields  21:01   1st M55 – 74.42%, Anthony Pugliese
24:00 – 65.26%, Viola Terwiesch  24:05   1st W45 – 68.17%, Gene Dykes  24:45  1st M65 – 69.83%, Julie Deery  25:08  1st W50 – 66.88%,
Bob Lund  28:13  2nd M60 – 56.98%, Michele Pollio-Barbee  29:05   2nd W50 – 59.27%, Kristina Victoreen  30:21  2nd W55 – 61.43%

8-20-16: Ivyland 5K: Terry Permar 20:35  1st M60, Nick Simonetti 21:30  2nd M55...  Potomac Valley Summer Series: John Curtis – 400,
54.05

8-17-16: West Chester XC Summer Series: Mike Padilla 17:05

8-13/14-16: Maryland Senior Games: John Curtis – 400, 55.0 – 200, 24.9

8-14-16: Shirley’s 5K – Maple Glen: Paul Montini 19:49, Rob Schwartz 23:57
8-13-16: Mayor’s Cup – Philadelphia: 5M – Jeff Hayes 34:36, 5K XC – John Goldthorp 21:22, Paul Patterson  22:33, 10M – Jackie Dunn 1:
23:18

8-12-16 Fat Dog 120 Mile Trail Run – British Columbia: Gene Dykes 48:22:36
8-11-16: West Chester Mile – Henderson HS: Chuck Kruelle 5:10.25, Delvin Dinkins 5:16.80, Larry Rechtin 5:19.53
8-10-16: West Chester XC Series: Chuck Shields 19:36

8-7-16: Grings Mill 5K – Reading: Jim Rinker 22:13  2nd M50
8-6-16: Sea Isle Island Run 10M: Kevin Cooke  1:08:20... Potomac Valley Summer Series: John Curtis – 400, 53.37

8-3-16: Broad St 5K – Hilltown: Terry Permar 19:51  - M60 1st
8-2-16: Greater Philadelphia 5K XC Challenge – Germantown Academy
GPTC wins inaugural Men and Women team titles
Men Scores: GPTC 7, Wave Runners 17, Vikings 21, Phila Masters 33
Women Scores: GPTC 8, Phila Masters 15, Phila Masters B 22
Ken Barbee 18:54
Kevin Cooke  19:15
Scott Landis  20:44
Paul Montini 20:59
Ross Felice 21:45
Anthony Pugliese 22:21
Chris Carroll  22:40
Greg Green  22:49
Rachel Wise  22:59
Bruce Rash  23:03
Tom Jennings 24:21
Akilah Bates  25:52
Colleen Tozer  26:18
Christine Kelley  26:58
Steve Sawyer  30:04
Diane McManus  55:57

7-31-16: Keystone Games – York: Rob Schwartz – 200, 26.39, Derek Gaskin – 100, 13.13 – 200, 27.63 – 400, 1:06.68
7-30-16: Minnesota Voyageur 50M trail race: Gene Dykes 10:21:38... Meelard Shuffle 5K XC – Elverson: Mike Padilla 17:35

7-28/31-16: USA Masters Games – Greensboro, NC: Mark Carver – Pentathlon 3036 pts – LJ 14’9.25” – Jav 120’1” – 200 28.03 – Disc 70’
6” – 1500 5:00.55, John Curtis – 400, 54.21 – 200, 24.27

7-27-16: West Chester XC Series – Oakbourne Park: Tim Harte 17:48, Chuck Shields 19:35
7-24-16: Chobot Challenge 8.4M – Birdsboro: Gene Dykes 1:16:47 – 1st M68+

7-17-16 USATF Masters Nationals T&F – Grand Rapids, MI:
Day #4 – GPTC scores 73 points and finishes in Top 20 !!  Congrats guys.
M45 4x400 relay: 3.59.29, Gold, 8 pts – Derek Gaskin, Daryl Johnson, Rob Schwartz, John Curtis
200 Finals: Bill Yelverton 24.74, Silver M55, 6 pts, John Curtis  24.41 , 5th M50, 2pts, 1500:  Mark Carver  4:47.23,  Silver M55, 6 pts
July 16 – Day #3
200 Prelims: Bill Yelverton 25:19,  Daryl Johnson  26.55, John Curtis  24.73,  Derek Gaskin  27.07,  Rob Schwartz  26.44
July 15 – Day #2
Bill Yelverton selected as USATF Age Group Athlete of the Year
Long Jump: Nick Damalas M45 Silver,  19’2.5”, 6pts
400 Finals: Bill Yelverton, 55.93  
M55 National Champion, Gold, 8pts, Daryl Johnson 59.60, 6th  M55, 1 pt, John Curtis, 54.54,Bronze M50, 4
pts, Rob Schwartz  58.77, 6th M40, 1 pt, Chris Simpson, 53.80
 M30 National Champion, Gold , 8pts
3000 Steeplechase: Anthony Pugliese  13:07.94, 4th M55,  3 pts
July 14 – Day #1
400 Prelims: Rob Schwartz 58.63,  John Curtis  55.29,  Derek Gaskin  1:02.20
Pentathlon: Ray Parker M50 – 2779 pts Silver, 6 pts – LJ 15’0.5”, Jav 116’6”, 200 26.04, Discus 81’5”,  1500 5:27.17, Mark Carver M55 –
3197 pts Silver, 6 pts – LJ 15’0”, Jav 113’0”, 200 27.66, Disc 90’10”, 1500 4:56.79 (
Club record for Pentathlon points)...  Quadzilla 15K –
Schwenksville:
John Regan 1:13:10  1st M45

