GREATER PHILADELPHIA TRACK CLUB
THE LATEST CLUB NEWS FROM THE TRACK, FIELD, ROADS AND TRAILS

Belated Congratulations to Chuck Kruelle who broke the Masters’ Club record in the High Jump at Masters Nationals in March, 2019 at
Winston Salem.
3/1/2019 – 4’9” – JDL, Winston-Salem,  NC

2/13/2020: Miles Mania #4 – Ocean Breeze, Staten Island, NY: Chuck Shields – 800, 2:28.59 – 2 Mile, 12:09.36

2/9/2020: New York – New Jersey USATF Championships – Staten Island (partial results):
Chuck Kruelle - 60HH, 11.45 – LJ, 13’4.75” – SP, 26’7.75”
Jacques Lucien – 60, 8.02 – 200, 26.40
Ross O’Neill – 60, 8.17 – 200, 26.24
Dan Mazo – Mile, 5:20.53 – 3000, 10:49.53
Chris Foutz – 400, 56.27 – 200, 25.54

2/9/2020: Feel the Love 5K, Havertown: Mike Padilla 16:20

2/8/2020: MILLROSE GAMES, Armory, NYC
 It took a World Record to keep GPTC from sweeping all Masters Men divisions at the 113th Millrose Games at The Armory. The M60 4x400
team of Tim Conheady, Chuck Shields, Bob Reynolds and Mark Carver ran 4:28.32 to win in the club's debut in that age group. The next
heat combined M40 and a loaded M50 field. The M40 team of John D'Anjou, John Goldthorp, John Becker and Delvin Dinkins captured
Gold in a time of 3:46.09. The M50s placed 2nd in 3:52.82 with John Curtis, Jacques Lucien, Ray Parker and Rob Ciervo.

M60
GPTC 4:28.32
Shore AC 4:34.77
Mass Velocity 4:37.19
Greater Lowell 4:43.82

M50
Southwest Sprinters 3:37.21 (WR)
GPTC 3:52.82
Central Park 4:03.03
TNT 4:03.46
Shore AC 4:15.88
Garmin Runners 4:29.73
Northport 4:36.26

M40
GPTC 3:46.09
Garmin Runners 3:47.22
Mass Velocity 3:51.26
TNT DNF

2/8/2020: Chester County Winter Series #3 5K – Downingtown: Paul Springer – 16:41 (Winner)

2/3/2020: Development meet – Albright College, Reading: Anthony Pugliese – 55H, 11.75 – HJ, 4’3.25” – LJ, 12’5.75”

1/30/2020 – Miles Mania #3 – Ocean Breeze, Staten Island: Chuck Shields – 800, 2:23.05 – 3000, 11:58.11

1/27/2020 – Rex Harvey Invite – Kenosha, WI: Tim Conheady – 400, 1:08.80 – 1000, 3:25.68

1/23/2020 – Thursday Nite Races – Armory, NYC: Reza Manava – 5000, 17:55.38, John Goldthorp – 800, 2:06.80, Rob Ciervo – 800, 2:
15.36, Paul Montini – 5000, 18:43.15

1/25/2020: Hartshorne Masters Mile – Cornell, Ithica, NY: Ken Barbee – 4:51.19  1st M50, Age Graded Men’s Winner, Michele Pollio – 7:
39.69, Scott Armstrong – 5:23.48, Seth Bergman – 6:42.13...  
Collegeville Classic – Ursinus: Nick Damalas – 400, 1:00.80, Bruce Rash –
400, 1:02.18, Ross O’Neill – 60, 8.17, Wayne Foulke – 60, 7.76, Bob Reynolds – Mile, 5:37.73

1/22/2020: – Monmouth Showcase #1 – Monmouth University, West Long Branch, NJ: John D’Anjou – 400, 55.91, Jacques Lucien – 400,
59.14 – 55, 7.47, Ross O’Neill – 55, 7.48, Chuck Shields – 400, 1:07.44, Phil Luccarelli – 800, 2:42.36

1/19/2020: USATF East Regional – Landover, MD: Chris Foutz – 400, 57.62 – 200, 25.91, Phil Luccarelli – 400, 1:04.54, Bonnie Bryson –
60, 9.04 (
CLUB record) – 200, 30.32, John D’Anjou – 800, 2:08.39, Anthony Pugliese – 60HH, 13.00 – HJ, 3’11.25” – SP, 34’6.25” – LJ, 11’
4”

1/17/2020: Naples Half Marathon: Gene Dykes 1:25:10

1/16/2020: Miles Mania #2 – Staten Island: Chuck Shields – 800, 2:33 – 2 Mile, 12:08, Reza Manava – 800, 2:29.50 – 2 Mile, 11:23.72

1/12/2020: Chester County Winter Series 5K #1 – Downingtown: Tim Harte 17:43...  PMT&FA Development Meet – Widener:
Anthony Pugliese – 55HH, 12.62 – LJ, 12’5.25” – SP (5K), 34’0.25”...  USATF Southeast Regional, Winston-Salem, NC:
John Curtis – 400, 58.28...  PMT&FA Development meet - Widener Univ, Chester, PA: Nick Vetere - Mile, 6:02.24

1/9/2020: NYRR Thursday Races, Armory, NYC: John Goldthorp – 600, 1:30.90, Chuck Shields – 600, 1:49.31 – 3000, 11:16.50, Reza
Manavi – 3000, 10:25.92

1/5/2020: PMT&FA Development Meet – Ursinus: Anthony Pugliese – 55HH, 12.57 – HJ, 4’1.25” – LJ, 12’0.5” – SP (5K), 36’0” (Club
record)
800, 2:56.39,, Bob Reynolds – 400, 1:11.75, 800, 2:38, Chris Foutz – 55, 7.62 – 200, 25.96, Ross O’Neill – 55, 7.67, John Goldthorp
– 400, 57.61, Chuck Kruelle – 800, 2:46.47 – 55HH, 11.00 – HJ, 4’5”- SP, 26’9.25” – LJ, 12’2.5”,  Denny Mellish – 800, 3:06.77 – Mile, 6:
49.80, Mike Padilla – 1M, 4:57.75, Scott Armstrong – 1M, 5:38.95 – 3000, 11:10.57, Seth Bergman – 1M, 6:46.75 – 3000, 13:30.71

1/2/2020: Ocean Breeze Miles Mania Series – Staten Island, NY: Chuck Kruelle – 800, 2:22.96 – mile, 6:16.49, Reza Menava – mile, 5:
16.27 – 3000, 11:44.19

1/1/2020: Hangover Classic 5K – Pottstown: Scott Armstrong 19:28

12/31/2019: NYRR 4M Midnight Run – Central Park, NYC: Alison Schwalm 26:10, Gene Dykes 27:26

12/30/2019: Sprint Night – Armory, NYC: Wayne Foulke – 60, 8.03, Jacques Lucien – 60, 8.13 – 200, 26.06, Ross O’Neill – 60, 8.28 – 200,
26.43, John Curtis – 200, 25.64 – 400, 58.02, Phil Luccarelli – 200, 28.05 – 400, 1:05.14, Delvin Dinkins – 400, 56.97, Rob Ciervo – 400,
58.84, Bruce Rash – 400, 62.43, Chuck Shields – 400, 1:09.35

12/21/2019: White Claw-Mas 8K, Newark, DE: Bruce Weber 31:05, Chuck Kruelle 31:24

12/14/2019 – USATF Club Cross Country Nationals – Lehigh University, Bethlehem, PA
A club record 68 women and men and 10 scoring teams competed at Lehigh.  Two teams reached the podium and Gene Dykes claimed
2nd in M70.
RACE #1 – M60+ 8K
M70 Team scores – 9 teams
1) Ann Arbor TC 22
2) San Diego Striders 25
3) Greater Philadelphia TC 29
4) Eastside Striders 34
5) Genesee Valley Harriers 35
6) Atlanta TC 45
7) Genesee Valley B 68
8) Pike Creek RC 77
9) Shore AC 84
Gene Dykes - 2 – 34:48   2nd M70
Seth Bergman – 8 – 36:56
Tom Jennings – 19 – 40:03
Jim Assal – (30) – 44.18
M60 Team Scores – 41 teams
1) Greater Lowell RR  23
2) Run N Fun  33
3) Greater Philadelphia TC 43
4) Athletics Boulder 63
5) Club Northwest 64
6) Atlanta TC 68
7) Hartford TC 89
8) Pike Creek Valley RC 91
9) Boulder RR 97
10) Garmin Runners 99   
23) Greater Phila. B 252
28) Greater Phila C 316
A team
Chuck Shields – 5 – 30:17
Tim Conheady – 8 – 30:35
Bob Reynolds – 30 – 32:21
Keith Davies – (43) – 33:20
Terry Permar – (56) – 34:29
B team
Brian Driscoll – 73 – 35:21
Nick Simonetti – 88 – 36:38
Fernando  Moura – 91 – 36:41
Anthony Pugliese – (103) – 37:48
Duncan Smith – (126) – 39:49
C team
Nick Vetere – 52 – 34:05
Bob Lund – 131 – 40:48
Denny Mellish – 133 - 40:53
Frank Angiolillo – (155) – 44:24
Tom Wise – (156) – 44:27

