2017 Club
News

12-30-17: Sprint Night – Armory, NYC: Ross O’Neill – 60, 8:19 – 200, 26.70, Delvin Dinkins – 200, 25.96 – 400,
56.21, Bruce Rash – 200, 27.15 – 400, 59.97, Ray Parker – 400, 1:00.00

12-20-17: Monmouth Showcase #1: Ross O’Neill – 55, 7.54 – 200, 27.71, Wally Hernandez – 200, 29.51

12-10-17: Shiver by the River 5K – Reading: Jim Rinker 20:12...  Freezer 5K, Horsham: Sheila Regan 21:30,  
Jen Snyder 21:45, Diann Doelp 23:51...  
Reindeer Romp, Havertown: Mike Padilla – 16:15 (Winner)... Florida
Senior Games: John Curtis
– 200, 25.25 Gold – 400, 55.91 Silver

12-8-17: Lehigh: Ross O’Neill – 60, 8.20, Wayne Foulke – 60, 7.92, Delvin Dinkins – 500, 1:14.60 (masters
club record)
– 200, 25.97, Wally Hernandez – 200, 29.60...  Ocean Breeze – Staten Island: Chuck Kruelle –
300, 43.66 – 600, 1:42.35

12-3-17: Loop Race 8.4M – Phila: Sean Harbison 59:35, Colleen Tozer 1:06:30, Scott Lash 1:18:54...  Brian's
Run 5M, West Chester:
Tim Harte 27:55
12-2-17: Monmouth Collegiate Classic – Monmouth Univ: Chuck Kruelle – 400 1:02.20, Kevin Tofel – 400, 1:
11.07...  
Jingle Elf 2M, West Chester:  Mike Padilla 9:58...  Rehoboth Marathon: Paul Montini 3:07:07

12-1-17: Monmouth Collegiate Classic – Monmouth Univ: Phil Reilly – Mile 4:59, Chuck Kruelle – Mile 5:25...  
Metro Season Opener, Ocean Breeze, Staten Island: Wally Hernandez – 400, 1:06.50 – 200, 29.90

11-25-17: Delaware XC Championship – Brandywine Creek SP, Wilmington, DE
GPTC wins Off Road Finale, finishes 3rd Overall
Race scores: GPTC 384.02, Pike Creek 375.29, Rosemont 351.69, Pineland 317.94, Phila Masters 313.52
Overall scores; Pike Creek 2717.62, Rosemont 2677.08, GPTC 2644.28, Pineland 2266.93
Individual Off Road 2017 Series Places:
Rachel Wise and Maddy Davis-Hayes: 2nd and 3rd in Open Women
Sheila Regan wins W40,  Barb Gorka, Julie Deery and Linda Boyer sweep W50
Tim Harte wins M40, Gene Dykes wins M60 and Nick Simonetti 3rd in M50
Tim Harte 18:17, 80.04%
Gene Dykes 22:24, 77.16%
Keith Davies 20:26, 76.92%
Bob Reynolds 20:59, 76.09%
Linda Boyer 24:49, 73.81%
Chuck Kruelle 20:55, 69.96%
Sheila Regan 24:31, 65.26%
Rachel Wise 23:21, 63.24%
Tom Wise 29:06, 57.73%
Diane McManus 42:09, 48.08%

11-23-17: Face to Face 5M – Forbidden Drive: Tyson Smith 30:39, Maddy Davis-Hayes 31:58...  Chester
County Turkey Trot – Downingtown:
Mike Padilla 15:48...  Gobble Wobble – Abington: Paul Montini 20:13...  FS
Investments Turkey Trot – Wayne:
Matt DiPretore 18:16...  Run for the Diamonds 9M– Berwick, PA: Scott
Armstrong 1:00:19, Terry Permar 1:03:12

11-18-17: JDL Nov Tune Up – Winston-Salem, NC: John Curtis – 400 – 56.10, 200 – 24.86

11/18-19/17: Phila Marathon / Half / Rothman 8K
GREATER PHILADELPHIA WINS FIRST GRAND PRIX CHAMPIONSHIP !!!
Weekend scores:  GPTC 436.666, Athena 430.251, Phila Runner 420.422, Pike Creek 414.133, Bryn Mawr
413.619, South Jersey 386.277, Phila Masters 360.755, Ambler 349.503, Pineland 348.562, Rosemont
338.129, Moorestown 241.219
OVERALL SCORES:
GREATER PHILADELPHIA 3365.938
Athena 3295.296
Philadelphia Runner 3295.100
Pike Creek 3262.749
South Jersey 3038.677
Phila Masters 2828.333
Pineland 2774.900
Gene Dykes and Sandy Folzer win Individual Grand Prix titles!  Linda Boyer places 3rd.
Rothman 8K
Gene Dykes 31:13, 90.763%
Sandra Folzer 44:51, 89.186%
Mike Padilla 26:01, 86.996%
Tim Harte 27:20, 86.829%
Bob Reynolds 31:32 82.664%
Linda Boyer 36:26, 82.891%
Tom Jennings 37:01, 80.459%
Chuck Shields 31:55, 80.209%
Don Morrison 34:53, 79.646%
Julie Deery 34:52, 79.493%
Kyra McGrath 40:39, 78.352%
Phil Reilly Sr 35:17, 73.878%
Fred Dedrick 38:35, 73.434%
Diann Doelp 38:16, 73.258%
Vince Aloyo 39:39, 72.257%
Jim Rinker 33:42, 72.206%
Paul Patterson 31:50, 71.675%
Rachel Wise 35:43, 67.289%
Sheila Regan 39:03, 67.008%
Colleen Tozer 37:34, 63.975%
Diane McManus 53:12, 63.315%
Anthony Wojciechowski 1:07:36, 32.988%
Jackie Dunn 33:38
Marathon
Dan Mazo 3:45:15, 63.10%
Ken Hite 3:25:52, 59.723%
Colleen Tozer 4:06:29, 54.939%

11-11-17: Rocky Run – Philadelphia: 5K – Kevin Forde 18:28, Jackie Dunn 20:28...  10M – Kevin Forde 1:07:
00...  
Royal Run 5K – Wyncote: Chuck Shields 20:07

11-5-17: Bridge Run 10K – Camden: GPTC wins Bridge Run
Race scores – GPTC 422.845, Athena 416.106, Pike Creek 399.508, South Jersey 385.374, Phila Masters
361.644, Pineland 351.587, Ambler 350.556
Overall AVERAGE Scores – Phila Runner 414.687, GPTC 414.230, Athena 408.575, Pike Creek 406.945, South
Jersey 387.123, Phila Masters 348.753, Pineland 346.620  (IT’s NOT OVER YET !)
Sandy Folzer   57:24, 89.431%
Gene Dykes 41:05, 87.059%
Linda Boyer 46:01, 83.376%
Tom Jennings 45:44, 82.143%
Chuck Shields 39:50, 80.837%
Dan Mazo  38:57, 79.803%
Kyra McGrath 51:09, 79.244%
Julie Deery 44:30, 78.876%
Anthony Pugliese 42:13, 76.273%
Fred Dedrick 48:23, 73.924%
Tyson Smith 38:52, 73.585%
Diann Doelp 49:25, 71.906%
Vince Aloyo 50:49, 71.138%
Sheila Regan 48:23, 68.412%
Russ Carstens 46:41, 66.012%
Andrew Van Kleunen 46:33, 65.628%
Diane McManus 1:08:36, 61.662%