7-15-16: Middletown Mile, Middletown, DE: Andy Shearer 5:13
7-12-16: GA Series #4
Andrew Albright – 100, 13.44 – 400, 1:00.52
Tom Jennings – Mile, 6:19.12 – 800, 2:57.08
Bob Harmon – Mile, 6:28.46 – 800, 3:02.79
Bruce Rash – 400, 59.10
Chuck Kruelle – 400, 1:00.98
Delvin Dinkins – 800, 2:22.72
Denny Mellish – 800, 2:48.88
Sue Delfidio – 5000, 19:18.88
Chris Carroll – 5000, 21;24.70
Dave Richard – Jav , 118’1”

7-10-16: Double Trouble 15K Trail Race – Elverson: GPTC wins Double Trouble to widen MAUSATF Off-Road Series lead.
GPTC 319.05, Pike Creek 306.22, Rosemont 300.89, Pineland 261.39
Tim Harte 1:09:14, 1st  M40, 66.46%
Ken Barbee  1:14:17, 1st  M50, 64.04%
Bob Reynolds 1:17:16, 65.44%
Gene Dykes  1:53:52, 1st  M60, 65.60%
Rachel Wise  1:24:02, 1st  W30, 54.99%​
Christine Kelley  1:36:59, 1st  W50, 57.51%
Michele Pollio  1:49:55, 48.21%
2016 Off Road Standings: Greater Phila TC 1657.68, Pike Creek 1631.18, Rosemont Running 1595.71, Pineland Striders 1440.62, Phila
Masters 258.87
Gene Dykes is currently 1st in standings for Senior Men, Rachel Wise 1st for Open Women
7-6-16: Sly Fox Series 5K, Pottstown: Jim Rinker 20:10

7-5-16: Germantown Academy Meet #3
Wayne Foulke – 100, 12.36
Andrew Albright – 100, 13.66 – 400, 59.89
Kevin Cooke – Mile, 5:00.83 – 800, 2:16.61
Donovan Rebecchi – Mile, 5:22.78
Chuck Kruelle – Mile, 5:34.77 – 400, 1:00.15 – 800, 2:20.00 – 200, 27.69
Sue Delfidio – Mile, 5:45.54 – 3000, 11:22.04
Glenn Westerlund – Mile, 6:30.62 – 800, 2:58.12
Bob Harmon – Mile, 6:31.96
John Curtis – 400, 54.68 – 200, 24.50
Bruce Rash – 400, 58.76 – 200, 26.88
Daryl Johnson – 400, 59.32 – 200, 26.46
Duncan Smith – 400, 1:06.23 – 800, 2:41.57 – 3000, 13:15.00
Denny Mellish – 800  2:54.05
Gene Tung – 3000, 10:45.26

7-4-16: Butte to Butte 10K, Eugene, OR: Chuck Shields 39:01, Faye Hellman 40:44, Butte to Butte 5K: Anthony Pugliese 19:56, Fred
Dedrick 23:58
7-1-16: Swarthmore Lions 8K: Gene Dykes 33:23

6-26-16: USATF East Region Masters Champs – Widener University: Nick Damalas, TJ – 39’1.25”, Ross O’Neill,  100 – 12.59, Derek
Gaskin,  100 – 12.98,  200 – 26.90, Denny Mellish,  1500 – 5:52.85, Chris Simpson,  400 – 53.58, Rob Schwartz, 400 – 58.82,  200 – 26.15,
John Curtis, 400 – 55.01,  200 – 24.36, Duncan Smith,  800 – 2:38.07,  200 – 29.09

6-26-16: Reading Run for the Ages Trail 10K: Gene Dykes  48:17 (Race Winner)

6-25-16: USATF Club Championship – Franklin Field: Lindsay Jones,  1500 – 4:58.72  (CLUB RECORD), Traci Tempone,  5000 – 20:04.15,
Nick Drozd,  100 – 11.36, Kemuel Wright,  200 – 22.74, Nolan Green ,  400 – 51.52, Chris Simpson,  800 – 2:09.71,
800 Meter Masters
Division
: Brian Turdo 2:05.14, Phil Reilly  2:08.13, Mike Padilla  2:09.52, Kevin Forde  2:11.89, Chuck Kruelle  2:15.82, Donovan Rebbechi  
2:23.34, Chuck Shields  2:24.24, Duncan Smith  2:36.31, Jerome Holder,  110H – 14.99,
Masters 4x400 – 4:17.45 – Carl Stocking, Chuck
Shields, Duncan Smith, Daryl Johnson, David Mayer,  Jav – 120’0”