RACE # 3 – M40-59 10K
M50 team scores – 24 teams
1) Greater Springfield Harriers 51
2) Club Northwest 67
3) TC Running Company 104
4) Greater Philadelphia TC 142
5) Garden State TC 144
6) Genesee Valley Harriers 174
7) Chattanooga TC 191
8) Central Park TC  199
9) Pittsburgh Pharaoh Hounds 257
10) Downingtown RC  298
15) Greater Philadelphia B  431
A team
Tim Harte – 7 – 36:33
Ken Barbee – 12 – 37:07
Paul Vandegrift – 32 – 38:41
Kevin Cooke – 45- 39:31
Dan Mazo – 46 – 39:37
Scott Armstrong – (62) – 40:25
Mike Dechnik – (76) – 41:42
Paul Montini – (99) – 43:26
Andy Shearer – (105) – 44:19
B team
Bruce Weber – 66 – 40:43
Scott Brockett – 80 – 42:13
Lee Woolley – 88 – 42:37
Stan Hatch – 95 – 43:02
Mike Gross – 102 – 43:44
Larry Rechtin – (107) – 44:29
Jim Narron – (128) – 47:29
Jim Rinker – (141) – 50:42
Marty Palmer – (146) – 51:59
M40 team scores – 32 teams
1) West Valley TC  31
2) Cal Coast TC  97
3) Bowerman TC  139
4) Run MN  164
5) Boston AA  192
6) Central Mass Striders  253
7) Greater Philadelphia TC 297
8) Team Red Lizard 298
9) Garden State TC  304
10) Philadelphia Runner TC 397
Brock Butler – 16 – 34:49
Mike Padilla – 39 – 35:59
Dave Scholl – 55 – 36:42
John Becker – 91 – 38:24
Josh Irvan – 96 – 38:39
John Goldthorp – (110) – 39:08
Josh Finger – (112) – 39:10
Dante Zappala – (115) – 39:16
Paul Patterson – (157) – 41:47
Reza Manavi – 39:16
Seamus Cummins – 43:22
Andrew Albright – 46:08

RACE #2 – Women Masters 6K
W50 team scores – 25 teams
21) Greater Philadelphia TC  205
Mary Pat McFarland – 60 – 30:41
Becky Montini – 67 – 31:04
Alicia Luba – 78 – 33:08
Michele Pollio – 82 – 33:37
Christine Kelley – 86 – 34:53
W40 team scores – 25 teams
1) Janes Elite Racing 21
2) Team Red Lizard 29
3) Nittany Valley RC  51
4) Impala Racing 53
5) Bull City TC  59
6) Pike Creek Valley RC 69
7) Club Northwest 71
8) Garden State TC 80
9) Bella n Motion 99
10) Greater Phila TC 107
Justyna Wilson – 17 – 24:24 (Club Record)
Sue Delfidio – 22 – 24:47
Jenn Lippincott – 68 – 27:49
Sheila Regan – (84) – 30:06
Alison Schwalm – 24:57

RACE # 4 – Open Women 6K
Rachel Wise – 27:46
Colleen Tozer – 30:26

RACE #5 – Open Men 10K
Brian Dreibelbis – 37:09
Scott Burns – 37:27
Paul Springer – 42:34
Mitch Schlegel – 43:14
Tim Pappas – 45:11

12/8/2019: Brian’s Run 5M – West Chester: Paul Springer 27:09, Josh Irvan 29:39...  Schuylkill River Loop Race 8.4M – Philadelphia:
Justyna Wilson (winner) 54:03, Sean Harbison 59:54, Dermot Anderson 1:04:56
12/7/2019: Red Run Challenge 5K – Coatesville: Chuck Kruelle (Winner) 20:12, Deiondre Brown 21:38, Don Morrison 22:17

11/30/2019: Delaware Cross Country Championship 5K – Brandywine SP, Wilmington, DE
GPTC wins Off Road finale, falls short of Off Road Title by 8 points
Race scores: GPTC 390.03, Pike Creek 384.21, Phila Masters 333.91, Rosemont 327.35, Pineland 326.12
Overall Scores: Rosemont 2604.57, GPTC 2596.54, Pineland 2328.41
2019 Series Age Group Champions were Rachel Wise (open), Stan Hatch (M50) and Nick Simonetti (M60+)
Brock Butler 17:22, 80.04% (Masters race), 17:24 (Open race)
Tim Harte 18:36, 79.93%
Chuck Shields 20:01, 79.77%
Dan Mazo 20:05, 76.93%
Scott Armstrong 20:18, 76.77%
Bruce Weber 20:33, 76.48%
Keith Davies 20:56, 76.27%
Paul Vandegrift 19:21, 76.23%
Andrew Shearer 20:43, 74.58%
Stan Hatch 21:18, 73.79%
Bob Reynolds 22:02, 73.68%
Linda Boyer 25:35, 73.36%
Larry Rechtin 21:33, 72.93%
John Goldthorp 18:56, 72.89%
Chuck Kruelle 20:29, 72.58%
Tom Jennings 26:15, 71.43%
Brian Driscoll 23:30, 68.51%
Sheila Regan 24:54, 65.66%
Jen Lippincott 24:22, 63.00%
Rachel Wise 24:09, 61.28%
Colleen Tozer 26:26, 55.86%

11/30/2019: Doylestown Jingle Bell Turkey Trot 10K: Andrew Smith 38:26...  Dirty Turkey Trail Run 10K – Doylestown:
Sue Delfidio (Winner) 44:51

11/28/2019: Gobble Wobble 5K – Abington: Reza Manavi 18:56, Seamus Cummins 20:00, Paul Montini 20:21, Becky Montini 26:12...  Toss
Your Turkey 5K – Pottstown:
Josh Finger 18:29, Fernando Moura 21:59, Scott Armstrong 22:01...  Chesco Turkey Trot 5K –
Downingtown:
Paul Springer 16:00

11/23-24/2019: Philadelphia Marathon / Half / Rothman 8K – Philadelphia, PA
Final scores for the Overall Grand Prix Series: Phila Runner 3414.929, GPTC 3384.733, Pike Creek 3278.637, Athena 3218.481,
Downingtown 3065.554, Phila Masters 2998.243, Pineland 2873.834, South Jersey 2837.260, Ambler Area 2105.935, Bryn Mawr 1500.663
Best Weekend scores for each club: Phila Runner 442.515, Athena 440.147, GPTC 429.531, Pike Creek 420.089, Downingtown 395.286,
South Jersey 392.321, Phila Masters 390.355, Pineland 364.432
Marathon
Gene Dykes 3:27:06, 81.056%
Mike Kaucher 3:21:06, 64.313%
Stan Hatch 3:49:57, 64.115%
Dave Webb 3:39:54, 59.800%
Colleen Tozer 4:25:45, 50.969%
Marty Palmer 4:50:05, 49.446%
Half Marathon
Gene Dykes 1:39:34, 80.064%
Colleen Tozer 1:48:46, 60.006%
Linda Boyer 1:42:55, 82.947%
Dave Scholl 1:14:52, 82.725%
Mike Dechnik 1:29:27, 73.467%
Paul Patterson 1:27:29, 71.976%
Amy Snyder 2:01:02, 70.532%
Sheila Regan 1:47:21, 68.250%
Steve Sawyer 1:57:58, 65.456%
Jim Narron 1:54:01, 59.202%
Rothman 8K
Brock Butler 25:01, 89.807%  (Club Record)  - GUN time 25:03)
Gene Dykes 33:33, 86.388%
Tim Harte 28:02, 86.088%
Mike Padilla 27:17, 84.301%
Scott Burns 26:40, 82.375%
Dan Mazo 30:34, 82.334%
Kevin Cooke 29:33, 80.993%
Kyra McGrath 40:45, 80.327%
Paul Springer 26:36, 79.825%
Don Morrison 35:45, 79.254%
John Goldthorp 28:19, 78.752%
Tom Jennings 39:28, 77.872%
Brian Driscoll 34:06, 77.126%
Seth Bergman 37:34, 76.264%
Andrew Smith 30:39, 76.237%
Denny Mellish 37:26, 75.690%
Rachel Wise 35:47, 67.303%
Anthony Wojciechowski 33:51, 66.864%
Colleen Tozer 44:19, 54.231%
Diane McManus 1:16:22, 45.417%

In a tight Individual Grand Prix race, GPTC placed women in the Overall #2, 3 and 4 spots.  2) Sandy Folzer 496.455  3) Linda Boyer
492.246  4) Kyra McGrath 471.666.  On the men’s side, 4 GPTCers placed in the Top Ten with GENE DYKES winning the Overall Crown.  1)
Gene Dykes 530.298  4) Dan Mazo 494.696  8) Scott Armstrong 481.831  9) Tom Jennings 480.289

Colleen Tozer (W30), Linda Boyer (W60), Sandy Folzer (W75) all won their age groups while Jen Lippincott placed 3rd in W40 and Kyra
McGrath 2nd in W60.  For the men, Brock Butler (M40), Tim Harte (M50), Gene Dykes (M70) and Tom Jennings (M75) all won their age
groups while Mike Padilla placed 3rd in M40, Ken Barbee and Mike Dechnik tied for 2nd in M50.  Scott Armstrong was 2nd and Dan Mazo
tied for 3rd in M55, Terry Permar 3rd in M60, Don Morrison 2nd in M65.