10-28-17: Trenton 5K: John Curtis 22:54

10-22-17: Marine Corp Marathon – Fredericksburg, VA: Dante Zappala 2:39:37, Colleen Tozer  4:19:59...  
Catholic League Alumni XC – Belmont Plateau: Chuck Shields 19:41, Keith Davies 20:28, Tim Jones 24:08,
Tom Jennings 23:22, Diane McManus 42:15
10-21-17: Cheslen Chase for Open Space 10K – Coatesville: Tim Harte – 39:24 (Winner)...  BSA Troop 542
Trail Run – Flourtown:
Hilary Goodman 24:20

10-19-17: Thursty Thursday 5K – Reading: Jim Rinker 19:54

10-15-17: USATF Masters 5K XC Championships – Franklin Park, Boston, MA
GPTC’s M70 team debuts with a 3rd place finish at Nationals!  Tom Jennings, Vince Aloyo and Jim Assal earn
Bronze medals
.
M70 team scores (top 3 score)
1) New England 65+  11
2) Genesee Valley Harriers 14
3) Greater Philadelphia 28
3 Tom Jennings 23:17
11 Vince Aloyo 26:20
14 Jim Assal 26:48
4) Atlanta TC 30
5) Atlanta TC “B” 51
M60 team scores (top 3 score)
1) Shore AC  17
2) Atlanta TC 19
3) Greater Lowell 22
4) Dirigo RC  32
5) Greater Philadelphia 35
5 Bob Reynolds  20:01
12 Phil Reilly Sr 22:11
18 Don Morrison 22:44
(22) Denny Mellish 23:49
(27) Bob Lund 24:57
Fred Dedrick 24:48
6) Genesee Valley 53
7) Central Park TC 70
8) Greater Springfield 72
9) Shore AC “B” 81          
W50 team scores (top 3 score)
1) Athena 10
2) New Balance Tampa 16
3) Westchester 27
4) Western Mass 36
5) Liberty 42
6) Greater Derry 46
7) Genesee Valley 62
8) Greater Boston 79
9) Greater Philadelphia 80
25 Mary Pat McFarland 25:33
27 Mary Fanelli Lund 26:04
28 Michele Pollio  26:07
10) Liberty “B”
M50 team scores (top 5 score)
1) Greater Springfield 41
2) Central Park TC 67
3) Central Mass 76
4) Dirigo RC 112
5) Boston AA 116
6) Greater Philadelphia 117
10 Ken Barbee 18:12
22 Dan Mazo  18:52
26 Andy Shearer 19:09
28 Chuck Shields 19:13
31 Larry Rechtin 19:33
(32) Scott Armstrong 20:22
(37) Anthony Pugliese 21:14
(43) Carl Stocking 24:11
7) Genesee Valley   128
M40 team scores (top 5 score)
1) Boston AA 31
2) Central Mass 57
3) Dirigo RC 126
4) Willow Street 140
5) Atlanta TC 151
6) Garden State 155
7) Baltimore Washington 156
8) Greater Philadelphia 177
6 Dante Zappala 17:12
23  Paul Vandegrift 17:54
40 Phil Reilly Jr  18:37
53 Delvin Dinkins 19:54
55 Leo Kolshorn  20:14
(56) Chuck Kruelle 20:32
9) HFC Striders 208
10) Greater Boston 250
11) TNT International 278

10-15-17: Evansburg Challenge 10M Trail – Collegeville, PA
GPTC places 2nd  in Mid-Atlantic USATF Off-Road at Evansburg
Team scores: Pike Creek 354.38, GPTC 342.10, Rosemont 338.44, Pineland 283.25
Cumulative: Pike Creek 2342.33, Rosemont 2325.39, GPTC 2260.26, Pineland 1947.99
Maddy Davis-Hayes 1:11:41 (Winner), 68.91%
Jeff Hayes 1:12:02, 3rd M50,  73.39%
Nick Simonetti 1:19:43,  66.95%
Rachel Wise 1:22:06, 2nd W30, 60.17%
Julie Deery 1:23:52, 1st W50, 68.56%
Barb Gorka  1:31:40, 3rd W50, 64.29%
Colleen Tozer  1:37:25, 2nd W20, 50.66%
Diann Doelp 1:40:22,  58.00%

10-15-17: Simmons Elementary 5K – Horsham: Sue Delfidio 19:41 (Winner)...  Health Partners Plans 5K –
Forbidden Drive:
John Fornace 24:09 New Member!

10-8-17: Delaware Distance Classic 15K – Delaware City, DE:
GPTC wins Mid-Atlantic USATF Grand Prix DDC 15K.
DDC Club scores: GPTC  413.123, Athena  398.985,  Pike Creek 392.096,  South Jersey 367.686,  Pineland
311.864, Phila Masters 288.594
Cumulative Scores:  GPTC 2890.594(7), Pike Creek 2449.109(6), Athena 2443.920(6), Phila Masters 2079.627
(6), Pineland 2074.752(6), Phila Runner 2073.433(5), South Jersey 1937.364(5)
Plus 4 more with 4 or less races
Tim Harte 55:43, 81.544%
Mike Dechnik 1:00:14, 75.429%
Sandra Folzer  1:33:01, 84.519%
Gene Dykes 1:00:44, 90.093%
Russ Carstens 1:12:37, 64.769%
Tom Jennings 1:14:28, 77.104%
Linda Boyer 1:13:15, 79.863%
Diann Doelp 1:16:27, 70.852%
Colleen Tozer 1:19:16, 57.927%
Kyra McGrath 1:21:58, 75.417%
Vince Aloyo 1:22:23, 67.125%
Diane McManus 2:07:05, 50.793%

10-8-17: Kimberton Farm to School Trail 5K – Phoenixville: Mike Padilla 17:54 (Winner)
10-7-17: Red Devil 5K XC – Avon Grove HS: Don Morrison…  Camp Innabah Fall Classic 5M XC – Spring City:
Dante Zappala 28:29  (Winner)
10-1-17: Springfield 5K, Erdenheim, Bob Reynolds 19:28...  Hatfield Oct Half Marathon, Colleen Tozer 1:49:55