6-25-16: Tennessee State Games: Bill Yelverton , 400 – 55.78,  200 – 25.22... Akron Marathon Road Mile: Faye Hellman 5:34...  Trail Creek
Outfitters Chasin for Chalfin 10K Trail
: Tim Harte 44:24  (Race Winner)

6-22-16: Tex Mex 5K – North Wales: Gene Tung 18:44, Nick Simonetti  21:01

6-21-16: Germantown Academy All-Comers Meet #2, Ft. Washington
Wayne Foulke 100 – 12.18
Andrew Albright  100 – 13.62,  400 – 1:01.18
Anthony Pugliese  Mile – 5:52.11,  800 – 2:39.04
Carl Stocking   400 – 1:02.18
Donovan Rebbechi  800 – 2:25.73
Chuck Shields  800 – 2:27.75,  5000 – 23:20.90
Tom Jennings  800 – 2:56.19,  500 – 23:21.01
Nick Damalas  LJ – 19’0.5”,  TJ – 37’10.75”

6-18-16: Georgia USATF Champs
Bill Yelverton  400 – 56.70,  200 – 25.43
Mark Carver  800 – 2:20.59, 1500 – 4:48.83

6-17-16: Saucony Mile – PA RRC Mile Championship – Pottstown/Limerick Airport
Paul Patterson – 5:20
Terry Permar – 5:47
Tom Jennings – 6:18
Mike Padilla – 4:33
Faye Hellman – 5:08
Chuck Kruelle – 5:20

6-14-16: Germantown Academy All-Comers Meet #1, Ft. Washington
Nick Drozd – 100 – 11.55,  HJ – 5’10”  (CLUB RECORD)
Wayne Foulke  100 – 12.56
Andrew Albright  100 – 13.92,  400 – 1:02.19
Tyson Smith – Mile – 5:07.73, 3000 – 10:34.06
Chuck Shields  Mile – 5:25.74,  800 – 2:25.90
Lindsay Jones  Mile – 5:27.69
Paul Montini  Mile – 5:48.30
Tom Jennings  Mile – 6:31.70,  300 – 13:18.67
Jack Comiskey  Mile – 6:55.08,  800 – 2:57.19
Bruce Rash  400 – 59.79,  200 – 27.07
Carl Stocking  400 – 1:03.33
Donovan Rebbechi  800 – 2:23.82,  3000 – 11:44.24
Anthony Pugliese  3000 – 11:33.48
Chris Carroll   3000 – 12:18.01
Rod Sandmeyer  3000 – 12:20.10
Bob Harmon 3000 12:55.96
Derek Guirand LJ – 13’6.75”
...
Hagerstown All Comers: Andy Shearer – 400, 1:04.4 – 800, 2:29.2 – Mile 5:13.8

6-11-16: Kentucky Bluegrass Games: Bill Yelverton  400 – 56.16, 200 – 25.01

6-11-16: New Jersey Intl Meet, Hightstown, NJ:
Ross O’Neill – 100, 12.3

6-10-16: Dub C 4 miler, West Chester: Mike Padilla 21:35, Tim Harte 22:46

6-9-16: Midsummer Night 5K #1, Wynnewood: Dennis Hagan 20:31

6-5-16: Wissahickon Trail Classic 10K, Philadelphia:
Home Field Advantage propels GPTC to overall Off Road Series lead.  Trail team dominates at Wissahickon 10K.
Off Road Club Standings
GPTC 1338.63
Pike Creek 1324.96
Rosemont 1294.82
Pineland 1179.23
Team scores: GPTC 347.97, Pike Creek 323.87, Rosemont 315.67, Pineland 288.95
Jeff Hayes  44:23, 73.29%  1st M50, Tim Harte  41:38,  72.56%  3rd Overall,  Scott Brockett  45:43,  68.24%  2nd M50, Bob Reynolds  48:39,
68.03%  3rd M50, Barb Gorka  54:11, 65.85%, 1st F50, Tyson Smith  43:19, 67.08%, 1st M40, Nick Simonetti  49:19, 66.53%, Sue Delfidio  
48:50, 63.48%,  1st F30, Rachel Wise  51:01,  59.48%, 3rd F30, Mary Pat McFarland, 1:04:52,  54.31%, Paul Hines, 1:02:05, 54.25%