11/24/2019: NY USATF Rust Buster Meet – Armory, NYC: Bill Fisher – 200, 30.38
11/23/2019: Ghosts of Granogue 5K XC – Wilmington, DE: Keith Davies 23:04

11/17/2019: 2C2W T&F Fiesta – Ocean Breeze, Staten Island: Ross O’Neill – 55, 7.78

Note:
The annual meeting of the Greater Philadelphia Track Club will be held on Monday, January 13th at 7:00pm at the Giant Food
Store, Willow Grove, PA.  From our President,
Craig Strimel: We have an open seat on the board, and encourage anyone to run for any of
the positions, but please let me know by the holidays if you are interested. As I mentioned at the Ball, we will be looking for more members
to step up this year (one small contribution of your time can make a huge difference), so please consider starting your club year out by
coming to the meeting on January 13
.

11/20/2019: The 4x400M indoor relay performance of 4:24.39 at the USATF indoor championships in Winston-Salem, NC on 3/3/2019 by
Duncan Smith, Charles Shields III, Timothy Conheady & Bruce Rash has been certified by the World Masters Association as a M55-59
World Record!

11/15/2019: Annual Harrier's Ball, Germantown Academy, Ft. Washington:
Congratulations to Linda Boyer and Brock Butler for their
superior performances in 2019 and being recognized as our club's
Athletes of the Year.

11/10/2019: Beau Biden Foundation 5K – Wilmington: Bruce Weber 19:02.7, Chuck Kruelle 19:02.9...  Run for the Buds – Newark, DE:
Don Morrison 22:11
11/9/2019: Royal Run 5K – Wyncote: Chuck Shields 19:44...  Penn Park Homecoming 5K – Philadelphia: Andrew Smith 19:39...  OJR
Run101 Superhero Showdown 5K – Pottstown:
Scott Armstrong 20:28

11/3/2019: New York City Marathon: Gene Dykes 3:11:18

10/26/2019: Phoenixville 10K: Scott Armstrong 40:35... Phoenixville 5K: Mike Padilla 16:47 (Winner), Chuck Kruelle 19:40, Maria Winters
20:00...  
SJAC Pennypacker Park XC 5K – Cherry Hill, NJ: Anthony Pugliese 23:22...  Pennypack Trail Fest 20K, Philadelphia: Seamus
Cummins 1:38:46...  
Cats 'n Bats 5K – Aberdeen, MD: John Curtis 23:41

10/19/2019: Trails 4 Tails 15K – Hopewell Twp, NJ: Scott Brocket 1:27:28
10/18/2019: Mt Desert Island Marathon: Gene Dykes 3:58

11/3/2019 – Cooper Norcross Run The Bridge 10K – Camden, NJ:
GPTC places 2nd at Bridge 10K.  Holds on to 2019 Mid-Atlantic USATF Grand Prix Series lead.
Overall: GPTC  3364.065, Pike Creek 3201.786, Phila Masters 2944.109, Phila Runner 2926.687, Pineland 2848.501
Race scores: Phila Runner 428.421, GPTC 412.647, Pike Creek 406.275, South Jersey 378.738, Phila Masters 372.326, Pineland 368.555
Brock Butler 32:19, 87.107% (New club record, 32:21 Gun time)
Tim Harte 36:01, 84.128%
Dave Scholl 35:07, 81.443%
Dan Mazo 39:21, 80.390%
Tom Jennings 48:38, 79.712%
Kyra McGrath 52:24, 79.580
Steve Sawyer 50:43, 69.800%
Sheila Regan 48:51, 69.328%
Diane McManus 42:57, 42.334%

11/3/2019 – CCCNYC East Region 5K XC, Tyler SP, Newtown: Chuck Shields 19:59, Keith Davies 21:03
11/2/2019 – Philly Ship Run 5K: Anthony Wojciechowski 19:01, Paul Patterson 19:07...  CKC Cider Run – West Chester: Mike Padilla 17:01
(Winner)

10/27/2019 – Oaks Pumpkin Run 5K: Scott Armstrong 19:58

10/20/2019: Evansburg Challenge 10 MIle Trail, Collegeville:
GPTC Off-Road Team places 2nd, Maintains 2nd in Series Tally
Race scores: Rosemont 357.31, GPTC 338.98, Pineland 314.63, Phila Masters 263.66
Overall: Rosemont 2277.22, GPTC 2206.51, Pineland 2002.29
Stan Hatch 1:12:49, 72.60%
Scott Armstrong 1:13:45, 70.40%
Nick Simonetti 1:17:57, 69.75%
Paul Montini 1:17:01, 64.49%
Rachel Wise 1:20:17, 61.74%
Sheila Regan 1:35:39, 57.99%
Tom Wise 1:42:26, 56.85%

10/19/2019: PCL Alumni 5K XC, Belmont Plateau: Chuck Shields 19:48, Keith Davies 21:00, Tim Jones 23:39, Steve Sawyer 25:46, Jim
Assal 28:18...  
Facts 5K – Philadelphia: John Goldthorp 17:58 (Winner)...  Baltimore Running Festival 5K: John Curtis 23:59...  Run with
Purpose 5K – Pt. Pleasant, NJ:
Phil Luccarrelli 24:46

10/13/2019: Delaware Distance Classic 15K, Wilmington:
GPTC ekes out tight 2nd place finish.  Maintains series lead.
Race scores: Athena 432.542, GPTC 415.659, Philadelphia Runner 415.582, Pike Creek 392.800, Phila Masters 370.475, Downingtown
362.727, Pineland Striders 358.848
Overall scores: GPTC 2951.418, Pike Creek 2795.510, Phila Masters 2571.784, Phila Runner 2498.267, Pineland 2479.945, Downingtown
2380.045)
Gene Dykes 1:01:51  90.434%
Terry Permar 1:03:44  82.505%
Linda Boyer 1:13:52  81.385%
Tom Jennings 1:13:59  80.018%
Colleen Tozer 1:15:56  60.536%
Kyra McGrath 1:18:14  81.317%
Amy Snyder 1:18:54  75.783%

10/13/2019: Chicago Marathon: Sue Delfidio 3:16:04, Jenn Lippincott 3:31:43, Diann Doelp 4:22:18, Sheila Regan 4:28:13
10/12/2019: Jack St Clair 8K XC – Belmont Plateau: Tim Harte 30:33, John Becker 30:48, Chuck Shields 33:06, Dan Mazo 33:21, Scott
Armstrong 34:52, Steve Sawyer 45:32

10/6/2019: Navy Mile, Washington DC: Chuck Kruelle 5:30, Scott Armstrong 5:30, Duncan Smith 6:18
10/5/2019: Paul Short 8K XC – Lehigh University: Brock Butler 26:09, Mike Padilla 27:02, Chuck Shields 30:46, Dan Mazo 31:49, Bob
Reynolds 33:26, Keith Davis 33:46
10/5/2019: Camp Innabah 5M Trail, Spring City, PA: Dante Zappala 31:58...  CoreFitness Breakout 5K – Philadelphia: John Goldthorp 17:
27
(Winner)...  Alex’s Lemonade 5K: John Becker 18:43 (Winner)

9/29/2019: Berlin Marathon: Brock Butler 2:25.49 (CLUB RECORD)...  Bronx 10 Miler, NY: Colleen Tozer 1:19:10...  9/11 Heroes Run,
Doylestown:
Kevin Cooke 18:55
9/28/2019: Big Apple Invitational 8K XC – PSU Brandywine: Chuck Shields 33:46

9/22/2019: New Jersey USATF 8K XC Championships – Logan Township, NJ: Chuck Shields 31:28, Keith Davies 34:34...  Running for
Answers 5K – Philadelphia:
Scott Armstrong 20:09, Don Morrison 21:51, Colleen Tozer 23:45...  Fox Valley Marathon – St Charles, IL: Tim
Conheady 3:32:30  2nd  M60

9/15/19: Rock n Roll Half Marathon – Philadelphia: Paul Montini 1:28:49, Sue Delfidio 1:31:47, Terry Permar 1:37:15, Jen Lippincott 1:38:
50, Juan Medina 1:39:54, Colleen Tozer 1:56:51, Sheila Regan 1:59:12
9/14/19: Paoli Fire Co 5K: Mike Padilla 14:57 (Winner)