9-30-17: Hands on House Half Marathon – Lancaster:
GPTC races uncontested to take HOH race scores 384.567 points
Standings: GPTC 2477.871, Phila Runner 2073.433, Pike Creek 2057.013, Athena 2044.935 followed by 7
more teams
Gene Dykes 1:32:48, 84.070%
Linda Boyer 1:45:49, 78.516%
Tom Jennings 1:46:42, 76.632%
Julie Deery 1:42:19, 74.247%
Susan Delfidio 1:34:22, 71.053%
Diann Doelp  1:50:11, 69.793%
Vince Aloyo 1:55:39, 68.180%
Sheila Regan 1:46:59, 66.942%

9-29-17: Paul Short 8K XC – Lehigh University, Chuck Shields 31:36

9-24-17: Down the Shore 5K XC – Cape May, Gene Tung 19:02...  Shore AC/CBA Field Meet – Lincroft, Erin
MacMinn – HJ 4’0”...  
Running for Answers 5K – Phila, Scott Armstrong 20:08, Colleen Tozer 23:06...  Rescue
Run 5K – Phila
, Gene Dykes 20:06
9-23-17: Aggies 8K XC – Del Valley University, Paul Vandegrift 32:00

9-17-17: Rock N Roll Half Marathon – Phila: Mike Dechnik 1:26:36, Paul Monitor 1:29:30

9-16-17: Montco SAAC Meals on Wheels 5K – Blue Bell: Sandra Folzer 27:04...  Thos J Frericks 5K – Dayton
University
, Larry Rechtin 19:53

9-14-17: Sled Snipers 5K – Wilmington: Don Morrison 22:11

9-12-17: Fork & Ale Evening 5k – Birdsboro: Scott Armstrong 19:48 (Winner)... Tahoe 200 – California: Gene
Dykes completes 2nd  200 mile trail Ultra in 98:10:22
9-11-17: Heroes 5K – Philadelphia: Anthony Wojciechowski 17:53, Paul Patterson 18:34

9-9-17: Quad X 5K – Belmont Plateau
GPTC Masters teams run uncontested, Men Open place 2nd , Women Open 3rd
Team scores – Men – Bryn Mawr 6, GPTC 16, Stone Harbour 27
Women – Bryn Mawr 8, Jems 14, GPTC 23
Age group winners included Julie Deery, Dan Mazo, Diane McManus and Phil Reilly Sr
Matt DiPretore 18:46
Dan Mazo 19:24
Scott Armstrong 19:59
Chuck Shields 20:02
Larry Rechtin 20:06
Maria Winters 20:29
Anthony Pugliese 22:04
Phil Reilly Sr. 22:40
Julie Deery 22:56
Don Morrison 23:42
Barb Gorka 24:01
Colleen Tozer 24:52
Bob Lund 25:44
Michele Pollio 27:21
Diane McManus 40:30   

9-9-17: VIA 5K – Allentown: Ross Ellis 20:40... VIA Marathon – Allentown: Dante Zappala 2:42:38

9-6-17: Sly Fox 5K – Pottstown: Scott Armstrong 21:14

9-3-17:Tim Kerr 7M island Run – Avalon: Paul Patterson 45:14​... Tim Kerr 5K: Rod Sandmeyer 23:18... Run
the Loop Half Marathon – Downingtown
: Scott Armstrong 1:31:17, Tim Jones 2:02:05... Millersville Alumni XC:
Joel Hoffsmith 23:49
9-2-17: Del Val Invitational 5K XC – Del Val University, Doylestown: Chuck Shields 20:21... Balboa Park 4M
XC, San Diego, CA:
Chuck Kruelle 27:36

8/27/17: Philly 10K:Tyson Smith 38:36, Andrew Wojciechowski 38:46, Paul Patterson 40:23...  Quebec
Marathon
: Mike Gross 3:31:18

8/26 – Belmont Plateau Hall of Fame Classic 5K:
GPTC men won both the Masters and Open divisions
Chuck Shields 20:10
Chuck Kruelle 20:13
Sue Delfidio 20:52
Bob Reynolds 20:54
Anthony Pugliese 21:45
Dermot Anderson 21:51
Gene Dykes 21:53
Sheila Regan 22:33
Julie Deery 22:48
Don Morrison 22:57
Duncan Smith 23:47
Tom Jennings 23:55
Rob Torchia 24:24
Fred Dedrick 25:54
Diane McManus 39:19

8/20/17: Radnor Red Run Steeplechase – Malvern:
GPTC wins Radnor Red, remains in 3rd overall in Off Road Series
Race scores – GPTC 320.41, Pike Creek 319.63, Rosemont 306.80, Pineland 288.16
Cumulative – Pike Creek 1987.95, Rosemont 1986.95, GPTC 1918.16, Pineland 1664.74
Tim Harte 19:53, 73.60%
Rachel Wise 24:58, 59.19%
Julie Deery 25:07, 66.49%
Barb Gorka 27:18, 63.25%
Bob Lund 27:50, 57.88%
Paul Hines 33:10

8/20/17: Donegal Half Marathon, Ireland: Sheila Regan 1:37:59

8/19/17: Fred’s First Responders 5K, Eagle: Larry Rechtin 23:29, Duncan Smith 23:43...  Ivyland 5K: Kevin
Cooke 18:35

8/16/17: West Chester XC Series, Oakbourne Park: Scott Armstrong 19:39, Chuck Kruelle 19:52...  Bigfoot
200M Endurance Run – Washington State
: Gene Dykes traversed 206.5 miles in this Ultra trail run 103:27:15

8/11-13/17: NCCWMA Championship – Toronto, ON, Canada: Bill Yelverton – GOLD M55 400, 57.76 pre, 57.13
final,  200 – 25.63, Daryl Johnson – M55 400 1:03.88
USA 4x100 3:58.04  
GOLD included Bill Yelverton and Daryl Johnson, Chuck Shields – 5000, 19:27.54

8/8-13/17: World Police & Fire Games – Los Angeles: John Curtis – GOLD 400, 54.53 – GOLD 200, 24.50 –
SILVER 4x400

8/12/17: Philly Mayors Cup 5K XC, Belmont Plateau: Anthony Wojciechowski 20:27

8-10-17 – West Chester Mile, Henderson HS: Ken Barbee 4:49.22, Tim Harte 4:52.60, Chuck Kruelle 5:14.79,
Dave Richard 6:02.88

8-5-17: 5K Harbor Run, Elk Rapids, MI: Chuck Kruelle 18:17, 1st M45

8-1-17: Greater Philadelphia 5K XC Challenge, Germantown Academy, Ft Washington:
The second edition of this race was another success!   Thanks to all the volunteers, participants and especially
our partner, Germantown Academy, Tom Taft and our sponsor, Advanced Sports Chiropractic, Johnny King-
Marino.
GPTC Men placed a close 2nd.
Men’s scores: Warriors 14, Greater Phila TC 16, North Wales RC 18, PW XC 31, Johnson 3 41
Women’s scores: IHM XC 8, Philadelphia Masters 13
John Goldthorp 19:13, 2nd M35-39
Kevin Cooke 19:47, 1st M45-49
Chuck Shields 20:25, 1st M55-59
Chris Carroll 24:14, 2nd M45-49
Tom Jennings 24:40, 1st M70
Rob Torchia 26:16, 1st M65
Colleen Tozer  26:58, 1st W25-29