6-5-16: Moorestown Rotary 8K – Moorestown, NJ:
GPTC breaks 400 points at Moorestown 8K for 4th best Average Cum score
Grand Prix Club standings based on Average Scores
Athena 414.202
Philadelphia Runner 412.142
Pike Creek 401.464
GPTC 396.178
Downingtown 376.197
Moorestown 365.196
South Jersey 362.453
Phila Masters 360.802
Pineland 345.445
Team scores: Pike Creek 406.387, Athena 405.827, GPTC 401.459, Phila Runner 397.688, South Jersey 370.963, Moorestown 357.733,
Pineland 353.095
Sandy Folzer 46:59, 83.682%, 1st F75, Linda Boyer 36:07, 82.603%, 1st F55, Kyra McGrath 38:47, 79.931%, 1st F60, Tom Jennings 37:44,
77.827%, 1st M70, Mike Dechnik 30:11, 77.416%  2nd Master, Julie Deery  35:29, 76.280%, 3rd F50, Rod Sandmeyer  34:57, 73.915%,
Fred Dedrick 38:07, 72.890%, 1st M65, Jen Snyder 35:33, 69.151%, Tom Gavin  39:51, 67.796%
Diane McManus 53:41, 60.975%

6-4-16: Mid Atlantic Track & Field Championships, Widener Univ:
GPTC Men win 3 age groups atM30, M45, M50 and M55
Andy Shearer – 5000, 18:36.03, Denny Mellish – 5000, 21:59.98, Jerome Holder – 110H, 15.83 – 400H, 56.98, Derek Guirand – Jav 97’2” –
110H  20.26
 (Masters Club record), Chuck Shields – 1500, 5:04.94 – 800, 2:30.81, Ross O’Neill – 100, 12.99 – 200, 25.64, Derek Gaskin
– 100, 13.04 – 400, 1:03.88, Chris Simpson – 400, 53.31, John Curtis – 400, 55.11 – 200, 24.66, Chuck Kruelle – 400, 59.62 – 800, 2:
15.50, Bruce Rash – 400, 59.65 – 200, 26.95, Fred Cassaday – 400, 1:12.58 – Jav 103’6”, Anthony Pugliese – 3000Steeple 13:20.53,
Duncan Smith – 800, 2:36.03 – 200, 28.87, Nolan Green – 200, 23.13 – TJ, 40’4.25”, Joe O’Hara – SP 29’05” – Disc 100’9.25”, Rhonda
Cassaday – Jav 29’0.25”
 (Masters Club record)  :USATF 50M Trail Championship, Cayuga Trails, Ithaca, NY: Gene Dykes  10:30:29 –
National Champion M65

5-31-16:Hagerstown All Comers: Andy Shearer – 400, 1:05.2 – 800, 2:34.5 – Mile 5:19.4

5-29-16: Charlie Horse Half Marathon Trail – Plowville, PA: Nick Simonetti  2:06:04

5-16-16: Swarthmore Final Qualifier: Jerome Holder  - 400 Hurdles 56.11 (CLUB RECORD),  200 – 23.66, Chris Simpson – 400, 54.32,
Raqun Pommer – 400, 51.30 – 200, 23.29, Nolan Green – 400, 51.71 – 200, 23.48
5-15-16: Coventry Woods 10K Trail, Pottstown: GPTC wins Off Road Race #3, Second Place Overall, Cumulative Standings: Pike Creek
1001.09, GPTC 990.66, Rosemont 979.15, Pineland 890.28
Gene Dykes 46:56, 76.49%, Scott Brockett 42:13, 73.90%, Bob Reynolds  45:47, 72.29%, Nick Simonetti 47:04, 69.71%, Christine Kelley 57:
02, 64.21%, Rachel Wise 48:11, 62.97%, Individual Cumulative Standings: Open Women – Rachel Wise 1st, Grandmaster Men – Scott
Brockett 2nd, Senior Men – Gene Dykes 1st...  
Pocono Marathon, Pocono Summit, PA: Mike Gross 3:08:11...  Philadelphia Bar 5K: Faye
Hellman 18:48 (Winner)

5-14-16:Connecticut Masters Games, New Britain, CT: John Curtis, 200 – 24.83,  400 – 55.78, Derek Gaskin, 50 – 7.13, 100 – 13.36, 200
– 27.92, 400 – 1:05.51

5-7-16: Media Mile: John Goldthorp 4:55, Neill Clark 5:14, Chuck Kruelle 5:29, Faye Hellman 5:39, Duncan Smith 6:02...  Emory Track Lab:
Bill Yelverton, 100 – 12.42

5-1-16: Broad Street Run 10M, Philadelphia:
GPTC wins two Club Divisions at Broad Street !!
1st Masters Female - Viola Terwiesch, Barb Gorka, Linda Boyer & Sandy Folzer
1st Masters Mixed - Bob Reynolds, Paul Patterson, Ross Felice, Colleen Forshee & Mary Pat McFarland
2nd Masters Male - Mike Padilla, John Regan, Anthony Pugliese
2nd Open Female - Traci Tempone, Laura Steel , Sue Delfidio
6th Open Mixed - Gene Dykes, Dennis O'Connor, Rachel Wise & Jen Snyder