9/8/2019: Main Line Run 5K – Radnor
Mid-Atlantic USATF Grand Prix series scores:
Race – GPTC 419.284, Athena 414.600, Phila Runner 405.666, Pike Creek 392.142, Phila Masters 365.856, TNT 362.639, Pineland
325.655
Overall – GPTC 2535.759, Pike Creek 2402.710, Phila Masters 2201.309, Pineland 2121.097, Phila Runner 2082.685, Downingtown
2017.318, Athena 1721.998, South Jersey 1689.138, Ambler 1377.692
Tim Harte 17:20 – 85.769%
Scott Armstrong 19:10 – 80.609%
Gene Dykes 19:54 – 88.861%
Terry Permar 20:36 – 80.825%
Duncan Smith 23:54 – 66.806%
Tom Jennings 23:56 – 78.343%
Kyra McGrath 25:34 – 76.206%
Sandy Folzer 29:30 – 83.220%

9/8/2019: Fifth Avenue Mile – NYC: John Goldthorp 4:50, Bob Reynolds 5:32, Chuck shields 5:34, Laura Steel 5:54...  Chasing The Unicorn
Marathon – Washington Crossing, PA:
John Becker 3:03:00
9/7/2019: Heroes Run – Philadelphia: Anthony Wojciechowski 18:38, Paul Patterson 18:41...  Mill Street Run 5K – Bristol: Paul Vandegrift
17:50, 1st M50, Keith Davies 19:07, 1st M60
9/6/2019: Teri’s Run 5K – Downingtown: Brock Butler 15:19, Mike Padilla 15:29

9/1/19: Feeley 5K – Newark, DE: Don Morrison 22:27, 2nd M60...  Run the Loop Half Marathon – Downingtown: Brock Butler 1:12:33
(Winner) CLUB RECORD

8/31/2019: Del Val 6K XC – Doylestown: Chuck Shields 23:41, Dermot Anderson 29:47

8/25/2019: Rest in Peace our teammate, club officer, event organizer, tireless worker and fan of Track & Field Kyle R. Mecklenborg,
68, of Lansdale, PA. Born August 8, 1951 in Philadelphia, he was the son of the late Robert and Helen (Gallagher) Mecklenborg. Kyle was
employed with Giant Food Stores for many years. Kyle was an avid and accomplished long distance runner and marathoner in his early
adulthood. Even after health issues limited his participation, he was a tireless organizer, promoter and visionary of all aspects of running,
throwing and jumping. He was a past vice-president of the Greater Philadelphia Track Club.  He was the founder and race director of
GPTC's signature event the Runners' Pentathlon for several years. He was an official at the Penn Relays, and for the past eight years  was
Co-Director of the Germantown Academy All-Comers Summer track meets. Kyle served on various committees of the USATF Mid-Atlantic
Association and in 2017 he was honored as Volunteer of the Year. On the day of his death, he was doing what he loved, laying out a course
for a future cross country race.  

NEWS: After 11 years as President of the club, Bill Kampf has stepped down from his duties.  Prior to being President of GPTC, Bill was a
key member of the club in the days we were known as Philadelphia Athletic Charities TC.  
We thank Bill for his many years of service.  He
will continue to participate in future club functions. Vice President Craig Strimel has agreed to fill in as President for the remainder of the
term (January 2020).

SUMMER CLUB MEETING - SUNDAY, AUG 25, 5PM at FORT WASHINGTON STATE PARK
We have not had a summer meeting in years and the purpose of this meeting will be very specific.  We will be discussing the feasibility of
hosting one or two athletic events in the summer of 2020.
The first would be a SPRINT meet in late June 2020 at Germantown Academy. It would be limited to sprint events and sprint relays.
The other event would be a Cross Country race in August 2020 at Fort Washington State Park.
For those interested, there will be an inspection of the proposed course at 4PM before the Meeting.
The discussion will start at 5pm after course inspection.  If the course passes muster, we will discuss whether we can field the volunteers
and organizers needed to make these events happen.

8/24/2019: Belmont Plateau Hall of Fame 5K X-C – Mid-Atlantic Masters XC Championship – Belmont Plateau
GPTC men defend masters title in close finish, place 2nd in overall team race.
Mid-Atlantic Masters USATF Scores
GPTC 14
Pike Creek 16
South Jersey 22
Pineland 43
Phila Masters 52
Overall Open team scores
Belmont Harriers 8
GPTC 22
Pike Creek 25
South Jersey 33
Bryn Mawr 54
Pineland 60
Phila Masters 73

Tim Harte 18:30, M50 1st, Dan Mazo 19:50, M50 3rd, Scott Armstrong 19:56, Chuck Shields 20:43, M60 2nd, Stan Hatch 21:22, Bob
Reynolds 21:34, M60 3rd, Tom DeSchriver 21:53, Andrew Albright 22:16, Dermot Anderson 24:07, Tom Jennings 25:07, M70 1st, Sheila
Regan 26:06, W40, 3rd, Diane McManus 50:50  

8/7/2019: Sly Fox Summer 5K Series – Pottstown: Scott Armstrong 21:16

8/8/2019 – West Chester Mile, Henderson HS (track): John Goldthorp 4:50.08, Ken Barbee 4:50.32, Tim Harte 4:51.02, John Becker 4:
58.15, Scott Armstrong 5:25.85, Bob Reynolds 5:38.16, Chuck Kruelle 6:15.89

7/30/2019 – Shore AC Series – Tinton Falls, NJ: Jacques Lucien 100, 12.66 – 400, 1:00.23, Wally Hernandez 400, 1:03.81, Carl Stocking  
400, 1:05.54

7/28/2019: – Keystone Games – Kings College, Wilkes Barre, PA: Bonnie Bryson 100, 13.91 – 200, 29.94

7/27/2019: – Run for the Hill of It 5M – Forbidden Drive, Phila: Rachel Wise 37:49…  Meelard Shuffle 5K XC – Elverson, PA: Mike Padilla –
15:46,
Winner

7/21/2019:  – Double Trouble 15K – Birdsboro, PA: John Regan 1:23:37

7/24/2019:  – West Chester Track Series: Bonnie Bryson – 40, 5.85 – 100, 13.84 – 200, 28.39, Tim Harte  Mile, 4:57.76

7/10/2019:  – Sly Fox 5K Series, Pottstown:  Scott Armstrong 19:38 WINNER

7/2/2019: – Phils Tavern Quarter Marathon, Ambler: Sue Delfidio 42:28, Terry Permar 45:15, Jen Lippincott 48:17

7/23/2019: – West Chester All Comers Meet – West Chester Henderson HS: Bonnie Bryson – 100, 13.84 (Club Record) – 200, 28.39
(Club Record) – 40, 5.85, Tim Harte – Mile, 4:57.76

7/23/2019 – Shore AC All Comers – Tinton Falls, NJ:  Jacques Lucien – 100, 12.76 – 300, 40.86

7/18-21/2019: – North, Central America and Caribbean Region of World Masters Athletics Championships – Toronto, ON Canada
John Curtis – M50 400, 56.36 prelim, 55.53 – 200, 24.76 prelim, 24.88 – 4x400 – 3:59.18 GOLD
Nick Damalas – M50 Triple Jump, 38’7.75”  SILVER
Dan Mazo – M55 10K Road, 38:17  GOLD – 5000, 18:02.30 GOLD
Chuck Shields – M60 800, 2:27.66  GOLD – 1500, 5:06.04 SILVER – 4x400, 4:44.19 GOLD

7/16/2019: – Shore AC All Comers – Tinton Falls, NJ  Jacques Lucien – 200, 25.75 – 600, 1:47.45, Ross O’Neill – SP 29’3.50” – DISC, 99’
0”

7/11-14/2019 – USATF Masters Outdoor National T&F Championships – Ames, Iowa
Michele Pollio – W55 5000RW, 39:05.75 GOLD (Club record)
Tim Conheady – M60 400, 1:05.82 – 800, 2:25.99 Bronze – 1500, 5:00.66 Silver
Dan Mazo – M55 10000, 38:15.30 GOLD
Brian Gallagher – M60 800, 2:57.06 – 1500, 6:10.36
Ken Barbee – M55 1500, 4:41:21
GOLD

7/13/2019 – Adam Sanford Invitational, Icahn Stadium, NYC: Ricky Goettel – 400, 50:49 – 200, 22.31 (BOTH Open Club records)

7/9/2019 – Germantown Academy All Comers Track Meet – Fort Washington:
Matt Zacharkow – 100, 12.72 – 200, 25.61 – SP 30’5.5”
Bonnie Bryson – 100, 14.48 – 200, 28.57
(Club Masters record)
Andrew Albright – 100, 14.02 – 1500, 5:21.62
Ross O’Neill – 100, 12.89
Lee Woolley – 1500, 5:09.69
Chuck Shields – 1500, 5:09.89 – 800, 2:28.49
Bob Reynolds – 1500, 5:17.72 – 800, 2:37.97
Jim Assal – 1500, 6:47.58 – 800, 3:20.67
Sandy Folzer – 1500, 7:55.16 – 800, 4:03.62
Ray Parker – 400, 59.80
Delvin Dinkins – 400, 57.89 – 200, 26.22
Wally Hernandez – 400, 1:04.22
John Goldthorp – 800, 2:08.29
Paul Montini – 5000, 18:55.24
Rebecca Montini – 5000, 22:49.69
Denny Mellish – 5000, 23:50.37
Anthony Pugliese – SP, 30’10.5” – Discus 125’2”
Jim Scesney – Discus 105’8”
Nick Damalas – Triple Jump 37’4”