7/30/17: Keystone Games – York: Matt Zacharkow – 200, 25.22 – 400, 55.40

7/26/17: West Chester XC Series, Oakbourne Park: John Goldthorp 18:53,  Chuck Shields 20:21

7-23-17: Double Trouble 15K Trail Race, French Creek SP: Julie Deery  1:30:31,  1st W50

7-20-17: Third Thirsty Thursday – Reading: Jim Rinker  19:48

7/19/17: West Chester XC Mile – Oakbourne Park:: Chuck Kruelle 6:01

7/16/17: Sri Chimnoy 6 hour track run: Gene Dykes – 81 laps, 32.4 miles
Gene’s times for 15K(1:04:24), 10M(1:09:04),20K(1:26:05), 25K(1:48:05), 30K(2:09:54), 20M(2:19:49), 2hour
(17.243miles) are new USATF bests pending certification.

7-15-17: Phoenixville Summer Meets: John Goldthorp – 800, 2:05.55...  Vermont 100M – W Windsor, VT: Jeff
Hayes 20:59:15

7/13-16/17: USATF Masters Track Championship – Baton Rouge, LA: GPTC members perform at Nationals,
deal with multiple storms and delays.   Some events were even contested on the indoor track.  
The team
earned 42 points.
Ray Parker wins M55 Pentathlon title with 2,916 points.
LJ, 14’5.75” -200, 27.11 – Jav, 116’4” – Disc, 89’8” – 1500, 5:50.15
M45 4x400 relay of Anthony Pugliese, John Curtis, Rob Schwartz and Bill Yelverton capture
Gold in 3:55.13.
John Curtis – M50 400 pre 56.69, final 54.34 – 6th,  M50 200 pre 25.43, final 24.44
Anthony Pugliese – M55 3000 Steeplechase 12:52.46,  
4th place
Nick Damalas – M45 TJ, 39’5.25” SILVER – LJ, 17’10.25”  BRONZE
Bill Fisher – M50 800, 2:27.34
Bill Yelverton – M55 400, 56.78
SILVER – 200 pre, 25.86, final 25.75,  6th place
Rob Schwartz – M45 400, 56.80,  6th place – 200, 26.59

7/11/17: Germantown Academy All-Comers #3,  Fort Washington:
John Goldthorp 100, 12.51 – 800, 2:05.38
Ross O’Neill  100, 13.21 – 200, 26.68
Andrew Albright  100, 13.85 – 200, 27.68
Craig Strimel 100, 14.55
Kevin Cooke  Mile, 5:01.54 – 800, 2:16.58
Gene Tung  Mile, 5:21.10
Sheila Regan Mile, 6:29.20 – 800, 3:00.09
Scott Landis  400, 58.69
Bruce Rash  400, 59.78 – 200, 27.01
Andrew Albright  400, 1:01.48
Carl Stocking  400, 1:03.27
Sue Delfidio  400, 2:39.57
Ken Barbee 3000, 9:39.49
Chuck Shields  3000, 11:19.61
Tom Jennings  3000, 12:57.67
Jim Scesney  Disc  96’0”

7/9/17: Chobot Challenge 9M Trail – Birdsboro: GPTC places 3rd in Off Road Series race.
Cumulative team scores: Rosemont 1680.15, Pike Creek 1668.32, GPTC 1597.75, Pineland 1376.58
Race scores: Pike Creek 356.09, Rosemont 346.60, GPTC 326.89, Pineland 274.75
Tim Harte 1:00:06, 72.91%, 1st M40
Linda Boyer 1:27:39, 64.45%
Nick Simonetti 1:14:43, 64.09%
Barb Gorka 1:22:35, 63.87%, 2nd W50
Rachel Wise 1:12:02, 61.57%, 1st W30
Sheila Regan 1:21:49, 58.79%
Julie Deery 1:27:07, 58.48%, 3rd W50
Vince Aloyo 1:41:29, 52.54%, 1st M68

7/5/17: West Chester XC Series – Oakbourne Park: Chuck Kruelle 21:49

7/4/17: Patriotic 5K, Pottstown: Don Morrison 21:30...  Haddon Heights Firecracker 5k: Anthony Pugliese 20:
33

7/1/17: Finger Lakes 50's, Hector, NY: 50 Mile: Chris Moore 9:25:54, 50K:  Barb Gorka 7:01:44 (1st W50)...  
New Jersey International Meet – Hightstown: Phil Reilly – 800, 2:09.17, Jim Scesney -0 Disc, 93’10”

6/27/17: GA All Comers #2 – Germantown Academy, Ft Washington:
Kemuel Wright – 100, 11.62 – 200, 23.69
Carl Stocking – 100, 14.84 – 400, 1:04.14 – 200, 30.25
Kevin Cooke – 1500, 4:29.29 – 400, 1:00.08 – 800, 2:18.36
Ken Barbee – 1500, 4:31.20
Phil Reilly – 1500, 4:37.77
Bob Reynolds – 1500, 5:02.29
Bruce Rash – 1500, 5:10.20 – 800, 2:28.66
Gene Tung – 1500, 5:10.35
Paul Montini – 1500, 5:21.68 – 800, 2:42.28
John Regan – 1500, 5:22.43 – 5000, 17:52.90
Sue Delfidio – 1500, 5:24.52
Anthony Pugliese – 1500, 5:25.98 – 800, 2:45.88
Tom Jennings – 1500, 6:03.00 – 800, 3:04.00
Fred Dedrick – 1500, 6:36.30 – 800, 3:12.27
Phil Reilly – 400, 59.05
Diane McManus – 800, 4:39.33 – 400, 55.03
Chuck Shields – 5000, 19:29.55
Sue Delfidio – 5000, 19:38
Chris Carroll – 5000, 21:23.20
Glenn Westerlund – 5000, 22:27.56
Denny Mellish – 5000, 23:07.59
Jim Scesney – Disc, 88’8”

6/25/17: USA Masters Games, San Diego, CA:  Mark Carver – 1500, 4:46...  USATF Eastern Regions –
Columbia, MD:
Anthony Pugliese – 3000 Steeple. 14:16.41, John Curtis – 400, 53.99 – 200, 24.14, Rob
Schwartz – 400, 57.08 – 200, 26.27, Chris Simpson – 400, 54.69