GPTC places 2nd in Grand Prix scoring for Broad Street – 421.682 points
Traci Tempone sets new Club record – 1:03:37
GPTC chip times and age grading scores
Gene Dykes 1:06:15,  87.899%  
1st M65, Sandy Folzer  1:36:13   84.601%  1st F75, Linda Boyer  1:13:57   83.908%, Bob Reynolds  1:04:
03   83.320%  4th M55, Mike Padilla  55:47   81.954%   2nd M40, Colleen Forshee 1:10:26  81.637%   3rd  F50, Viola Terwiesch 1:07:18   
80.535%  3rd  F45, Tom Jennings  1:17:02   79.035%  
1st M70, Barb Gorka  1:13:48   78.884%, Anthony Pugliese  1:07:17   77.855%, Traci
Tempone  1:03:37   77.574 %  
(CLUB RECORD), John Regan  1:01:50  77.008%, Mike Dechnik  1:02:29  76.820%, Laura Steel  1:04:34  
76.433%, Susan Delfidio  1:06:30  75.915%, Dennis O’Connor  58:10  75.645%, Paul Montini  1:04:57  74.545%, Rod Sandmeyer  1:12:30  
73.609%, Ross Felice  1:07:43   73.345%, Mary Pat McFarland  1:19:14  72.570%, Jim Rinker  1:08:02  72.391%, Nick Simonetti  1:14:15  
71.201%, Paul Patterson  1:05:47  70.053%, Jennifer Snyder  1:12:46  69.743%, Sean Harbison  1:14:48  68.783%, Rachel Wise  1:11:55  
68.644%, Rory McManus  1:29:30  64.432%, Steve Sawyer  1:29:06  63.431%, Diane McManus  1:47:59  63.312%, Tom Gavin  1:27:50  
63.112%, Jack Comiskey  1:24:36  63.081%, Craig Strimel  1:19:13  60.109%, Colleen Tozer  1:27:52  56.165%, Ken Hite  1:23:02  
52.991%, Dennis Sicher  2:09:35  45.402%

4-30-16: Penn Relays
M40 4x400 – 3:53.85
John Curtis(55.58) – Bruce Rash(1:00.36) – Chuck Kruelle(59.74) – Rob Schwartz(59.19)
4-29-16: Penn Relays
GPTC Olympic Development Relays set 2 new club records.  Men’s 50 4x400 capture Bronze.
M40 100M
Delvin Dinkins 12.40
M45 100M
Wayne Foulke 12.41
Ross O’Neill 12.79
Olympic Development 4x100 – 44.08
(NEW CLUB RECORD)
Nick Drozd – Jerome Holder – Raqun Pommer – Nolan Green
M40 4x100 – 49.01 – Wayne Foulke – Delvin Dinkins – Ross O’Neill – Nick Damalas
M50 4x100 – 53.39 – Bruce Rash – Duncan Smith – Carl Stocking – Daryl Johnson
Olympic Development 4x400 – 3:29.51
(NEW CLUB RECORD)
Raqun Pommer – Chris Simpson – Jerome Holder – Nolan Green
M50 4x400 – 3:53.69  
BRONZE
John Curtis(55.81) – Bruce Rash(59.88) – Ray Parker(57.78) – Kevin Forde (1:00.23)
M50 4x400 “B” -  4:12.28
Daryl Johnson(1:00.68) – Carl Stocking(1:01.85) – Duncan Smith(1:05.12) – Greg Green(1:04.66)
M60 4x400 – 5:47.19
Denny Mellish(1:16.24) – Fred Dedrick(1:23.04) – Bill Deasey(1:38.99) – Steve Sawyer(1:28.93)

4-23-16: Widener Invitational
Chuck Kruelle 400 – 59.99
John Curtis  400 – 55.77,  200 – 24.94
Delvin Dinkins  100 – 12.35
Wayne Foulke  100 – 12.39
Ross O’Neill   100 – 12.81
Nick Damalas        LJ – 18’1.75”
Delaware Classic:: Jerome Hunter   400H – 57.14

4-18-16: Boston Marathon: Gene Dykes  3:09:56 1st M65, Mike Dechnik  2:59:15, John Regan  2:59:13, Paul Montini  3:30:05, Sheila
Regan  4:22:11, Paul Hines  5:24:44

4-16-16: BAA 5K: Faye Hellman  18:59

4-17-16: Valley Forge 5Miler – Valley Forge State Park:
GPTC finishes 3rd in Grand Prix Series Race #3
Sandy Folzer 47:12   82.521%
Mike Padilla  27:40   81.024%
Kyra McGrath  41:25   75.412%
Anthony Pugliese  34:06  74.829%
Fred Dedrick  38:23  72.775%
Russ Carstens  36:35  66.879%
Rory McManus  45:41  61.146%
Diane McManus  55:05   59.849%
GPTC score  386.561% -