7/7/2019 – Chobot Challenge 15K Trail – Birdsboro:
GPTC places 2nd at Chobot
Overall scores – Rosemont 1919.91, GPTC 1867.53, Pineland 1687.66
Race scores – Rosemont 314.10, GPTC 306.22, Pineland 289.85
Tom DeSchriver 1:19.52, 62.75%, 1st M60
Stan Hatch 1:17:51, 62.62%, 2nd M50
Nick Simonetti 1:21:56, 61.74%, 3rd M60
Tom Jennings 1:37:37, 60.65%, 1st M68
Linda Boyer 1:42:50, 58.46%, 2nd W60
Rachel Wise 1:22:13, 56.09%, 2nd W30
Jenn Lippincott 1:33:56, 51.28%, 1st W40
Sheila Regan 1:41:02, 51.07%

7/6/2019 – AAU meet, Joliet, IL: Tim Conheady – 400, 1:06.68...  NJ International Meet – Hightstown, NJ: Phil Luccarelli 400, 1:04.30 –
100, 15.32, Anthony Pugliese SP, 33’3”
(Club Masters 5K record)

7/4/2019 – Peachtree 10K – Atlanta, GA: Mike Dechnik 44:07...  Washington Crossing 10K: Paul Montini 40:21, Seamus Cummins 41:24,
Jenn Lippincott 46:38, Becky Montini 49:23, Sheila Regan 54:34, Colleen Tozer 55:54

7/2/2019 – Germantown Academy All Comers Track Meet – Fort Washington:
Kevin Cooke – Mile 5:15.20
Chuck Shields – Mile, 5:35.68 – 800, 2:34.16
John D’Anjou – 400, 53.45
John Curtis – 400, 56.13 – 200, 24.87
Matt Zacharkow – 400, 57.25
Ray Parker – 400, 59.73
Bruce Rash – 400, 1:02.54
Denny Mellish – 800, 2:59.79
Tom Jennings – 800, 3:04.15
Anthony Pugliese – Discus 119’8”
Jim Scesney – Discus 103’11”

7/2/2019 – Shore AC All Comers Series – Tinton Falls, NJ: Phil Luccarelli – 400, 1:03.45, Ross O’Neill – 100, 12.64

6/29/2019 – APC Summer Soaker 5K – Abington: Mike Padilla 17:05, Paul Montini 21:44, Becky Montini 24:12

6/26/2019: Tex Mex 5K – Lansdale: Bob Reynolds 20:23  1st M60, Nick Simonetti 21:40, 2nd M60, Vince Aloyo  26:45

6/25/2019: – GA All Comers #1 – Germantown Academy, Fort Washington
Bonnie Bryson – 100, 14.16 NEW CLUB MASTERS RECORD
Chuck Shields – 1500, 5:11.12 – 800, 2:30.56
Andrew Albright – 1500, 5:20.67 – 800, 2:27.49
Ricky Goettel – 400, 51.3 (hand time) – 200, 22.54
John D’Anjou – 400, 54.85 – 200, 25.33
John Goldthorp – 400, 55.48 – 300, 10:38.95
John Becker – 400, 56.43 – 3000, 9:51.74
Bruce Rash – 400, 1:01.77 – 200, 27.83
Kevin Cooke – 400, 1:02.63
Tatyana Livschultz – 400, 1:24.49 – 3000, 13:09.81
Phil Reilly – 800, 2:08.65
Kevin Cooke – 800, 2:23.74
Paul Montini – 3000, 10:58.61
Rebecca Montini – 3000, 13:26.01
Denny Mellish – 3000, 13:31.23
Tom Jennings – 3000, 13:34.54

6/22-23/2019: Tennessee Senior Games, Franklin, TN: Mark Carver – 400, 1:02.75 – 800, 2:22.56 – 1500, 5:11.16

6/23/2019: New Jersey USATF Champs – Hightstown, NJ: Erin MacMinn – HJ, 4’3.25”, Ross O’Neill – 100, 12.37, Delvin Dinkins – 100,
12.47, Jacques Lucien – 100, 12.38 – 200, 27.30 – 400, 1:00.51, Phil Luccarelli – 100, 12.99 – 200, 27.72 – 400, 1:02.71, Wally Hernandez
– 200, 28.46, Anthony Pugliese – SP, 30’3” – Disc 130’4”
(Club Masters 1K record), Jim Scesney – Disc 102’1”

6/15-20/2019 – National Senior Games – Albuquerque, NM: Wayne Foulke – M50 100 prelim 12.69, 100 final 12.40, 50 prelim 6.65, 50
Final 6.64
SILVER (50m CLUB RECORD), Jim Assal – M75 1500 6:48.55, 800 3:17.15 SILVER

6/15/2019 – USATF NY Championship – Icahn Stadium, NYC: Ross O’Neill – 100, 12.64 – 200, 25.51,  Carl Stocking – 200, 30.81 – 400, 1:
05.91

6/14/2019 – Saucony Mile – Pottstown
John Becker 4:37
Mike Padilla 4:37
John Goldthorp 4:54
Dan Mazo 5:13
Mike Dechnik 5:16
Chuck Shields 5:31
Jackie Dunn 5:38
Terry Permar 6:02
Tatyana Livshultz 6:23
Jack Comiskey 7:59

6/13/2019  – Midsummer Night Series 5K – Ardmore: Mike Padilla 16:15, Russ Carstens 23:18

6/9/2019: USATF Half Marathon Trail Nationals – Montage Mountain, Scranton: Sheila Regan 2:55:43, 2nd W45, Brock Butler 1:36:00,
Winner M40 & Masters Champion, Stan Hatch 2:02:36, 2nd M55, Nick Simonetti 2:13:58, 1st M60, Gene Dykes 2:22:07, 1st M70

6/8/2019: Good Samaritan 5K, Malvern: Mike Padilla 16:58

6/7-8/2019: Mid Atlantic USATF Track Meet, Widener University, Chester:
Dan Mazo – 5000, 18:00.36 – 1500, 4:56.27
Nick Damalas – TJ, 38’0.75”
Chuck Shields – 1500, 5:07.35 – 400, 1:05.71
Denny Mellish – 1500, 6:05.41 – 800, 3:00.91
Nolan Green – 400, 52.11 – LJ 20’6.25”
Wayne Foulke – 100, 12.56
Ross O’Neill – 100, 12.71 – 200, 25.95
Delvin Dinkins – 200, 25.58

6/7/2019: Dub C 5K – West Chester: Tim Harte 17:39

6/6/2019: Orange Run 5K – Malvern: Mike Padilla 16:26

6/4/2019: Jenkintown Sunset 5K: Seamus Cummins 19:27, Paul Montini 19:35, Rebecca Montini 23:47

6/2/2019: USATF East – Southeast Super Region Meet – Columbia, MD
Nolan Green – LJ, 20’6.25”, 1st M30 – 400, 53.33, 3rd M30 – 200, 23.71, 1st M30
Phil Luccarelli – 100, 13.28, 2nd M55 – 400, 1:04.29 – 200, 27.97
Ross O’Neill – 100, 14.00, 3rd M45
Chuck Shields – 1500, 5:09.22, 1st M60 – 800, 2:23.56, 1st M60
Mark Carver – 1500, 4:56.54, 3rd M55 – 800, 2:30.21, 3rd M55
Daryl Johnson – 400, 1:03.29, 2nd M55 – 200, 27.98
John Curtis – 400, 55.38, 1st M50 – 200, 24.68, 3rd M50
Duncan Smith – 800, 2:51.93 – 400, 1:08.26 – 200, 30.02
Will Martin – 400, 1:09.66

6/1/2019: Scott Coffee Moorestown Rotary 8K, Moorestown, NJ:
GPTC places 2nd to keep Overall lead in Grand Prix
Overall scores – GPTC 2116.475, Pike Creek 2010.569, Downingtown 1941.315, Phila Masters 1835.453, Pineland 1770.443
Moorestown scores – Athena 414.465, GPTC 409.076, SJAC 382.823, Downingtown 380.462, Pike Creek 377.649, Phila Masters 362.309,
Pineland 339.099
Dan Mazo 30:25, 2nd M55, 82.027%
Mike Dechnik 31:25, 1st M50, 76.180%
Scott Armstrong 31:42, 3rd M55, 79.390%
Sue Delfidio 32:32, 3rd W40, 76.643%
Jen Lippincott 35:16, 71.198%
Phil Reilly 34:44, 2nd M60, 76.575%
Linda Boyer 38:00, 1st W60, 81.938%
Amy Snyder 41:18, 3rd W60, 75.000%
Don Morrison 35:11, M65, 80.683%
Steve Sawyer 41:05, 3rd M65, 68.778%
Vince Aloyo 43:00, 1st M70, 68.507%
Tom Jennings 38:06, 1st M75, 80.948%
Sandy Folzer 49:55, 1st W70, 83.479%
Anthony Wociechowski 41:48, 53.748%