6/24/17: Skippack Lions Diabetes 5K: Mike Dechnik 18:57

6/22/17: East Stroudsburg All Comers: Ray Parker – 400, 58.5

6/21/17: Tex-Mex 5K, North Wales: Gene Tung 18:57

6/20/17: GA All Comers #1 – Germantown Academy, Ft Washington:
Kevin Cooke – Mile, 4:50.42 – 800, 2:13.88
Bob Reynolds – Mile, 5:28.83
John Regan – Mile, 5:47.84
Anthony Pugliese – Mile, 5:57.32 – 800, 2:40.35
Glenn Westerlund – Mile, 6:27.09
Tom Jennings – Mile, 6:30.79 – 3000, 13:17.61
Sheila Regan – Mile, 6:50.32 – 3000, 13:11.27
Delvin Dinkins – 100, 12.73 – 200, 25.30
Carl Stocking – 100, 15.07 – 400, 1:03.70 – 200, 29.52
Rob Schwartz – 400, 58.74 – 200, 25.94
Dave Richard – 400, 1:00.78 – 200, 26.80
Phil Reilly – 800, 2:09.68
Scott Landis – 800, 2:13.25
Diane McManus – 800, 4:29.07 – 200, 54.39
John Curtis – 200, 24.22
Paul Montini – 3000, 11:22.04
John Regan – 3000, 11:22.64
Chuck Shields – 3000, 11:25.01
Denny Mellish – 3000, 12:57.78
Nick Damalas – TJ, 40’6.25” – LJ, 19’0”

6/18/17: Humble but Hungry 5K – Newark: Chris Simpson 21:04...  Gary Papa 10K – Philadelphia: Rob
Torchia 49:48, 5K – Laura Steel  20:46...  
Race to Beat POTS 5k – Kennett Square: Don Morrison 24:20

6/17/17: USATF NJ Track Championship – Peddie School, Hightstown:
Ross O’Neill – 100, 12.88 – 200, 26.15
Carl Stocking – 400, 1:03.74 – 200, 29.86
Wally Hernandez – 200, 30.64
Jim Scesney – Disc 80’10”

6/17/17: Mid Atlantic USATF Championship – Widener Univ, Chester:
John Curtis – 400, 54.74 – 200, 24.65
Andy Shearer – 1500, 4:55.51
Anthony Pugliese – 3000 Steeple 13:21.58

6/17/17:River of No Return 108K Endurance Run – Challis, ID: Gene Dykes – 24:06:01...  Alabama State
Games:
Bill Yelverton – 400, 56.99 – 200, 25.69

6/16/17: National Senior Games – Birmingham, AL:  Mark Carver – 800, 2:17.57 – 1500, 4:42.67  Silver
Medal...  
Saucony Mile – Pottstown Airport: Mike Padilla 4:50, Mike Dechnik 5:12, Chuck Kruelle 5:25, Terry
Permar 5:53, Glenn Westerlund 6:30

6/15/17: Millersville All Comers: Rob Schwartz – 800, 2:17.57...  Third Thirsty Thursday – Reading: Jim Rinker
– 19:17

6/14/17: Mid Atlantic Multisport Twilight XC 5K – Exton: Don Morrison 22:29...  Fort Washington Rush Hour
5M: Sheila Regan 38:35

6/13/17: Distance Night – Germantown Academy, Fort Washington:
Kevin Cooke – mile, 4:59.25
Gene Tung – mile, 5:28.29
Bob Reynolds – mile, 5:35.14
Glenn Westerlund – mile, 6:38.71
John Goldthorp – 800, 2:05.85
Kevin Cooke – 800, 2:13.98
Scott Landis – 800, 2:14.29
Bill Fisher – 800, 2:24.72
Andrew Albright – 800, 2:33.22
Denny Mellish – 800, 2:56.90
Sue Delfidio – 3000, 11:45.03
Chris Carroll – 3000, 12:29.76
Sheila Regan – 3000, 13:35.54
Gene Dykes – 10000, 42:53.47
Chuck Shields – 10000, 43:20.76
A number of club members also participated in ad-hoc DMR relays.

6/11/17: ODDysey Half Marathon – Philadelphia: Mike Dechnik 1:30:26, Kevin Forde 1:50:21
6/10-11/17: USATF Club T&F Nationals – Icahn Stadium, NYC:
Jerome Holder – 400H, 58.59
Nolan Green – 200, 23.08 – LJ, 21’1.25” – 400, 51.95
Darrell Lockhart – 100, 11.61
Chris Simpson – 800, 2:09.36
Carl Stocking – 800, 2:32.52

6/10/17: Potomac Valley All Comers – Alexandria, VA: John Curtis – 400, 55.46.

6/9/17: Ursinus All Comers – Collegeville:
Nick Damalas – 400H, 1:05.40
Kevin Cooke – 800, 2:19.42 – 1500, 4:35.31
Andy Shearer – 800, 2:25.05 – 3000, 10:55.88
Anthony Pugliese – 3000, 11:52.63

6/8/17: Midsummer Night 5K, Ardmore: Russ Carstens 21:46

6/2-3/17:  Ragnar Relay – Lancaster to Mt Pocono 200 miles: Jeff Hayes, Maddy Davis-Hayes, John Goldthorp
competed on a team of 12 that finished 4th overall.

6-3-17: Moorestown Rotary 8K  (preliminary scores):
GPTC places 2nd at Moorestown but extends overall Grand Prix lead
Cumulative scores:  GPTC 2093.304, Phila Runner 2073.432, Pike Creek 2057.014, Athena  2044.935, Phila
Masters 1791.033,  Pineland  1753.679,  South Jersey  1569.678,  Downingtown  1119.725,  Ambler Area  
1057.700,  Bryn Mawr  386.715,  Bucks  297.015
M8K scores: Athena 415.303, GPTC  413.857, Phila Runner 405.271, Pike Creek 401.210, South Jersey  
398.933, Phila Masters 379.649, Pineland 345.868

Sandra Folzer 44:54,  89.087%
Linda Boyer  36:13,  83.387%
Tom Jennings  36:12, 82.274%
Kyra McGrath 39:17,  79.975%
Brian Driscoll  32:21,  79.134%
Mike Dechnik  31:17, 75.280%
Rob Torchia  36:42, 75.023%
Fred Dedrick  37:56, 73.946%
Steve Sawyer  38:17, 71.920%
Vince Aoloyo  40:29,  70.770%
Diann Doelp 39:10, 70.766%
Diane McManus  55:22, 59.964%

6-3-17: Wissahickon Trail Classic 10K – Philadelphia (preliminary scores):
GPTC places 3rd at Wissahickon
Cumulative scores: Rosemont 1333.55, Pike Creek 1312.23, GPTC 1270.86, Pineland 1101.83, Phila Masters
503.17
WTC scores: Rosemont 328.91, Pike Creek 320.61, GPTC 313.33, Pineland 271.68, Phila Masters 247.01