4-16-16: Widener Quarry Classic: Delvin Dinkins – 200, 24.60 – 400, 55.29, Jerome Holder – 100, 11.78  -  400H,  56.80... Mason Dixon
Invitational, Gettysburg, PA:
Chris Simpson – 400, 53.93...  Sewanee, Mt Laurel, TN: Bill Yelverton – 200,  25.18

4-13-16: Mid Week Twilight Meet, Gwynnedd Mercy University: Derek Guirand  100, 13.72, Ross O’Neill   100, 12.91, Jerome Holder  
100, 11.92,  400H  57.54, Greg Green  400, 1:06.09

4-9-16: Berry College: Bill Yelverton – 400, 57.56...  College of New Jersey Invitational, Ewing, NJ: Wally Hernandez  200, 30.11 – 400, 1:
06.17, Carl Stocking  400 – 1:01.43...  

4-9-16: Tyler Arboretum 10K Trail Race – Media, PA:
GPTC finishes 2nd in Off Road Series Race #2 – currently in 3rd place Overall
Scott Brockett  44:17   70.45%
Gene Dykes  48:22   74.23%
Nick Simonetti  49:44  65.97%
Julie Deery  50:34   67.95%
Barb Gorka  52:59   67.35%
Bob Lund  56:07  58.98%
Christine Kelley  56:47   64.49%
Mary Pat McFarland 59:17   59.43%
Kristina Victoreen  1:02:42   59.99%
Team score GPTC = 345.95

4-8-16: Osprey Open – Stockton College: Fred Cassaday  400 – 1:13.93

4-3-16:  April Fools Half Marathon: Colleen Tozer  2:12:27

4-3-16: Cherry Blossom 10M, Washington: Mike Dechnik 1:04:47, Bob Reynolds 1:08:46

4-2-16: Cesar Rodney Half Marathon (13.5M) – Wilmington, DE:
GPTC wins Grand Prix Series Race #2
Gene Dykes  1:33:42   82.408%
Linda Boyer  1:41:18   80.931%
Julie Deery   1:38:31   75.266%
John Regan  1:24:14   74.753%
Christine Kelley  1:56:24   67.741%
Ken Hite   1:26:31   67.482%
Sheila Regan   1:44:18   67.274%
GPTC team score = 381.099

4-2-16:  DePaul Dash 5K: Colleen Tozer  27:41

4-2-16: Danny Curran Meet – Widener University: Chris Simpson – 400, 54.40, John Curtis – 400, 56.40 – 200, 25.40, Ross O’Neill –
100,  13.03, Nick Damalas – 100, 13.14 – LJ, 18’5.25”...  
Millersville Metrics: Jerome Holder – 100, 11.70 – 200, 23.42

4-1-16: Danny Curran Meet – Widener University: Faye Hellman 5000 – 18:56.60, Jackie Dunn  5000 – 19:35.68...  Oscar Moore Meet –
Rowan University:
Fred Cassaday  400 – 1:14.56, Ross O’Neill 100 – 12.71, Wally Hernandez   400 – 1:07.55

3-26-16: Front Runners Indoor Track Meet, Armory, NYC: Kevin Forde 1500 – 4:28.37, Delvin Dinkins  60 – 7.86, 400 – 54.15, 200 – 26.78,
Ross O’Neill  60 – 8.11, Bruce Rash  60 – 8.34,  400 – 59.93,  200 – 27.27, Chuck Kruelle  400 – 59.23, Craig Strimel  400 – 1:00.33, Daryl
Johnson  400 – 1:02.26, Duncan Smith  400 – 1:04.90,  200 – 29.45...  
Back On My Feet 5M, Philadelphia: Faye Hellman 33:47, Paul
Patterson 33:42...   
Vanderbilt Black & Gold: Bill Yelverton  400 – 56.11,  200 – 25.17

3-19-16: Adrenalin 5K – Haddonfield, NJ: Linda Boyer 22:21,  80.984%, Kyra McGrath  23:33,  79.689%, Gene Dykes  21:31,  78.776%,
Tom Jennings  23:26,  76.458%, Fred Dedrick  22:51,  74.179%, Rod Sandmeyer  21:44,  72.853%, Sheila Regan  21:44,  72.316%, Neill
Clark  19:40,  71.695%, Rory McManus  26:25,  64.164%, Diane McManus  32:13,  61.252%,
MAUSATF Grand Prix Team score =
390.087%,  7th place...
 Emory Invite: Bill Yelverton  400 – 55.72