6/1/2019: Wissahickon 10K Trail Classic, Forbidden Drive, Phila:
GPTC places 2nd at Wissahickon
Overall scores – Rosemont 1605.81, GPTC 1561.31, Pineland 1397.81
Wissahickon scores – Rosemont 331.13, GPTC 310.40, Pineland 278.82
Tim Harte 44:23, 1st M50, 68.27%
Tyson Smith 45:57, 2nd M40, 63.26%
Stan Hatch 51:21, 3rd M50, 62.16%
Nick Simonetti 53:43, 1st M60, 61.62%
Rachel Wise 55:13, 3rd female, 55.09%
Tatyana Livshultz 1:07:27, 2nd W40, 52.81%
Sheila Regan 1:05:53, 50.82%
Diann Doelp 1:11:08, 50.59%
Tom Wise 1:12:33, 48.79%

6/1/2019: Chalfont Challenge 5K: Terry Permar 20:49

5/31/2019: John Hays PA Distance Festival, West Chester: Brock Butler – 800, 2:07.22 – 5000, 16:06.06, John Goldthorp – 800, 2:08.33,
Kevin Cooke – Mile, 5:20.87, Mike Padilla – 5000, 16:17.90

5/27/2019:  Memorial Main Street Mile – Yardley, PA: Chuck Shields 5:34, 1st M60

5/25/2019:  Garden State Twilight Meet – Highland Park, NJ: Phil Reilly – Mile, 4:53.56, Delvin Dinkins – 200, 25.89, Jacques Lucien –
200, 26.10

5/19/2019:  – Coventry Woods 10K, Pottstown: MAUSATF Off-Road Series
GPTC places 2nd at Coventry Woods
Overall Series scores: Rosemont 1274.68, GPTC 1250.91, Pineland 1118.99
Coventry scores: Rosemont 339.92, GPTC 325.79, Pineland 296.78, Phila Masters 271.96
Gene Dykes and Rachel Wise lead the Off Road series in their respective individual age groups.
Gene Dykes 50:25, 72.53%, 1st M70
Stan Hatch 48:08, 66.31%, 1st M50
Nick Simonetti 50:38, 65.37%, 1st M60
Linda Boyer 1:03:36, 61.98%, 2nd W30
Rachel Wise 51:02, 59.60%, 1st W60
Scott Armstrong 54:42, 57.83%
Diann Doelp 1:11:13, 50.53%
Sheila Regan 1:08:42, 48.74%
Nick Verna 1:06:33, 43.33%

5/18/2019:  UAGTCA track – Leeds Track, Phila: Rick Goettel – 200, 23.11…  Connecticut Senior Games, New Britain, CT: John Curtis –
200, 24.73 – 400, 56.13…  
16th Annual Bay Head 5K Memory Run, Bay Head NJ: Phil Luccarrelli 23:42

5/13/2019:  SWAT Last Chance Meet, Swarthmore College: Nolan Green – 400, 52.45 – 200, 23.46 – LJ, 19’4.25”

5/12/2019: Dawn to Dusk to Dawn Track Ultras (24 Hours), Sharon Hill, PA:  Gene Dykes, 111.794 miles.  Club Record.

5/8/2019:  Montco Senior Games – Gwynedd Mercy University, Lower Gwynedd: Marty Palmer – 100, 16.38 – Mile, 7:11.41 – 400, 1:22.95
– 800, 3:17.27, Tom Jennings – Mile, 7:11.69 – 800, 3:13.00, Jim Assal – Mile, 7:32.56 – 800, 3:17.50

5/4/2019: Nashville Masters Outdoor Track Classic:  Mark Carver – 1500, 5:10.53 – 400, 1:03.98

5/5/2019: Broad Street Run 10M, Phila
GPTC wins Broad Street to maintain overall Grand Prix lead
Cumulative scores: GPTC 1707.399, Pike Creek 1632.920, Downingtown 1560.853, Phila Runner 1522.073, Phila Masters 1473.144,
Pineland 1431.344, Ambler Area 1119.428, South Jersey 1069.496
Team Scores: GPTC 441.496, Phila Runner 434.165, Pike Creek 422.186, Athena 416.210, Downingtown 400.735, South Jersey 395.683,
Ambler Area 387.313, Phila Masters 379.110, Pineland 357.442
Butler breaks 2nd club road record, Dykes scores 93%
Gene Dykes 1:04:21, 93.447%
Ken Barbee 57:36, 89.323%
Brock Butler 52:13, 87.552   
(Overall and Masters Club record)
Tim Harte 57:56, 85.731%
Dan Mazo 1:01:24, 83.795%
Linda Boyer 1:17:58, 82.877%
Tom Jennings 1:19:03, 80.498%
Kevin Forde 1:04:30, 79.767%
Scott Armstrong 1:05:19, 79.485%
Mike Dechnik 1:02:33, 78.737%
Dennis O’Connor 56:18, 78.182%
John Becker 58:17, 77.867%
Paul Montini 1:03:54, 77.726%
Andrew Smith 1:02:11, 76.575%
Tyson Smith 1:02:19, 76.411%
Stan Hatch 1:09:01, 75.900%
Jackie Dunn 1:05:38, 75.724%
Jim Assal 1:26:34, 74.779%
Nick Simonetti 1:12:46, 74.714%
Seamus Cummings 1:05:32, 72.660%
Rod Sandmeyer 1:15:48, 72.427%
Anthony Wojciechowski 1:03:58, 72.043%
Rebecca Montini 1:17:54, 71.202%
Mike Kaucher 1:05:30, 70.356%
Steve Sawyer 1:23:53, 69.422%
Vince Aloyo 1:28:26, 68.847%
Rachel Wise 1:13:06, 67.807%
Russ Carstens 1:19:05, 65.058%
Will Martin 1:13:59, 64.879%
Sheila Regan 1:25:05, 64.427%
Bill Conn 1:13:00, 64.155%
Marty Palmer 1:20:17, 63.504%
Colleen Tozer 1:21:35, 60.552%
Nick Verna 1:28:35, 53.302%
Diane McManus 2:35:21, 46.014%
Craig Strimel 1:57:44, 41.464%

4/28/2019:  Valley Forge Revolutionary Run 5M
Team Scores: GPTC 408.863, Downingtown 378.201, Pike Creek 374.115, Pineland 340.857, Phila Masters 336.221
Tim Harte 28:57, 83.823%, 1st M50
Sandra Folzer 49:25, 83.002%, 1st W75
Mike Padilla 27:48, 82.494%, 1st M40
Tom Jennings 38:44, 79.776%, 1st M75
Scott Armstrong 31:43, 79.769%, 1st M55
Julie Deery 36:05, 78.245%, 2nd W50
Don Morrison 36:31, 78.001%, 1st M65
Mike Dechnik 31:02, 77.551%, 2nd M50
Paul Montini 31:53, 76.111%, 3rd M50
Phil Reilly 35:14, 75.733%
Jenn Lippincott 35:28, 71.100%
Donovan Rebbechi 32:50, 70.406%
Diann Doelp 41:52, 68.272%, 3rd W50
Colleen Tozer 40:51, 59.241%
Diane McManus 1:10:04, 49.120%       

4/28/2019: Big Sur Marathon, CA: Gene Dykes 3:18:24  1st M70…  Delaware Open Track Meet: Ross O’Neill 100 – 12.66

4/26-27/2019:  PENN RELAYS, Phila
GPTC captures 3 relay and 3 individual medals at 125th Running of Penn Relays at Franklin Field
M45 100m:  Dan Esposito 12.48 Silver, Ross O’Neill 13.00 Bronze
M50 100m:  Wayne Foulke 12.20 Bronze, Nick Damalas 12.80

M40 4x100
Southwest Sprinters 44.55
Jamaica MAA 46.95
Potomac Valley 47.24
Greater Philadelphia 48.54 (Ross O’Neill-Delvin Dinkins-John D’Anjou-Dan Esposito)
Mass Velocity 48.88
Penn Alumni 52.63

M50 4x100
Southwest Sprinters 46.11
ITS 47.68
Mass Velocity 48.99
Greater Philadelphia A 49.99 (Jacques Lucien-Wayne Foulke-Nick Damalas-Bruce Rash)
Potomac Valley 50.77
Cyclone Striders 51.35
Greater Philadelphia B 55.10 (Daryl Johnson-Phil Luccarrelli-Chuck Kruelle-Wally Hernandez)
Potomac Valley B  DNF