Bob Reynolds 47:44, 68.72%, 1st M60
Barb Gorka 56:46, 63.39%, 2nd W50
Nick Simonetti 51:36, 62.98%, 2nd M50
Rachel Wise 51:07, 59.34%, 1st W30
Sheila Regan  55:38, 58.90%, 2nd W40
Christine Kelley 1:03:02, 58.54%,  3rd W50
Colleen Tozer  1:12:06, 42.07%,

6-3-17: USATF 50M Trail National Championship – Cayuga 50M, Ithaca, NY: Gene Dykes  11:04:22, 1st M65,
Julie Deery  11:58:42, 1st W50
6-2-17: John Hay Distance Festival – Henderson HS, West Chester: Delvin Dinkins – 400, 58.54, Kevin Cooke
– Mile, 4:53.68

5-30-17  North Penn 5K, Lansdale: Gene Tung  20:32

5-29-17: Doylestown 5K: Kevin Cooke 18:11, Terry Permar 20;12, Tom Webster 24:07, Karen Webster 25:55
5-28-17: Ridgewood Mile & 5K – Ridgewood, NJ: Leo Kolshorn 5:39,  18:45
5-27-17: Connecticut Senior Games, New Britain,CT: John Curtis  200, 24.80 – 400, 55.39

5-21-17: Coventry Woods Trail 10K – Pottstown: (USATF scores pending) Madeline Davis-Hayes  48:17  1st
W30, Gene Dykes  49:05  1st M60, Rachel Wise  50:58  2nd W30, Julie Deery  53:08  1st W50, Linda Boyer  1:
01:01  2nd W50, Mary Pat McFarland  1:09:09   3rd W50

5-15-17: Swarthmore Final Qualifier: Nolan Green – 400, 51.56 – 200, 22.89 – LJ, 21’0.5”, Nick Damalas –
400H 1:03:34 (
NEW MASTERS CLUB RECORD) (36”inch hurdles)

5-14-17: Delaware Marathon – Wilmington: John Regan  3:28:41.5
5-13-17: Dirty German Trail 50K – Pennypack Park:: Chris Moore 4:58:29, Barb Gorka  5:55:46

5-7-17: Orange County Half Marathon (USATF Masters Half Marathon Championship): Leo Kolshorn  1:26:40

5-7-17: Broad Street Run 10 Miler – Philadelphia:
GPTC extends overall Gran Prix Lead !!
Cumulative scores: GPTC 1679.447,  Phila Runner 1668.161, Pike Creek  1655.804,  Athena  1629.632,  Phila
Masters 1411.384,  Pineland  1407.811,  South Jersey  1170.745,  Downingtown  1119.725,  Ambler Area
1057.700,  Bryn Mawr  386.715,  Bucks County  297.015

BSR USATF team scores: GPTC 431.986,  Phila Runner 421.866,  Pike Creek  420.009,  Athena  419.568,  
South jersey 393.878,  Downingtown  391.994,  Bryn Mawr 386.715,  Ambler Area 367.774,  Phila Masters  
365.495,  Pineland 364.187,  Bucks County  297.015

BSR Club teams:
Female Masters – 2nd – Terwiesch, Boyer, Regan, McGrath, Folzer
Male Masters – 5th – Harte, Gross, Clark
Mixed Masters – 3rd – Reynolds, Dykes, McFarland, McManus
Mixed Open – 3rd – O’Connor, Dechnik, Montini, Delfidio, Steel

Gene Dykes  1:05:01,  90.490%
Sandy Folzer 1:32:50, 89.282%
Bob Reynolds 1:03:50, 84.386%
Linda Boyer 1:14:39, 84.238%
Tim Harte 58:24,  83.590%
Dennis O’Connor  53:57,  81.557%  (
NEW CLUB RECORD)
Viola Terwiesch  1:07:22, 81.371%
Tom Jennings 1:16:06,  81.099%
Kyra McGrath  1:21:28,  80.421%
Susan Delfidio  1:06:53,  75.878%
Mike Dechnik  1:04:17,  75.318%
Paul Montini  1:05:29,  74.548%
Laura Steel  1:07:17,  73.347%
Rod Sandmeyer  1:14:13,  72.580%
Vince Aloyo  1:22:54, 71.713%
Anthony Wojciechowski  1:03:35,  71.376%
Mike Gross 1:08:26,  71.335%
Nick Simonetti  1:15:02, 71.124%
Steve Sawyer 1:20:29,  70.926%
Mary Pat McFarland  1:23:13,  69.958%
Sheila Regan  1:18:06,  68.673%
Russ Carstens  1:13:37,  68.667%
Diann Doelp  1:24:38,  67.940%
Mike Kaucher  1:07:27,  67.284%
Neill Clark  1:12:04,  65.518%
Andy Van Kleunen  1:16:30,  65.490%
Rory McManus  1:30:14,  64.536%
Diane McManus  1:52:31,  61.665%
Colleen Tozer  1:34:00,  52.500%
Molly Reynolds  1:37:34,  50.581%

5-17-17: Prairie Fire Half Marathon: Jeff Hayes 1:25:48

4
/30/17: Hayward Classic – Eugene, OR, Derek Gaskins – 100m – 13.40...  NJIT Meet: Rob Schwartz – 400 –
57.81

4/28/17:  PENN RELAYS – Franklin Field
M45 100m – Ross O’Neill 13.00
M50 100m – Wayne Foulke  12.62
M55 100m – Bill Yelverton  12.25 –
SILVER Medal
M40 4x100 – Rob Schwartz, Ross O’Neill, Andrew Albright, Derek Guirand   50.20
M50 4x100 – Wayne Foulke, Bill Yelverton, Phil Luccarelli, Daryl Johnson   49.02  
(fastest GPTC mark in this
age group)
Olympic Development 4x100 – Jerome Holder, Chris Simpson, Darrell Lockhart, Nolan Green    44.32
M50 4x400 – John Curtis, Bill Yelverton, Bruce Rash, Daryl Johnson     3:51.33  -
SILVER Medal
Olympic Development 4x400 – Chris Simpson, Nolan Green, John Goldthorp, Jerome Holder  3:33.19

4/29/17: PENN RELAYS – Franklin Field
Olympic Development 400m Hurdles – Jerome Holder 1:00.44  
M40 4x400 – John Curtis (54.72), Delvin Dinkins (54.19), Nick Damalas (56.82), Chuck Kruelle (57.02)  3:42.73
BRONZE Medal

4/23/17: Revolutionary Run 5M – Valley Forge:
GPTC leap frogs into 1st in the Grand Prix standings !!
Cumulative scores:
GPTC  1247.462
Phila Runner  1246.295
Pike Creek  1235.794
Athena  1210.063
Phila Masters 1045.889
Pineland  1043.624
South Jersey  776.867
Downingtown  727.731
Ambler Area  689.926