3-6-16: USATF Masters Nationals Day 3 – Albuquerque, NM: Bill Yelverton gets share of M55 4x200 record.  Yelverton and Forde strike 2nd
Individual Medals.
Bill’s relay  originally raced on Day 2 but their record was disallowed due to improper exchange zone markings.
They were allowed a second chance on Day 3 and broke the record again.  Officially 1:40.22.
Bill Yelverton- 200 Finals, 24.65   
3rd M55
John Curtis – 200 Finals, 24.88  6th M50
Kevin Forde – 800, 2:09.51  2nd M50
Bruce Rash – 800, 2:30.29

3-5-16: USATF Masters Nationals Day 2 – Albuquerque, NM: Kevin Forde gets Silver in M50 1500 !
Kevin Forde – 1500,  4:34.73
Bill Yelverton – 60 prelims 7.81, final 7.77  5th M55,  200 prelims 24.86
Bruce Rash – 60 8.25 ,  200 – 26.98
Rob Scwartz – 200, 26.16
John Curtis – 200 prelims, 24.78
GPTC  M45 4x200 relay – 1:46.08   
2nd place (Rob Schwartz,  John Curtis, Daryl Johnson, Bruce Rash)

3-4-16: USATF Masters Nationals Day 1– Albuquerque, NM: Bill Yelverton is M55 400m National Champion  !
Bill Yelverton – 400,  55.22
Bruce Rash – 400,  1:00.74
John Curtis – 400, 56.38   
6th M50
Rob Schwartz – 400, 57.69  7th M45

3-4-16: NYRRC Night at the Races – Armory, NYC: Faye Hellman – Mile, 5:30.15, Neill Clark – Mile, 5:40.14

3-2-16: Monmouth Showcase: Fred Cassaday – 400, 1:13.8, Wally Hernandez – 400, 1:07.3

2-28-16: Ugly Mudder  6.7M (shorter than usual) – Reading, PA: GPTC  finishes 3rd in Off Road 2016 Opener:
Rosemont 306.46
Pike Creek  290.80
GPTC  288.11
Pineland  268.34
Scott Brockett  54:07,  62.35%,
1st M50, Barb Gorka  1:05:53, 58.57%, 1st W50, Christine Kelley  1:08:39,  57.69%, 3rd W50, Chuck
Shields  1:01:30,  56.73%,  5th M50, Rachel Wise  1:02:10,  52.77%,  
1st W16-29, Mary Pat McFarland  1:15:48,  50.26%,  5th W50

2-21-16: Development Meet – Widener University: Mike Leonard – 55, 7.88 – LJ, 14’0.25” – SP,  27’3.75”  - 35WT, 20’8.5”, Ross O’Neill –
55, 7.69, Fred Cassaday – 200, 34.41 – 400, 1:15.28  - Mile RW,  12:31.05 – LJ, 11’5”, Denny Mellish – 400, 1:20.96 – 800, 3:01.08 – Mile, 6:
29.32, Donovan Rebbechi – Mile,  5:29.42

2-20-16: MILLROSE GAMES – Armory, NYC: GPTC competed in the M50 and M40 relays.
M50 results
1)Southwest Sprinters 3:39.88
2)Greater Philadelphia 3:46.84 (Bill Yelverton 55.96, Ray Parker 57.36, Scott Landis 57.47, John Curtis 56.05)
3)Mass Velocity 3:50.32
4)Shore AC 4:20.32
M40 results
1)Southwest Sprinters 3:29.26
2)Central Park 3:44.32
3)TNT  3:44.97
4)Greater Philadelphia 3:49.72 (Nick Damalas 58.43, Delvin Dinkins 54.00, Craig Strimel 59.12, Rob Schwartz 58.16)
5)Mass Velocity 4:01.00
6)Prospect Park  4:19.10
7)Northport  4:19.78  

2-18-16: Miles Mania Grand Prix Series – Ocean Breeze, Staten Island, NYC: Greg Green – 800, 2:30.00

2-14-16: New York USATF Champs – Ocean Breeze, Staten Island, NYC: Ross O’Neill – 200, 26.58   - 60, 8.27, John Curtis – 200,  25.18  
-   400, 55.53, Duncan Smith – 200, 28.75   -   400, 1:03.35, Chuck Kruelle – 400, 59.66  -  800, 2:21.70, Craig Strimel – 400, 59.72, Chuck
Shields – 800, 2:25.65

2-12/13-16: Vanderbilt Music City: Bill Yelverton – 400, 55.97   -  200, 25.36

2-7-16:  Development Meet - Albright College Fred Cassaday - 200, 35.07  - LJ, 10'7.5"  -  Mile RW,  12:14.13
2-6-16:  Frank Colden Invit. - Ursinus: Andrew Albright  - 800, 2:25.84, Delvin Dinkins - 800,  2:08.63, Mike Padilla - Mile,  4:44.04, Greg
Green - 400,  1:05.36, Wayne Foulke - 60,  7.87...  
Rocky Raccoon 100 Mile,USATF 100M Trail Championship, Huntsville TX - Gene Dykes
National Champion  M65- 23:48:37