M60 4x400
Mass Velocity 4:23.39
Shore AC 4:36.71
Greater Philadelphia 4:37.57 BRONZE (Tim Conheady-Chuck Shields-Bob Reynolds-Duncan Smith)
Phila Masters 4:39.89
Central Park 5:02.10
Team Relentless 5:14.27
Shore AC M70  6:00.54
Philadelphia Masters M75  7:40.84

M50 4x400
Southwest Sprinters 3:41.73
Greater Philadelphia 3:59.44 SILVER (John Curtis-Nick Damalas-Chuck Kruelle-Daryl Johnson)
Potomac Valley 4:01.29
TNT International 4:05.00
Mass Velocity 4:11.11
Central Park 4:19.92
Alabama Striders 4:27.80
Garmin Runners 4:35.14
DC Capitol 4:35.68
Tortugas 4:37.38
Shore AC 4:47.57  

M40 4x400
Southwest Sprinters 3:33.33
Garmin Runners 3:40.38
Greater Philadelphia 3:42.20 BRONZE (John Goldthorp-Delvin Dinkins-John D’Anjou-Brock Butler)
Jamaica MAA 3:45.28
DC Capitol 3:50.80
Central Park 3:54.45
Mass Velocity 4:06.42
Penn State Alumni 4:07.44
Velocity Express 4:08.92
Penn Alumni 4:16.38
Videos and 4x400 relay splits at
http://pennrelaysonline.com/Results/schedule.aspx?l=MAS


4/15/2019: Boston Marathon
Gene Dykes goes Sub 3 to set race age-group record.  Brock Butler sets club record.
Brock Butler 2:28:53  (Club record – Open & Masters)
Gene Dykes 2:58:50  1st M70
Mike Dechnik 2:58:50
John Regan 3:13:15
Seamus Cummins 3:27:14
Jen Lippincott 3:37:39
Linda Boyer 3:57:00
Sheila Regan 4:49:50

4/13/2019: BAA 5K – Boston, MA:  Billy Wright 20:57  1st M65...  Osprey Open – Stockton: Ross O’Neill – 200m – 25.75

4/6/2019:  Millersvile Metrics:  Wayne Foulke – 100m – 12.29

4/13/19: Camp Innabah Trail 5K – Spring City, PA: Mike Padilla 18:52  Winner, Tom Jennings 27:44... Cherry Blossom 5K – Philadelphia:
Barb Gorka 23:17  1st W50...  
Gloucester Township 5K: Will Martin 20:09  1st M40

4/6/19: Tyler Arboretum 10K Trail – Media, PA
GPTC wins Tyler, Rachel Wise scores 3rd Off Road Age Group win,  GPTC men sweep M40, M50, M60 and M70 individual titles
Series scores – Rosemont 934.76, GPTC 925.12, Pineland 822.21
Tyler scores – GPTC 364.90, Rosemont 359.08, Pineland 309.80
Gene Dykes 47:42, 76.66%  1st M70
Mike Padilla 38:26, 74.41%  1st M40
(Club Masters Record)
Tim Harte 41:29, 73.04%  1st M50
Keith Davies 45:03, 72.81% 1st M60
Stan Hatch 45:34, 70.04%
Scott Armstrong 46:26, 68.13%
Linda Boyer 57:59, 67.98%, 2nd W60
Nick Simonetti 49:57, 66.27%
Barb Gorka 57:25, 64.27% 2nd W50
Rachel Wise 51:05, 59.54%  3rd W30
Colleen Tozer  1:04:14, 49.54%
Nick Verna 1:01:13, 47.10%

4/6/19: Hot Chocolate 5K – Philadelphia: Will Martin 20:55...  Brad Fox 5K – Warminster: Paul Montini 18:51...  Rush Fest 5K – Chalfont:
John Regan 19:21
Winner, Sheila Regan 24:08 Winner

3/31/19: Love Run Half Marathon – Philadelphia: Paul Montini 1:26:09  1st M50, Jackie Dunn 1:28:05, Seamus Cummins  1:29:42, Gene
Dykes 1:39:56, Molly Reynolds 2:16:40

3/30/19: Danny Curran Meet – Widener University: 100M: Wayne Foulke 12.54, Nick Damalas 12.70, Ross O’Neill 12.77

3/24/19:  Caesar Rodney Half Marathon, Wilmington: Mike Dechnik  1:23:58, Gene Dykes  1:27:15, Amy Snyder  1:59:46

3/16/19:  Adrenaline 5K – Haddonfield, NJ
GPTC takes the overall Grand Prix lead with a win at Adrenaline
Race scores – GPTC 436.966, Phila Runner 429.103, Pike Creek 416.230, South Jersey 411.614, Downingtown 397.900, Phila  Masters
381.101, Pineland 373.974, Moorestown 291.470
Overall scores – GPTC 857.039, Phila Runner 846.693, Pike Creek 836.619, Downingtown 781.917, Phila Masters 757.813, Pineland
733.045
Ken Barbee 16:44, 91.633%
Gene Dykes 19:23, 90.112%
Brock Butler 15:52, 86.975%
Mike Padilla 16:19, 86.415%
Dan Mazo 18:17, 83.865%
Keith Davies 19:05, 82.969%
Scott Armstrong 18:51, 81.963%
Linda Boyer 22:56, 81.831%
Mike Dechnik 18:02, 81.793%
Don Morrison 21:31, 80.325%
Billy Wright 20:59, 80.064%
Sandy Folzer 30:19, 79.604%
Tom Jennings 23:38, 79.337%
Barb Gorka 22:49, 77.502%
Paul Montini 19:18, 77.029%
Becky Montini 23:07, 70.728%
Kyra McGrath 25:20, 76.908%
Jackie Dunn 19:23, 76.526%
Phil Reilly 21:14, 76.452%
Amy Snyder 25:03, 73.985%
Mike Kaucher 18:53, 73.610%
Steve Sawyer 23:51, 71.069%
Glenn Westerlund 23:13, 70.495%
Will Martin 20:38, 69.871%
Sheila Regan 23:36, 68.503%
Russ Carstens 23:48, 64.426%

3/16/19: Blaze of Glory 5K – Doylestown: Kevin Cooke 19:22, Terry Permar 26:00
3/15/19: Front Runners Meet – Armory, NYC: Donovan Rebbechi – Mile 5:23.71, Bruce Rash – 60, 8.49 – 400, 1:00.63 – 200, 27.81, Ross
O’Neill – 60, 8.04, Delvin Dinkins – 60, 7.97 – 400, 56.10 – 200, 25.39, Chuck Shields – 400, 1:05.63, John Curtis – 200, 25.50

3/10/19: Sanctuary Gallop 10K, Cochranville, PA
GPTC places 2nd in second Off Road race of the Series
Rachel Wise wins Female Overall
Race scores – Rosemont 326.99, GPTC 314.99, Pineland 277.53
Overall series scores – Rosemont 575.68, GPTC 560.22, Pineland 512.41
Gene Dykes 53:20, 67.78%
Keith Davies 48:03, 67.64%
Stan Hatch 49:02, 65.09%
Chris Moore 48:56, 59.40%
Rachel Wise 55:08, 55.08%
WINNER
Mary Pat McFarland 1:06:38, 54.68%
Mary Fanelli Lund 1:14:28, 52.22%
Colleen Tozer 1:06:29, 45.63%

3/1-3/2019 – USATF Masters Nationals – JDL Fast Track, Winston-Salem, NC
GPTC places 12th in team competition with 94 points.
Brock Butler wins M40 800 title.
M55 4x400 relay of Smith, Shields, Conheady and Rash set
World Record.
Pentathlon M50 – Chuck Kruelle, Silver, 2,876 points

60 – M50 – Wayne Foulke - 7.91 – 6th
200 – M50 – Wayne Foulke – 27.44
200 – M50 – John Curtis – 24.53 (prelim 25.19) –
SILVER
400 – M50 – John Curtis – 55.99 – SILVER
400 – M45 – Rob Schwartz – 1:03.12 – 5th
800 – M60 – Tim Conheady – 2:27.14 – 5th
800 – M55 – Bruce Rash – 2:26.33 – 4th
800 – M55 – Chuck Shields – 2:26.74 – 5th
800 – M50 – Chuck Kruelle – 2:20.92 – 5th
800 – M45 – Delvin Dinkins – 2:15.98 – 4th
800 – M40 – Brock Butler – 2:02.81 -
GOLD
Mile – M75 – Tom Jennings – 6:46.04 – SILVER
Mile – M55 – Dan Mazo – 5:15.25 – 4th
Mile – M55 – Tim Conheady – 5:26.64 – 5th
Mile – M40 – Brock Butler – 4:34.88 –
SILVER
3000 – M75 – Tom Jennings – 13:33.52 – SILVER
3000 – M55 – Dan Mazo – 10:11.54 – BRONZE
3000 – Brock Butler – 9:06.60 – SILVER
4x200 – M50 – GPTC – Curtis, Foulke, Kruelle, Rash – 1:47.76 – GOLD
4x200 – M40 – NonClub – Dinkins, Butler, Schwartz – 1:46.39 – GOLD
4x400 – M40 – GPTC – Kruelle, Butler, Dinkins, Schwartz – 4:00.37 – BRONZE
4x400 – M55 – GPTC – Smith, Shields, Conheady, Rash – 4:24.39 – GOLD
Pentathlon - M50 – Chuck Kruelle - 2,876 points - SILVER
60HH – 11.56 – 482 pts
Long Jump – 15’8.25” – 559 pts
Shot Put – 32’4.25” – 475 pts
High Jump – 4’
9” – 528 pts club record
1000m – 3:34.53 – 832 pts