Rev Run scores:
GPTC 416.849
Athena 407.074
Phila Runner 401.144
Pike Creek  394.693
Downingtown 355.803
Ambler Area 330.108
Pineland 311.237
Phila Masters 307.873

Gene Dykes 32:31  87.596%  
Sandy Folzer  46:17, 85.596%
Tim Harte  28:49  82.822%
Tom Jennings 36:55  81.129%
Mike Padilla 28:20, 79.706%
Kyra McGrath  41:12,  76.820%
Brian Driscoll  33:36, 76.637%
Fred Dedrick  38:20,  73.565%
Anthony Pugliese 35:32,  72.467%
Mike Kaucher  34:01, 65.409%
Diane McManus  56:10, 59.525%
Jenn Snyder 57:13,  43.519%

4-22-17: Widener Invitational – Chester: Nick Damalas – 400H, 1:04.60  (Masters 39” hurdle club record
subsequently broken
)

4/17/17: Boston Marathon: John Regan 2:54:11, Mike Dechnik  3:06:51, Gene Dykes  3:09:35  M65-69 Age
Group Champion
!, Johnny King-Marino  3:11:16

4/9/17: BCRR Break-Fast 5K – Doylestown: Johnny King-Marino 18:20, Terry Permar 20:31, Tom Webster 23:21

4/8/17: Tyler Arboretum 10K Trail Run – Media: GPTC places 3rd at Tyler 10K.
Rosemont 357.86, Pike Creek 349.74, GPTC 346.30, Pineland 284.95, Phila Masters 256.16
Cumulative Standings:  Rosemont 665.71, Pike Creek  654.13, GPTC 634.16, Pineland 562.20, Phila Masters
256.16
Time Harte 40:15, 74.00%, 2nd M40
Tyson Smith 43:03, 66.43%
Jeff Hayes  44:38, 72.14%
Maddy Davis-Hayes  46:14, 65.61%, 1st W30
Rachel Wise  50:00, 60.67%, 2nd W30
Barb Gorka 52:55, 68.00%, 2nd W50
Linda Boyer 58:22, 65.73%
Sheila Regan 53:58, 59.94%
Vince Aloyo 1:00:46, 59.49%
Mary Pat McFarland  1:00:01, 59.21%

4/8/17: West Chester: Delvin Dinkins 200 – 25.29,  400 – 55.56, Rob Schwartz  400 – 58.40, Chris Simpson  
800 – 2:13.58,  1500 – 4:41.30

4/8/17: College of New Jersey: Wally Hernandez  200 – 30.54

4/2/17: Cherry Blossom 10M, Washington, DC: Mike Dechnik 1:01:48, Bob Reynolds 1:04:59

4/1/17: Manna on Main 5M – Lansdale: Denny Mellish 37:48, Glenn Westerlund 22:35...  Danny Curran Inv,
Chester:
John Curtis  400 – 55.93,  200 – 24.94, Delvin Dinkins  400 – 55.96, 200 – 25.06, Chuck Kruelle  400
– 59.58, Wayne Foulke  100 – 12.76

3/26/17: Cesar Rodney Half Marathon – Wilmington: Johnny King-Marino  1:27:58, Gene Dykes  1:32:12,
Diane Doelp  1:51:53...  
Love Run Half Marathon – Philadelphia: John Regan  1:25:49, Paul Monitor  1:28:07,
Kevin Tofel  1:44:05
3/25/17: BOMF 5M – Philadelphia: Anthony Wojchiechowski  30:51...  Ursinus Track Meet, Collegeville: Chris
Simpson – 1500, 4:45,  Wally Hernandez – 200, 29.83, Rob Schwartz – 400, 59.01

3/21-23/25: World Masters T&F Championships – Daegu, Korea: Bill Yelvertown is M55 200m Champion,
medals in 400 and 4x200.
400 – 55.17  Siver
M45 4x200 – 1:41.80  Bronze
200 – 24.82, 24.86, 25.05  Gold  

3/18/17: USATF Masters 8K Road Championship – Virginia Beach: Tom Webster  39:08, Karen Webster  42:
38...  
Adrenalin 5K, Haddonfield: GPTC finishes 3rd at Haddonfield
Pike Creek 428.807,  Phila Runner 426.899, GPTC 422.609, Athena 405.465, South Jersey 396.363, Phila
Masters 374.031, Downingtown 371.928, Pineland 370.498
Cumulative: Phila Runner 845.151, Pike Creek 841.101, GPTC 830.613, Athena 802.990, South Jersey
776.867, Phila masters 738.017, Pineland 732.387, Downingtown 371.928, Ambler 359.818
Gene Dykes 19:41, 86.876
Sandy Folzer  27:24, 85.341
Mike Padilla  16:23, 84.842
Linda Boyer  21:47, 84.086
Tom Jennings 22:18,  81.465
Kyra McGrath  23:47,  79.888
Brian Driscoll  19:52,  79.111
Mike Dechnik  18:24, 78.986
Anthony Pugliese  20:13, 77.082
Anthony Wojciechowski  18:18, 74.954
Fred Dedrick  22:51,  74.836
John Goldthorp  18:04, 74.815
Andy Van Kleunen  21:10, 70.787
Sheila Regan  22:25,  70.706
Steve Sawyer  23:33, 70.701
Russ Carstens  21:58,  68.741
Kevin Tofel  22:16,  64.746
Neill Clark  23:26,  60.669
Diane McManus   33:06,  60.423

3/18/17: Plumsteadville Blaze of Glory 5K: Kevin Cooke 19:49, Terry Permar 21:37
3/17/17: Front Runners Track Meet, Armory, NYC: Devin Dinkins – 400, 55.36 – 200, 25.43, Chuck Kruelle –
400, 58.41 – 200, 26.92, Rob Schwartz – 400, 58.99, Bruce Rash – 400, 1:00.71 – 200, 27.40, John Curtis –
200, 25.09

3/11/17: St Paddy’s 5K – Conshohocken: Mike Padilla 17:15

3/2/17: NYRRC Races – Armory, NYC: John Goldthorp – Mile 4:51.37

2/26/17: Ugly Mudder Trail Run – Reading: GPTC places 3rd in 2017 Off Road Kick Off race
Rosemont 307.85,  Pike Creek  304.39, GPTC 287.86, Pineland 277.25
Brian Turdo 58:44
Gene Dykes 1:04:26,  65.08,  1st M68
Nick Simonetti  1:02:33,  61.50,  3rd M50
Joan Hunter  1:10.:57,  56.99, 1st W50
Rachel Wise  1:04:54,  55.14,  1st W30
Paul Hines  1:20:30,  49.15
Kevin Tofel  1:24:32,  40.99
2/25/17: Run for the Cookies 10K: Berwick: Leo Kolshorn  40:35