2-4-16: Thursday Night Races - Armory, NYC: Kevin Forde - 800, 2:09.94...  Miles Mania Grand Prix - Ocean Breeze, Staten Island: Carl
Stocking - 800, 2:29.87

1-31-16: KMS Invitational, Birmingham, AL: Bill Yelverton - 60, 7.77...  USATF East Regionals, Providence , RI: Carl Stocking - 200, 29.40 -
400, 1:03.22, Phil Luccarelli - 200, 27.13  - 400, 1:00.37, Derek Gaskin - 60,  8.24

1-28-16: Thursday Night Races - Armory, NYC: Kevin Forde - 1000, 2:48.00  (New Club record), Neill Clark - 1000,  3:08.23, Rob Schwartz -
600,  1:36.96, Chuck Shields - 600, 1:42.45, Faye Hellman - 3000,  10:47.86, Jackie Dunn - 3000,  11:21.49

1-24-16: Emory Inv - Birmingham, AL: Bill Yelverton - 400, 55.91

1-23-16: Hartshorne Masters Mile – Ithaca, NY: Kevin Forde (M50) and Mike Padilla (M40) both place 2nd at Hartshorne
Kevin Forde  4:47.27, Mike Padilla  4:43.88

1-22-16: Collegeville Classic – Ursinus: Rich Harris – 60, 8.05, Delvin Dinkins – 400, 56.10  - 200  25.79, Dave Richard  -
400, 59.67, Andrew Albright – 400, 1:01.25, Traci Tempone – 3000, 10:48.17

1-21-16: Miles Mania Grand Prix #2 – Ocean Breeze, Staten Island: Chuck Shields – 800, 2:21.84, Carl Stocking – 800,
2:30.79

1-20-16: Monmouth Showcase series: Phil Luccarelli – 800, 2:32.5

1-17-16: Carlsbad Marathon - Gene Dykes 3:31:51
1-16-16: San Diego Trail Marathon - Gene Dykes 3:54:06

1-14-16: NYRR Thursday Night Races – Armory, NYC: Kevin Forde – Mile 4:50.95,  Chuck Shields – Mile 5:15.26, Rob Schwartz – 800  2:
18.42

1-10-16: USATF-NJ Champs – Toms River, NJ: Nolan Green  - 60-7.27 (ties club record ),  200 – 23.63 , Delvin Dinkins -  200 – 25.52,   800
– 2:09.40, Phil Luccarrelli   - 200 – 26.87,  400 – 59.97, Bruce Rash – 200 – 26.36,   400 – 58.31, Andrew Albright  - 400 – 1:01.51...  
Development Meet – Widener Univ:  Chuck Kruelle   200 – 29.02,   400 – 1:01.63,  800 – 2:25.60, Fred Cassaday   200 – 34.04,  400 – 1:
15.73,  LJ – 11’2.75”,  Mile RW – 12:27.05, Diane McManus   400 – 2:01.27,   800 – 4:27.29, Denny Mellish   800 – 3:02.85,  Mile  6:36.77,
Phil Reilly   Mile – 5:13.78, Donovan Rebecchi   Mile – 5:31.22,  3000 – 11:22.35, Greg Green   Mile – 6:03.44, Joel Hoffsmith – 3000 – 12:
40.85, Mike Leonard – HJ – 4’6”,  LJ  13’0.75”,  SP  27’2”,  35lb WT   19’11”...  
Icicle 10 Miler, Wilmington: Terry Permar  1:05.51  (1st M60),
Paul Montini  1:07.13...  
Shiver by the River 10K, Reading: Mike Dechnik  40:22

1-10-16: Ed Temple Meet - Tennessee State Univ: Bill Yelverton - 400, 57.36 - 200, 25.46...  First Light Marathon, Mobile AL : Gene Dykes
3:26:49
1-9-16: Mississippi Blues Marathon, Jackson MS - Gene Dykes 3:28:35

1-7-16: Miles Mania Grand Prix – Ocean Breeze, Staten Island: Chuck Shields    Mile 5:16.34, Greg Green   800  2:26

1-3-16: Prince George All Comers – Landover, MD: John Curtis   800 – 2:24.08

1-2-16: Wild Azalea Trail Challenge - Woodworth LA - Gene Dykes 9:58:03

1-1-16:  Hangover Helper 5K: Chuck Kruelle 19:03...  Run for Jack 5K: Duncan Smith 23:12, Carla Crosby  29:22, Diane McManus  31:53

For 2015 results click
here.KMS Invitational, Birmingham, AL:  Bill Yelverton – 400, 57.71KMS Invitational, Birmingham, AL:  Bill Yelverton –
400, 57.71
USATF- NJ T&F Championship – Hightstown, NJ, Ross O’Neill – 100 – 13.10
Search for any text on this page with [CTRL] + F