2/28/2019 – Thursday Night Races – Armory, NYC: John Goldthorp – Mile, 5:02.44
2/27/219 – Monmouth Showcase #5 – Monmouth Univ: Ross O’Neill – 55, 7.45 – 300, 42.20

2/23/2019 – Frostbite 5 Miler – Ambler:
GPTC places close 2nd in Grand Prix Season Opener
Pike Creek 420.390, GPTC 420.073, Phila Runner 417.590, Downingtown 384.017, Phila Masters 376.711, Ambler Area 362.327, Pineland
359.071
Ken Barbee 27:49 – 89.455 – 1st M50
Mike Padilla 26:52 – 85.360 – 2nd M40
Dan Mazo 30:29 – 82.285 – 2nd M55
Sandra Folzer 50:12 – 81.707 – 1st W70
Linda Boyer 38:26 – 81.266 – 2nd W60
Scott Armstrong 31:23 – 80.616 – 3rd M55
Terry Permar 33:44 – 80.534 – 3rd M60
Bob Reynolds 33:03 – 79.980 – 2nd M60
Mike Dechnik 30:13 – 79.647 – 3rd M50
Tom Jennings 39:38 – 77.965 – 2nd M70
Kyra McGrath 42:03 – 77.329
Don Morrison 37:23 – 75.435 – 2nd M65
Phil Reilly – 35:48 – 74.534
Paul Montini – 32:35 – 74.476
Jim Assal – 43:13 – 72.773
Vince Aloyo – 41:46 – 70.670 – 3rd M70
Donovan Rebbechi – 32:44 – 70.621
Diann Doelp – 40:29 – 70.605
Jen Lippincott – 35:43 – 70.602
Mike Kaucher – 32:18 – 69.917
Steve Sawyer – 40:16 – 69.371
Rebecca Montini – 39:08 – 68.867
Sheila Regan – 41:05 -64.868
Diane McManus – 1:06:06 – 52.068
Molly Reynolds – 47:18 – 51.163

2/21/2019 – Monmouth Showcase #4 – Monmouth Univ: Ross O’Neill – 55, 7.45, Chuck Shields – 800, 2:28.35

2/10/2019 – USATF NY / NJ Track championship – Ocean Breeze, Staten Island: Ross O’Neill – 60, 8.07 – 200, 25.91, Chuck Kruelle – LJ,
15’8.25” – 60HH - 800

2/9/2019 – MILLROSE GAMES – Armory, NYC
M40 4x400 relay
1) Southwest Sprinters 3:34.86 – Meet record
2)
Greater Philadelphia TC 3:48.64 (John Goldthorp 56.84, Brock Butler 54.50, Delvin Dinkins 55.23, Rob Schwartz 62.09
3) Garmin Runners 3:53.26
4) Mass Velocity TC 3:54.52
5) Central Park TC 3:57.54
M50 4x400 relay
1) Southwest Sprinters 3:39.40
2)
Greater Philadelphia TC 3:55.04 (John Curtis 56.93, Chuck Kruelle 59.08, Bruce Rash 60.05, Nick Damalas 58.99)
3) Mass Velocity TC 4:08.34
4) TNT International 4:08.48
5) Central Park TC 4:09.11
6) Garmin Runners 4:36.84   

2/3/2019 – Development meet – Albright Univ: Dan Esposito – 55, 7.43, Donovan Rebecchi – Mile, 5:25.6
2/2/2019 – Rocky Raccoon 100 Mile – Huntsville, TX: Gene Dykes 25:32:08

1/25/2019 – Arches 50 Mile – Moab, UT: Gene Dykes – 12:44:32

2/3/19 – Wisconsin USATF champs, Carthage College: Tim Conheady – 400, 1:08.21 – 800, 2:33.76... Development Meet – Albright
College, Reading
: Dan Esposito – 55, 7.41
2/2/19 – Frank Colden meet – Ursinus College, Collegeville: Ross O’Neill – 60, 8.13, Brock Butler – 800, 2:03.35 – 3000, 9:16.35, Kevin
Cooke – Mile, 5:18.10, Dan Mazo – Mile, 5:21.26, Mike Padilla – 5000, 16:12.02...  
DeSchriver Invitational – East Stroudsburg: Wayne
Foulke – 55, 7.40 – 200, 27.67

1/31/19 – Miles Mania #3 – Ocean Breeze, Staten Island: Chuck Kruelle – 800, 2:26.00 – Mile, 5:07.62, Delvin Dinkins – 800, 2:20.18,
Scott Armstrong – 800, 2:40.33 – Mile, 5:18.15, Chuck Shields – 800, 2:27.57

1/27/19 – Chilly Cheeks 11K Trail Run, Reading PA:
GPTC places 2nd in the kickoff race for the 2019 Off Road Series
Rosemont 248.69, GPTC 245.23, Pineland 234.88
Stan Hatch 1:05:12, 54.12%,  1st M50
Nick Simonetti 1:09:22,  52.26%, 1st M60
Chris Moore 1:03:28, 50.58%
Rachel Wise 1:12:45, 46.03%, 1st W30
Linda Boyer 1:41:31, 42.24%
Tom Wise 1:34:58, 41.21%, 1st M68
Jenn Lippincott 1:33:00, 37.53%
Sheila Regan 1:41:41, 36.31%

1/27/19 – USATF East Region Masters – Providence, RI: Bill Murphy – 400, 1:07.92 – 800, 2:38.21
1/26/19 – Decamouse Invite, Kenosha, WI: Tim Conheady – 400, 1:09.02 – 800, 2:39.97
1/25/19 – Penn State Mile Series, State College: Keith Davies 5:33.64

1/24/19 - Night at the Races – Armory, NYC: John Goldthorp – 800, 2:08.94

1/23/19 - Monmouth Showcase #2 – Monmouth Univ: Ross O’Neill – 55, 7.53, Wally Hernandez – 400, 1:05.50

1/19/19 - Hartshorne Masters Mile – Ithaca, NY
Brock Butler debuts for GPTC with Hartshorne M40 victory.   
GPTC places 4th in inaugural age grading team scoring competition
Athena A 280.18
New Jersey Crew 269.90
Genesee Valley Harriers 255.21
Greater Phila TC 254.09
Athena B 254.09
Poison Ivy 249.42
GVH A-Team 247.29
High Noon AC 243.45
Shore AC 232.88
MITHACAL Masters Milers 228.37

Brock Butler 4:34.80  Winner AG 86.36%
Chuck Shields 5:19.87  85.78%
Scott Armstrong 5:26.31   81.95%
Keith Davies 5:37.52   81.29%

1/19/19 - Collegeville Classic – Ursinus College, Collegeville: Wayne Foulke – 60, 7.80, Ross O’Neill – 60, 8.10, Nick Damalas – 400,
59.70, Chuck Kruelle – 400, 59.71, Kevin Cooke – 800, 2:27.68 – Mile 5:18.88

1/13/19 – Shiver by the River Series, Reading: 10K - Jim Rinker 42:35, 5K – Scott Armstrong 19:25

1/12/19 – Angry Birds Challenge – Lehigh Univ, Bethlehem: Wayne Foulke  60 – 7.87

1/11/19 – Ramapo College, Mahwah, NJ: Wally Hernandez  200 – 27.92

1/6/2019: Philadelphia Masters Indoor,  Widener Univ., Chester: Ross O’Neill – 55, 7.59 – LJ, 15’6.75, Scott Armstrong – 400, 1:15.34 –
800, 2:47.6 – Mile, 5:33.9 – 3000, 11:44.7, Denny Mellish – 800, 3:04.6 – Mile, 6:43.5, Fred Dedrick – 800, 3:20.2 – Mile, 7:10.3, Donovan
Rebbechi – Mile, 5:29.2, Bob Reynolds – Mile, 5:39.4, Billy Wright – Mile, 6:31.2 – 3000, 13:03.1

1/5/19: Wild Azalea Trail 50M: Gene Dykes 11:27:06

1/3/19: Miles Mania #1 – Staten Island, NY: Chuck Shields 5:19.58, Keith Davies 5:40.88

1/1/19: Hair of the Dog 10K – Bethany Beach, DE: Scott Armstrong 39:53  (Winner)...  Chesapeake City 5K, MD: Andy Shearer 19:21  1st
M50


Club News for 2018 is here.
Club News for 2017 is
here
Club News for 2016 is here with links to previous years.
Search for any text on this page with [CTRL] + F