2/19/17: Chester County Winter Series 5K: Downingtown: Tim Harte  16:36

2-17/19-17: Masters USATF T&F Championship, Albuquerque, NM: John Curtis hits for the cycle in capturing
Gold, Silver and Bronze in 3 events.  Yelverton wins Gold (400M) & Silver (200M).   Schwartz captures Bronze in
400.
John Curtis – M50 400, 54.37 Silver – M50 4x200 relay, 1:46.60  Gold -  M50 200, 24.17 prelim, 24.14 final,
Bronze Rob Schwartz – M45 400, 59.36  Bronze – M45 200, 26.76
Bill Yelverton - M55 400m 55.92 Gold.   200M 25.07 prelim, 25.22 final Silver

2-18-17: Frostbite 5M – Ambler: GPTC kicks off 2017 Grand Prix with 3rd place finish at Frostbite.
Phila Runner 418.253
Pike Creek  412.294
Greater Phila  408.004
Athena  397.524
South Jersey 380.504
Phila Masters  363.986
Pineland  361.889
Ambler Area 356.640
Dennis O’Connor 27:21, Mike Dechnik  30:50, Paul Montini  32:34, Bob Reynolds 32:37, Sue Delfidio  32:38,
Mike Kaucher  32:42, Brian Driscoll 33:09, Neill Clark  33:25, Gene Dykes  34:59, Linda Boyer  36:22, Kevin
Tofel  37:17, Andy Van Kleunen 37:44, Tom Jennings  37:58, Fred Dedrick  38:39, Kyra McGrath  40:19, Vince
Aloyo  40:36, Steve Sawyer  41:38,  65.853%, Glenn Westerlund  42:31,  62.172%, Sandy Folzer 46:28,   
85.258%, Diane McManus  55:00
2-17-17: Artie O’Connell Invitational – Armory, NYC: Chris Simpson – 500meters – 1:11.07  (Club record)

2-12-17: USATF NYT&F Champs – Ocean Breeze, Staten Island: Kevin Tofel – 400, 1:04.84, Greg Green – 800,
2:29.89, Fred Dedrick – Mile, 6:51.86 – 3000, 13:50.35, Anthony Pugliese – 3000, 11:50.86...  
Shiver by the
River 5K, Muhlenberg Twp:
Mike Dechnik 19:27
2-11-17: Millrose Games , Armory , NYC: GPTC claims 3rd Millrose title in club history as M50 foursome wins
4x400 relay
M50 4x400 – 3:55.17 – John Curtis (55.07) – Bruce Rash (59.34) – Ray Parker (58.87) – Daryl Johnson (1:
01.90)
M50 4x400 (4th) – 3:50.27 – Nick Damalas (57.36) – Delvin Dinkins (55.00) – Chuck Kruelle (57.49) – Andrew
Albright (1:00.44)
Open Club 4x200 – 1:35.28  - Darrell Lockhart – John Wilsman – Jerome Holder (23.57) – Nolan Green
(23.01)...  
Cupids Chase 5K – Phila Zoo: Colleen Tozer  21:10...  

2-5-17: Super Bowl 5K – West Chester: Tim Harte 17:16

2-4-17: Frank Colden Meet – Ursinus: Ross O’Neill 60, 8.17, Delvin Dinkins – 200, 26.00  - 800, 2:11.59...  
Rocky Raccoon USATF 100M Trail Championships, Huntsville TX: Gene Dykes   26:21:06

2-3-17 Penn State Mile Series: Leo Kolshorn  5:20.31,    3000 – 11:07.35

1-29-17: Development Meet – Widener: Ross O’Neill – 60, 8.11 - LJ  14’3”, Nolan Green – 200, 24.88, Darrell
Lockhart – 200, 25.41, Anthony Pugliese – 3000, 11:43.32, Andy Shearer – 800, 2:31.78 – Mile, 5:33.76, Denny
Mellish – 800, 3:00.86 – Mile, 6:25.84, Fred Dedrick – 800, 3:19.55 – Mile, 7:01.48 – 3000, 13:43.14, Chris
Carroll – Mile, 5:58.62...  
NJ USATF Champs – Toms River, NJ: Kevin Tofel  200, 30.35 – 400, 1:06.62 – 800, 2:
42.33, Chuck Kruelle  400, 59.56, Wally Hernandez  400, 1:08.34, Bill Fisher   800, 2:21.86
1-28-17: Penn State Mile: Greg Green  5:28.00
1-27-17: Widener Meet: Chris Simpson  800 – 2:14.18
1-26-17: Thursday Night Races – Armory, NYC: Bill Fisher  800M 2:22.47

1-21-17: Hartshorne Mile – Ithaca, NY: Chuck Shields  5:23.77, Leo Kolshorn  5:24.58...  Collegeville Classic –
Ursinus College:
Wayne Foulke – 60, 7.96, Ross O’Neill – 60, 8.06, Delvin Dinkins – 200, 25.45 – 400, 56.49,
Chuck Kruelle – 200, 27.37 – 400, 1:04.44, Ray Parker – 400, 59.90, Scott Landis – 400, 1:00.19, Dave Richard
– 400, 1:00.65, Andrew Albright – 400, 1:01.84, Phil Luccarrelli – 400, 1:02.57, Chris Simpson – 800, 2:15.60,
Neill Clark – 800, 2:24.48

1-22-17: Chilly Cheeks 11K trail – Reading: Nick Simonetti 1:03:48   3rd M50, Rachel Wise  1:05:45   4th
W30...  
Chester County Winter Series #3 – Downingtown, Mike Dechnik  5K 17:58
1-21-17: Vanderbilt Invitational: Bill Yelverton – 200, 25.65

1-19-17: Miles Mania – Ocean Breeze, Staten Island: Bill Fisher – 800, 2:21.92, Greg Green – Mile  5:31.53

1-15-17: Long Island USATF Champs: Chuck Shields – 1500, 5:10.13...  Naples Half Marathon – Naples, FL:
Paul Montini – 1:30:09
1-14-17: Penn State Mile: Greg Green – 5:39.62

1-12-17: Thursday Night Races – Armory, NYC: Delvin Dinkins – 600, 1:31.49, John Goldthorp – 600, 1:31.52,
Rob Schwartz – 600, 1:37.24

1-8-17: Phila Masters Development meet #1 – Widener: Denny Mellish – 800, 3:03.58 – Mile,  6:36.13, Mike
Padilla – Mile, 4:51.09, Chris Carroll – Mile, 6:03.75,  Jerome Holder – 400, 54.62...  
Shiver by the River 5K –
Reading
: Mike Dechnik 19:02

1-7-17: Rutgers Invitational: Ross O’Neill – 60, 8.11, Chuck Kruelle – 400, 59.81 – 200, 27.39, Wally
Hernandez – 400, 1:05.64

1-5-17: Miles Mania – Ocean Breeze, Staten Island: Chuck Shields – Mile 5:33.74

1-1-17: Run for Jack 5K – Bryn Mawr: Neill Clark 18:25